Chystáte se v zimě na zahraniční dovolenou do hor? Pokud se tady plánujete oddávat lyžování, turistice nebo dalším zimním radovánkám, měli byste vědět, že případný zásah horské služby vám pořádně provětrá peněženku. Jak tohle riziko minimalizovat?
Věděli jste, že kvalitní cestovní pojištění kryje i zásah horské služby?
Články na téma cestovní pojištění do zahraničí:
- Proč si sjednat cestovní pojištění i v České republice?
- Pojištění na cestu do zahraničí
- Poradíme, podle čeho vybrat pojištění na cestu do zahraničí
- Víte, kolik letos zaplatíte za cestovní pojištění do Německa?
- Cestovní pojištění do Rakouska může být levnější, když víte, jak na to
- Kolik stojí pojištění vozu na dovolenou a co všechno pojistka kryje?
- Na co si dát pozor při sjednávání cestovního pojištění do zahraničí?
- Chystáte se na zimu do exotiky? Na pojištění nešetřete!
- Jak nastavit cestovní pojištění, aby krylo i zásah horské služby? - právě čtete
- Vyrážíte na Velikonoce do tepla? Víme, kolik vás to letos bude stát
- Cestovní pojištění vás ochrání v různých situacích
- Komu se vyplatí celoroční cestovní pojištění?
- Jak prodloužit cestovní pojištění během dovolené?
- Odjíždíte na dovolenou? Pozor na nenechavce a zloděje!
- Kolik zaplatíte za „cestovko“ do Rakouska v roce 2024?
- Ztráta nebo odcizení dokladů v zahraničí: Jak postupovat?
- Očima expertů: Na co dát bacha při sjednávání cestovního pojištění?
- Na co si dát pozor při sjednávání cestovního pojištění?
- Co dělat, když si dovolenou (ne)dobrovolně prodloužíte?
Výjezd horské služby za 17 000 Kč
Češi si zahraniční hory oblíbili. Málokdo však už tuší, že záchranná akce horské služby v zahraničí se může vyšplhat na desítky až stovky tisíc korun. Na rozdíl od Česka jde totiž nejméně z 80 procent o soukromé firmy či subjekty, jejichž činnost není pokryta z místního veřejného zdravotního pojištění. Pokud proto budete horskou službu v zahraničí potřebovat, připravte se, že to rozhodně nebude zadarmo.
Jen pro představu proto uvedeme, že průměrná cena výjezdu horské služby na Slovensku se pohybuje okolo 17 000 Kč. Ve Francii a Německu činí částka 10 000 Kč, ve Švýcarsku je to zhruba o dva tisíce méně. K výše uvedeným částkám je většinou potřeba připočítat i další výdaje související s amortizací strojů (např. čtyřkolka, sněžný skútr, vrtulník apod.), ale i počtem záchranářů, kteří do akce vyrazí.
- Přečtěte si také: Jak funguje aplikace Záchranka?
Na kartičku pojištěnce rozhodně nespoléhejte
Pokud hodláte do zahraničí vyrážet pouze s „kartičkou pojištěnce“, mějte na paměti, že naprostá většina horských služeb je v zahraničí soukromými subjekty. A protože Evropský průkaz zdravotního pojištění nenahrazuje cestovní pojištění, nevztahuje se na zdravotní péči poskytovanou těmito subjekty. Pojištění pro případ zásahu horské služby tak využijete nejen na Slovensku, ale také třeba v Itálii, Švýcarsku, ve Francii nebo Německu.
- Mohlo by vás zajímat: Kartička pojištěnce během zimní dovolené pomůže. Na vše ale nestačí
Cestovní pojištění zásah horské služby v základních balíčcích nekryje
Ještě před tím, než do zahraničí vyrazíte, ověřte, zda vámi vybrané cestovní pojištění zásah horské služby kryje. Klasické cestovní pojištění v základní variantě totiž běžně zahrnuje léčebné výlohy a náklady, které s ním souvisí. Těmi se myslí zejména lékařská ošetření, převozy, hospitalizace, léky, zákroky a případné operace v zahraničí. Zásah horské služby většinou v základních balíčcích nenajdete, proto je potřeba ho připojistit samostatně, případně zvolit dražší a komplexnější balíček cestovního pojištění, v němž se již zásah horské služby nachází.
- Přečtěte si také: Uzavřené sjezdovky nebo nečekaná nemoc? Nevyužitý skipas vám může proplatit pojišťovna
Aby s vámi pojišťovna nevyběhla
Na závěr uvedeme ještě jedno specifikum, které se této problematiky týká. Pokud si pojištění zásahu horské služby na Slovensku nebo v jiné zahraniční destinaci před odjezdem sjednáte, a opravdu se během pobytu zraníte, horská služba vás stejně sveze dolů pod svah a za takový zásah vystaví fakturu. Pokud se plánujete „vykurýrovat“ doma a lékaře nenavštívit, můžete být nepříjemně překvapení.
Samotná faktura od horské služby totiž často k vyřízení pojistné události nestačí. Proto při jakémkoli úrazu vyhledejte doktora a nechte si vystavit lékařskou zprávu. To je totiž váš doklad, který zajistí pojistné plnění bez zbytečných průtahů a komplikací. Vždy také volejte na linku pojišťovny, kde vám poradí, jak správně postupovat. Nezapomeňte si uschovat veškeré faktury a doklady, které vám pojišťovna po nahlášení pojistné události proplatí.
Rada pro řidiče: Pokud se chystáte cestovat do zahraničí, sjednejte si cestovní pojištění s dostatečnými limity pro léčebné výlohy. S výběrem poradí online kalkulačka cestovního pojištění, díky které získáte slevu a nejlepší cenu.
Kalkulačka cestovního pojištění
Zdroj médií: Depositphotos.