Pojištění proti krádeži auta - vyplatí se vám sjednat?

26. 9. 2022 4 min. čtení Tipy a rady Rádce motoristy Pojištění motoristy Jak vybrat pojištění vozidla Základní info k pojištění vozidel

Krádeže auta jsou stále častějším strašákem motoristů. Přitom si pojištění auta proti krádeži můžete jednoduše sjednat v rámci svého povinného ručení, nebo jako doplňkové pojištění k havarijnímu pojištění.

Vyplatí se pojištění proti krádeži auta?

Články na téma pojištění vozidel:

 1. Jak zjistit pojištění podle SPZ
 2. Jak funguje obnova smluv v autopojištění
 3. Zrušení pojistné smlouvy
 4. Výpověď pojistné smlouvy
 5. Pojištění auta proti krádeži, vyplatí se vám? - právě čtete

Pojištění auta proti krádeži

Zda si zvolíte pojištění v rámci povinného ručení, nebo jako doplňkové pojištění k havarijnímu pojištění, je zcela na vás. Při sjednávání pojištění auta proti krádeži obvykle uvádíte stejné údaje jako při sjednávání povinného ručení, avšak navíc si volíte ještě výši spoluúčasti a hodnotu vozidla. Při pojištění proti krádeži auta je nejdůležitější částí právě spoluúčast, kterou vám stanovuje pojistná smlouva. Ta se odvíjí od konkrétní pojišťovny, u které máte pojistku na auto sjednanou.

Podle výše spoluúčasti, tedy částky, kterou se budete na vzniklé škodě podílet, máte poté právo si nárokovat pojistné plnění, které vám pojišťovna v případě škody vyplatí. O to si však můžete zažádat pouze v případě, pokud by došlo k pojistné události, kterou máte specifikovanou v pojistné smlouvě. Nárokovat si pojistné plnění v případě odcizení můžete jen tehdy, došlo-li k odcizení na místě, které bylo uvedeno v územním rozsahu pojištění vašeho vozu. Stejně tak tomu je i v případě, kdyby vaše auto bylo odcizeno za podmínek, které nejsou zaneseny ve výlukách pojištění.

Proč si platit pojištění proti krádeži auta

Jak postupovat při krádeži auta

Pokud došlo ke krádeži vozu, nejdůležitější je kontaktovat Policii ČR, která s vámi vyhotoví protokol. Určitě si předem odpovězte na otázky, které po vás budou chtít:

 • Typ, registrační značka (SPZ) a barva vozidla
 • Kde jste zaparkovali a přesný čas?
 • Bylo vozidlo uzamčeno?
 • Bylo vozidlo vybaveno alarmem nebo jinou zabezpečovací technikou?
 • Přibližný stav tachometru
 • Byly uvnitř vozidla snadno identifikovatelné předměty (doklady)?
 • Je vozidlo něčím nápadné (např. nápisy, poškození, autorádio)?
 • Kdy a jak jste zjistili, že došlo ke krádeži?
 • Kdo další vozidlo užíval?

S sebou si pro potřeby sepsání oznámení o krádeži motorového vozidla přineste:

 • průkaz totožnosti
 • doklady k vozidlu (zelená karta, technický průkaz, osvědčení o registraci, příp. leasingovou smlouvu)
 • další dokumenty (např. kniha provozu, pokud jde o firemní vozidlo)

S vyhotoveným protokolem poté kontaktujete pojišťovnu, jejíž likvidátor škodu zapíše a bude po vás vyžadovat další dokumentaci - technický průkaz, pořizovací doklady vozidla, či fotografie vozidla. Po podepsání plné moci a příkazní smlouvy uděluje majitel pojišťovně souhlas s vozidlem nakládat v případě jeho nalezení, např. jej odprodat. Následně obdrží 70 % hodnoty vozu a po ukončení šetření PČR zbývajících 30 %.

Proč si platit pojištění proti krádeži auta

Jak zbytečně nelákat zloděje?

Existuje několik nepsaných pravidel, které je vhodné dodržovat, pokud nechcete zbytečně zvyšovat pravděpodobnost, že o své auto přijdete.

Prvním pravidlem je rozhodně nenechávat cenné věci na viditelném místě, nebo jej "nenápadně překrývat" kabáty, či jinými kusy oblečení - zloděje bude především lákat "pocit neznáma" a možného lehkého výdělku. Vždy se přesvědčte, že jste svůj vůz zamkli (včetně uzamčení volantu) a aktivovali bezpečnostní systém. Neparkujte v rizikových oblastech, odkud víte, že často mizí vozy. Pořiďte si kvalitní zabezpečovací systém - autoalarm, imobilizér, satelitní vyhledávač. Pokud je to možné, parkujte v (hlídané) garáži.

Komu se vyplatí pojištění proti krádeži?

Pojištění proti krádeži se vyplatí hlavně v případě, kdy víte, že parkujete v rizikové oblasti, ale nemáte kam jinam zaparkovat. Popřípadě, pokud víte, že se jedná o vůz značky, kterou zloději preferují. Starším autům většinou postačí připojištění k povinnému ručení. Novým autům se pak doporučuje zřídit komplexní havarijní pojistku, která pokrývá nejen riziko odcizení.

Proč si platit pojištění proti krádeži auta

"Mám staré auto..."

Zloději často kradou nové vozy na zakázku. Zabezpečení a obezřetnost se však vyplatí i vozům se starším ročníkem, často se totiž rozprodávají na díly, které jsou v dnešní době například již nesehnatelné. Tudíž i přes to, že je vaše auto starší, nezanedbávejte jeho bezpečnost, jednou se vám to může vyplatit.

Zdroj médií: freepik, pixabay.
Nikola Vrablová

Autor článku
Nikča snila o tom být ekologem - láska k autům ji ale přivedla na jinou cestu. Od školy si chodívá odpočinout na garáž, kde opravuje svůj německý šestiválec

Podobné články

Chcete zdarma dostávat zajímavé rady a tipy na auto-moto akce nejen na víkendy?