Stále více z nás přichází na chuť dobrodružnějšímu trávení dovolených, nebo třeba jen víkendů, a vyráží proto na cesty obytnými automobily či karavany. Jak ale tenhle „domek na kolech“ pojistit tak, aby pokryl všechna rizika, která vás na cestách mohou potkat?
Pojištění karavanu je hračka, když víte, jak na to

Články na téma pojištění vozidel:
- Jak zjistit pojištění podle SPZ
- Jak funguje obnova smluv v autopojištění
- Zrušení pojistné smlouvy
- Výpověď pojistné smlouvy
- Pojištění auta proti krádeži, vyplatí se vám?
- Kdy a za jakých podmínek máte nárok na náhradní vozidlo?
- Poradíme, jak ušetřit na povinném ručení za motorku
- Jak pojistit „obytňák“ abyste od pojišťovny dostali maximální plnění? - právě čtete
- Služebním autem do zahraničí? Víme, co je potřeba zařídit před cestou
Karavan nebo obytňák jako klasické auto
Jako první si udělejme jasno v tom, jaký je rozdíl mezi karavanem (neboli přívěsem) a obytným vozem. Zatímco karavan je připojen k druhému vozidlu, obytný vůz je považován za jeden celek s vlastním pohonem.
Aby případná oprava nabouraného auta způsobená vlastní vinou nešla z vaší peněženky, je potřeba mít u obou výše zmíněných typů sjednané povinné ručení. A to i bez toho, že první zmíněný nemá vlastní motor. Základním kritériem je totiž registrační značka a technický průkaz, který musí mít i obytný přívěs.
Přečtěte si také: K čemu je dobré havarijní pojištění vozidla? Máme pro vás odpovědi na nejčastější otázky
Pracuj v oboru auto-moto
Vybavení ani srážku s divočákem běžná pojistka nepokryje
Již výše jsme zmínili, že povinné ručení hradí škody, které jste způsobili třetí osobě jízdou s karavanem nebo obytným vozem. Na škody na vlastním vozidle je ovšem krátké. Tady vstupuje „do hry“ havarijní pojištění obytného vozu nebo karavanu. Aby vám ovšem tento produkt pokryl všechna rizika, která vás na cestách mohou potkat, je potřeba vědět, jak ho správně nastavit.
Základní pojistka by samozřejmě měla krýt dopravní nehodu a vandalismus. Důležité je ovšem připojistit i movité věci, které v karavanu převážíte, případně střet se zvěří (srážka divočáka nebo srny), či řádění živlů (typicky spadlá větev). Důležité je také prozkoumat nabídku připojištění a navolit přesně ta rizika, která vám na cestách mohou hrozit.
Mohlo by vás zajímat: Pro koho je vhodné krátkodobé havarijní pojištění a jak ho sjednat online?
Nepodceňujte ani kvalitní asistenci
Pokud s obytným vozem často vyrážíte na zahraniční cesty, informujte se u vybrané pojišťovny také o možnostech rozšířené asistence. Díky asistenčním službám totiž dokáže pojištění pomoci i při akutních problémech s karavanem či obytným autem prakticky kdekoliv na světě.
Také čtěte
Zaměřte se na rizika i výluky
Při výběru vhodného produktu (týká se povinného ručení i havarijního pojištění karavanu) vždy dbejte na dostatečnou výši limitů, ověřte rizika, která vybraná pojistka kryje, a zaměřte se také na výluky, na základě kterých může pojišťovna pojistné plnění krátit anebo ho dokonce úplně odmítnout.
Šetřete tam, kde to má smysl
Pokud s karavanem nebo „obytňákem“ vyrážíte na cesty často, vyplatí se sjednat celoroční havarijní pojištění. U sporadických cest volte spíše krátkodobé havarijní pojištění karavanu, které sjednáte jen na dobu dovolené, případně sezónní havarijní pojištění, kdy vůz pojistka ochrání pouze během vámi vybraných měsíců.
Srovnat nabídky havarijního pojištění online
Zdroj médií: Depositphotos.