PRÁCE 🧰

Jak vybrat to nejlepší pojištění na cestu do zahraničí a má smysl uvažovat o připojištění?

31. 1. 2023 3 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Rádce motoristy Pojištění motoristy Jak vybrat cestovní pojištění Základní info k cestovnímu pojištění

Na vysněné dovolené zpravidla nechceme šetřit. U cestovního pojištění naopak často volíme „cestu nejmenšího odporu“. Snažíme se sjednávat to nejlevnější a zbytečně za něj neutrácet. A to se nám může v případě problémů pekelně vymstít.

Která připojištění se vyplatí sjednat k pojištění do zahraničí?

Na cestách zbytečně neriskujte

Spoléhat při cestách za naše hranice na to, že vám v Evropě stačí kartička pojištěnce, je krajně neprozřetelné. V akutních případech vás samozřejmě ošetří, péči ale často budete muset následně uhradit z vlastní kapsy. A náklady jsou například u našich německých nebo rakouských sousedů mnohonásobně vyšší než v Česku.

Proto se vyplatí sjednat si před cestou pojištění na cesty do zahraničí, které kryje výdaje na léčebné úkony v zahraničí a můžete ho variabilně rozšiřovat pomocí nejrůznějších připojištění. Abyste se v nabídce jednotlivých produktů bezpečně zorientovali, můžete využít nezávislých online kalkulaček a srovnávačů, které za vás nabídky pojišťoven porovnají a seřadí podle ceny. Vybranou pojistku pak můžete uzavřít online.

Pojištění na cesty do zahraničí nevybírejte jen podle ceny

Méně zkušení cestovatelé dělají jednu zásadní chybu. Při výběru pojistky se dívají pouze na cenu a neřeší krytá rizika ani pojistné limity. Zpravidla platí, že to nejlevnější pojištění na cesty do zahraničí nabízí jen velmi nízké limity, které se mohou v případě škodné události ukázat jako nedostatečné. A vše nad ujednaný limit hradí samozřejmě pojistník sám z vlastní kapsy.

Při výběru se tak zaměřte nejen na rozsah pojistné ochrany a krytá rizika, ale také pojistné částky. Zajímat by vás měly i výluky, na základě kterých může pojišťovna pojistné plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout. Jejich výčet najdete v pojistných podmínkách vybrané pojišťovny a sekci „výluky“.

Maximální ochrana díky připojištění na cestu do zahraničí

Abyste mohli být na dovolené v naprostém klidu, vyplatí se při výběru vhodného „cestovkazohlednit i účel vaší cesty, případně rizika, která vás během ní mohou potkat. Vždy je dobré sjednat alespoň minimální odpovědnost, kterou oceníte třeba ve chvíli, kdy omylem rozbijete nebo poškodíte třeba hotelové vybavení. Pokud se ale hodláte v zahraničí věnovat zimním sportům, pamatujte, že ty nejsou součástí základních balíčků a sjednat si je můžete jako připojištění na cestu do zahraničí.

Náš tip: V případě, že na dovolené plánujete provozovat rizikové sporty (např. lezení po stěně, potápění, surfing, kiteboarding, potápění v hloubce apod.), je potřeba tyto aktivity připojistit v rámci rizikových sportů.

Specifickou kategorií je i situace, kdy na dovolenou vyrážíte vlastním autem. Abyste nemuseli hradit případnou nákladnou opravu nebo drahý odtah, je vhodné sjednat si připojištění auta na cestu do zahraničí. To vás vyjde jen na několik korun za den a ve finále dokáže ušetřit desetitisíce korun.

Jaká bude výsledná cena pojištění na cesty do zahraničí + tipy jak ji snížit

Výsledná cena pojištění na cesty do zahraničí bude samozřejmě záležet na tom, kam a na jak dlouho cestujete (krátkodobé cesty po Evropě jsou levnější než například cesty do Ameriky), jaká rizika si v rámci pojistky sjednáte i to, která připojištění na cestu do zahraničí zvolíte.

Dražší budou obecně pojistky zahrnující zimní nebo rizikové sporty, případně ty, které v sobě kombinují nejen cestovní, ale také úrazové, odpovědnostní nebo havarijní pojištění. Obvykle však počítejte s několika stokorunami na osobu na týden. Výslednou cenu můžete snížit sjednáním pojistky pro celou skupinu online, což vám nezabere víc než pár minut.

  Sjednat cestovní pojištění online

Zdroj info: Pojistné podmínky pojišťoven.
Zdroj médií: Depositphotos.

Podobné články