Na dovolené se může stát leccos. Každoročně však od moře spousta rodin odjede se zpožděním. Proč? Protože jejich auto má vybitou baterii.
Polsko a problémy s autobaterií

Články na téma správná příprava do Polska:
- Jak platit kartou v Polsku a na co si dát pozor
- Levné ubytování v Polsku – Gdaňsk
- Nástrahy na cestě do Polska autem
- Do Polska k moři autem
- Ceny v restauracích v Polsku – Gdaňsk
- Dovolená Gdaňsk – možnosti dopravy
- Co vidět v Gdaňsku? Přinášíme tři tipy na výlety
- Co navštívit v Polsku? Poradíme!
- Srovnání cen v Chorvatsku a Polsku
- Problémy s autobaterií v Polsku - právě čtete
- Zajímavé ubytování v Polsku
- Kudy do Polska k moři z Brna?
- Do Polska se psem pohodlně a bezpečně
- Jak vypadá nejlevnější dovolená u moře?
Mezi řidiči panuje přesvědčení, že autobaterie ponejvíce odcházejí v zimě, když mrzne. To je sice pravda, na druhou stranu to má trochu odlišnou příčinu, než když akumulátor vozidla vypoví službu v létě, kdy se to stává právě při pokusu o odjezd domů z dovolené.
Akumulátor se vybíjí pořád
Autobaterie totiž funguje neustále, respektive elektrochemická reakce v ní probíhá bez ustání. Pakliže ale není zapojen žádný spotřebič, který by energii odebíral, probíhá reakce velmi pomalu. Co má na ni zásadní vliv, je teplota. S tím jak klesá, reakce se zpomaluje a ochota akumulátoru poskytnout potřebný výkon, se snižuje také. Jenže to je ten zimní scénář, kdy starší baterie holt už nemá dostatek výkonu, aby přes startér pohnula motorem a rozběhla ho.
V létě to vypadá jinak – vysoké teploty způsobí, že elektrochemická reakce probíhá rychleji, a to i v případě, kdy je nulový nebo skoro nulový odběr. Moderní vozidla mají mimochodem odběr i při vypnutém zapalování docela solidní a doporučuje se při více jak dvoutýdenní odstávce baterii připojit na nabíječku. Jenže v tropickém podnebí nebo i jenom na severu Polska u moře, dovede sluneční záření rozpálit silnici i zaparkovaná auta. Teplota baterie a jejího elektrolytu vzroste a samovybíjení se urychlí.
Pracuj v oboru auto-moto
Odstávka auta na 14 dní
Existuje jeden velmi typický scénář, který se rok co rok opakuje ve stovkách provedení. Na začátku je rozjuchaná rodinka cestující svým rodinným kombíkem k moři. Dojedou k apartmánu nebo hotelu, zaparkují auto na ulici a jdou se ubytovat. Vyskládají kufry ven, nadšeně pádí na pláž a odpoledne se vracejí zpět na ubikace. Den co den se chodí koupat a auto mezitím stojí, aby zachytilo hned první paprsky ranního slunce. Někdy kolem deváté hodiny v něm bude už nesnesitelně, a to až někdy do sedmé osmé hodiny večerní. Baterie trpí také a přes den se tedy samovybíjí klidně o 5-10 % za den.
Sjednat cestovní pojištění do Polska
Po dvou týdnech má rodinka dostatek zážitků, opálení a koupání, dovolená končí a jede se domů. Poslední fotka na památku, tatínek sedá za volant, otočí klíčkem a… tiché nic přerušuje jen cvakání relátka startéru, které dává najevo, že s tím odjezdem to nebude tak hrrr. Naštvaná rodina vystupuje z naftové oktávky nebo jiného symbolu českého blahobytu a rezignovaně čeká na asistenční službu či prosí o pomoc jiné Čechy v dosahu. Motor se dřív nebo později povede nastartovat s pomocí jiného zdroje energie, rodina odjíždí, nicméně poslední den dovolené je trochu zkalen narušením precizně promyšleného časového plánu.
Kde byla chyba? Ano, v samovybíjení! Vozidlo vystavené víc jak týden nebo deset dní tropickým teplotám by to mělo vydržet. Ne však jeho baterie, která není na něco takového stavěná a vždy tím bude trpět. Pakliže už není nejnovější a je jí třeba pět šest let, může stále dobře sloužit, ale její kapacita už není co bývala, desky elektrod jsou z části pokryté sulfatací a extrémní podmínky způsobí její zrychlení vybití a znemožnění startu motoru.
Také čtěte
Jak zabránit dovolenkové katastrofě?
Jestli plánujete auto odstavit po dojezdu na místo a znovu do něj sednout v okamžiku, kdy budete odjíždět, dejte ho pokud možno do stínu. A ne, nemyslíme tím palmu u pláže, ale ideálně nějaký přístřešek nebo kryté hotelové parkoviště. Zkrátka místo, kam většinu dne nedopadají sluneční paprsky.
Druhou dobrou věci, co lze pro baterii udělat, je auto prostě projet. Třeba pátý a devátý den dovolené se jeďte podívat po okolí a trochu to prožeňte, ať se akumulátor nabije alternátorem. Čím delší jízda, tím lépe. Ideální by samozřejmě bylo, napojit autobaterii na nabíječku, ale chápeme, že nemůžeme po někom, kdo si jede k moři odpočinout chtít, aby s sebou táhl nabíječku a prodlužovací kabel.
Měli jste někdy na dovolené problémy s autobaterií? Jak jste je řešili?
Online kalkulačka havarijního pojištění
Zdroj médií: Depositphotos.