PRÁCE 🧰

Jaká připojištění sjednat na lyže? Zásah horské služby, odpovědnost i rozšířenou asistenci

30. 1. 2024 4 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Rádce motoristy Pojištění motoristy Jak vybrat cestovní pojištění Cestovní pojištění na cesty

Zhruba třetina republiky se letos chystá vycestovat na zimní dovolenou. Spousta z nás bude volit zahraniční destinace. Pokud je to i váš případ, poradíme, jak správně nastavit cestovní pojištění, abyste mohli v klidu odcestovat a zaslouženou dovolenou si náležitě užít.

Jaká připojištění se vyplatí sjednat k cestovnímu pojištění na hory?

Články na téma cestovní pojištění do zahraničí:

 1. Proč si sjednat cestovní pojištění i v České republice?
 2. Cestovní pojištění po Evropě vs. pojištění přes kartičku pojištěnce
 3. Pojištění na cestu do zahraničí
 4. Víte, jak sjednat cestovní pojištění online a během pár minut?
 5. Rady a tipy, jak při porovnání cestovního pojištění ušetřit
 6. Poradíme, podle čeho vybrat pojištění na cestu do zahraničí
 7. Cestovní pojištění na jeden den sjednáte online a klidně v den odjezdu
 8. Jak sjednat cestovní pojištění do zahraničí? Online a klidně z mobilu!
 9. Víte, kolik letos zaplatíte za cestovní pojištění do Německa?
 10. Cestovní pojištění do Rakouska může být levnější, když víte, jak na to
 11. Kolik stojí cestovní pojištění do Polska v letošním roce?
 12. Kolik stojí pojištění vozu na dovolenou a co všechno pojistka kryje?
 13. Proč se vám může to nejlevnější cestovní pojištění pořádně prodražit?
 14. Proč nevybírat nejlevnější cestovní pojištění na základě srovnání?
 15. Proč se nevyplácí šetřit na pojištění auta do zahraničí?
 16. Na co si dát pozor při sjednávání cestovního pojištění do zahraničí?
 17. Jaké zimní sporty patří mezi rekreační a které jsou nepojistitelné?
 18. Jaké pojištění na lyže vybrat pro dovolenou v ČR a jaké do zahraničí?
 19. Cestovní pojištění do zahraničí by mělo krýt i zásah horské služby
 20. Chystáte se na zimu do exotiky? Na pojištění nešetřete!
 21. Jak nastavit cestovní pojištění, aby krylo i zásah horské služby?
 22. Jak vysoké by měly být pojistné limity u cestovního pojištění na hory?
 23. Jaká připojištění se vyplatí sjednat k cestovnímu pojištění na hory? - právě čtete
 24. V zimě na lyže jen s pojištěním. Dávejte ale pozor na výluky!
 25. Vyrážíte na Velikonoce do tepla? Víme, kolik vás to letos bude stát

Na pojistce nešetřete

Hned v úvodu je potřeba říct, že cena cestovního pojištění na hory se pohybuje v řádech desetikorun za osobu a den. Vybírat tak „cestovko“ pouze na základě pojistného je proto zbytečně nezodpovědné. Cena by měla být jedním, nikoliv jediným faktorem. Mnohem důležitější je rozsah pojistné ochrany, výše pojistných limitů, kterým jsme se věnovali v předchozím článku a výluky, na základě kterých může pojišťovna pojistné plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout.

Překontrolujte, co pojistka kryje

Při výběru cestovního pojištění překontrolujte, co všechno pojistka konkrétní pojišťovny kryje. V základních (a zpravidla těch nejlevnějších balíčcích) bývají pojištěny jen léčebné výlohy, které zahrnují lékařská ošetření, převozy, hospitalizace, léky, zákroky a případné operace v zahraničí. Například repatriaci pacienta zpět do Česka bude ale potřeba připojistit zvlášť. A připojištění je dobré zvážit i v dalších situacích.

Když vyrážíte na hory autem

V případě, že na zimní dovolenou cestujete vozidlem, sjednejte si k cestovnímu pojištění i připojištění auta do zahraničí s rozšířenými asistenčními službami. O tom, proč je žádoucí asistenční služby odpovídajícím způsobem rozšířit, jsme se rozepsali v jednom z dřívějších článků.

Pamatujte, že cena odtahu vozidla zpět do Česka se pohybuje v závratných výšinách a například ze Slovenska vás může vyjít na 25 000 Kč. U Německa to může být více než 30 000 Kč a za odtah z oblíbeného zimního střediska ve Francii zaplatíte téměř 70 000 Kč! U vhodně zvoleného připojištění auta na dovolenou budou tyto náklady pokryty z pojistky.

Zásah horské služby

Málokdo si také uvědomuje, že horská služba je v zahraničí v naprosté většině případů soukromým subjektem, u kterého vám bude „kartička pojištěnce“ k ničemu. Proto je důležité hledat pojistku, která bude zásah horské služby krýt. Na tomto místě je potřeba zmínit, že služba není v základních balíčcích zahrnutá, proto je potřeba ji zvlášť připojistit.

Měli byste vědět: Pokud na horách dojde k lehčímu úrazu a horská služba vás sveze pod svah, vystaví vám fakturu. Jestliže se ale nenecháte v zahraničí ošetřit a doktor vám nenapíše lékařskou zprávu, fakturu za vás pojišťovna neuhradí. Proto i menší úrazy vždy řešte v lékařském zařízení, které vám doporučí navštívit operátor na lince pojišťovny, u níž jste si pojistku sjednali.

Odpovědnost

Například v Itálii vás na sjezdovku bez platného pojištění odpovědnosti nepustí. Pokud jste jako svou cílovou destinaci Itálii nezvolili, přesto doporučujeme toto připojištění ke klasickému cestovnímu pojištění sjednat. Pojistka se vztahuje na případy, kdy způsobíte škodu (na zdraví, životě nebo majetku) třetí osobě, která po vás může vymáhat odškodné, jež se často pohybuje v milionových částkách. Pokud nemáte „odpovědnost“ sjednanou, budete muset tyto částky uhradit z vlastní kapsy.

Nehoda není náhoda

Ke klasické cestovní pojistce doporučujeme sjednat také úrazové připojištění. Úraz totiž může způsobit dlouhodobé někdy až trvalé následky, které může alespoň nějakým způsobem kompenzovat plnění od pojišťovny. V tomto případě ovšem pamatujte na to, že úrazové pojištění se obvykle vztahuje pouze na úrazy, k nimž dojde na vyznačených trasách a sjezdovkách a v nadmořské výšce do 3 500 m n. m.

Pozor na extrémní sporty

V rámci cestovního připojištění si můžete sjednat také připojištění rizikových nebo extrémních sportů, pokud se jim hodláte na dovolené věnovat. Typicky jde například o alpinismus, skialpy, lyžování a snowboarding mimo sjezdovky apod. Tyto sporty nejsou u naprosté většiny pojišťoven pojištěné v základních balíčcích, které je potřeba rozšířit o vhodné připojištění. Seznam jednotlivých sportů ověřte ještě před tím, než pojistku uzavřete. Některé sporty jsou totiž pro pojišťovnu nepojistitelné a v případě pojistné události vám proto nemusí vyplatit ani korunu.

  Nabídky cestovního pojištění na hory

Zdroj info: Pojistné podmínky pojišťoven.
Zdroj médií: Depositphotos.

Podobné články