Vytvořili jsme pro vás kompletního průvodce na cestu na Slovensko. Zde najdete přehledně vše, co budete potřebovat při cestě autem na Slovensko, potažmo do Vysokých Tater.
Cesta autem na Slovensko – kompletní průvodce
Články na téma praktické info na cestu na Slovensko:
- Co navštívit na Slovensku
- Spaní v autě Slovensko
- Kompletní průvodce na cestu autem na Slovensko 2023 - právě čtete
- Odpočívadla na cestě do Vysokých Tater
- Internet v mobilu na Slovensku
- Výhody dovolené na Slovensku
- Podzimní Tatry
- Vyrazili jsme ke Štrbskému Plesu. A parkování se nám málem prodražilo
Příprava na cestu
- Pneumatiky – před cestou na Slovensko zkontrolujte správné tlaky pneumatik – hodnota bývá uvedena zpravidla na víčku nádrže, na prahu předních dveří nebo v návodu k vašemu automobilu. Dobře si promyslete, kolik osob a nákladu povezete, protože se od toho doporučená hodnota tlaku odvíjí. Nezapomeňte také zkontrolovat vzorek. Pro letní období je to 1,6 milimetru, pro zimní jsou to 4 milimetry v Česku a 3 milimetry na Slovensku.
- Motorový olej – před odjezdem nezapomeňte zkontrolovat správnou hladinu oleje v motoru a pro jistotu s sebou přibalte třeba litr oleje navíc, mohl by se hodit.
- Chladicí kapalina – s přehřátým motorem moc daleko nedojedete. Proto zkontrolujte, zda je chladicí kapaliny v nádrži dostatek.
- Kapalina do ostřikovačů – je to taková malichernost, ale věřte nám, že se vám bude hodit. Raději kapalinu doplňte levně doma než draze na benzinkách.
Nejlepší trasa do Vysokých Tater
Cesta na Slovensko, potažmo do Vysokých Tater není žádná věda. Pro obyvatele Moravy je tato část doslova zbytečná, ale zbytku republiky se hodit bude. Na výběr máte dvě základní trasy:
- Trasa přes Brno – cesta autem na Slovensko přes Brno je ověřená klasika, která se chlubí velkým podílem dálnic. Do Vysokých Tater se dostanete po dálnici D1 přes Brno, hraniční přechod Starý Hrozenkov – Drietoma, Trenčín, Žilinu a Ružomberok. Detailně jsme trasu rozebrali zde.
- Trasa přes Olomouc – cesta přes Olomouc je lákavá alternativa ke klasice. Do Tater začnete po dálnici D11 a D35, přes Vysoké Mýto, Mohelnici, Olomouc, Frýdek Místek, hraniční přechod Mosty u Jablunkova – Svrčinovec, Žilinu a Ružomberok. Do detailu představenou trasu najdete zde.
Kdy vyrazit
Na Slovensko můžete vyrazit celoročně – v zimě na lyžovačku a v létě na pěší túry po horách. Za nás mají Tatry své kouzlo ke konci června, kdy už se otevírají hřebenové stezky, turistů ještě není mnoho a vrcholky hor stále pokrývá sníh.
Po cestě do Vysokých Tater vás naštěstí nemá moc co překvapit. V závislosti na zvolené trase je špuntem akorát Brno a následně Žilina – zde si v dopravní špičce určitě postojíte. Je tedy potřeba s tím při plánování počítat. Jiné nástrahy, kromě těch nepředvídatelných, vás ale po cestě nečekají. Vzhledem k délce jízdy ani nemá cenu plánovat noční přesuny.
Měna a jak platit
Už od roku 2009 platí Slováci eurem, z pohledu placení je to tedy velmi jednoduché. Dobrou zprávou je, že všechny obchody i služby jsou připraveny na placení kartou, a to i bezkontaktně. V některých případech je dokonce karta preferovaným způsobem platby a můžete díky tomu ušetřit. Před odjezdem nezapomeňte zkontrolovat výhodné nabídky vaší banky, třeba cashback ze zahraničních plateb. Určitě se ale vyplatí s sebou vézt rezervní hotovost třeba na suvenýry.
Mohlo by se vám hodit: Vyrážíte letos autem na Slovensko? Nezapomeňte si s sebou přibalit občanský průkaz, autolékárničku a také cestovní pojištění. Pro online sjednání můžete využít kalkulačku cestovního pojištění a snadno si tak uděláte nezávislý průzkm trhu.
Spočítat cenu pojištění na Slovensko
Dálniční poplatky
Dálniční známku nakoupíte z pohodlí vašeho domova v tuzemsku i na Slovensku.
Dálniční známka v České republice
Ať už pojedete přes Brno nebo přes Olomouc, budete potřebovat tuzemskou dálniční známku. Tu jednoduše koupíte na webu edalnice.cz. Pokud však vlastníte vozidlo jezdící na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon s emisemi CO2 do 50 g/km, jste od poplatku osvobozeni. Dálniční známka ale není nutně potřeba, protože zejména na trase přes Olomouc se lze dálničním úsekům docela dobře vyhnout.
Dálniční známka na Slovensku
Slovensko zavedlo elektronickou dálniční známku dokonce dříve než my. Jednoduše ji pořídíte na webu eznamka.sk. Zpoplatnění je podobné jako v tuzemsku, pár výjimek se ale najde. Předně neexistuje žádné osvobození pro elektroauta atd. Pokud také vezete třeba karavan a hmotnost vaší soupravy překračuje 3,5 tuny, musíte koupit dálniční známku zvlášť pro auto a zvlášť pro přívěs. Další výjimky jsme popsali ve článku zde.
Dopravní předpisy na Slovensku
Fakt, že naše země dlouho existovaly bok po boku ve společné federaci, znamená, že se dopravní předpisy tolik neliší. Jmenujme tedy ty nejdůležitější – užití reflexní vesty je povinné pro každého, kdo vystupuje při mimořádné události z automobilu, platí také zákaz umisťování navigací a kamer v zorném poli řidiče. Pokud jedete s karavanem, tak se hodí vědět, že je volné kempování zakázáno. Ty, co se chystají na Slovensko za sportem, bude jistě zajímat i povinnost cyklistické přilby pro všechny cyklisty mimo obec. Jinak se stačí řídit pravidly, co znáte z tuzemska. Totožné platí i pro maximální povolené rychlosti. Za jejich překročení však hrozí na Slovensku docela tučné pokuty.
- Maximální rychlost v obci: 50 km/h
- Maximální rychlost mimo obec: 90 km/h
- Maximální rychlost na dálnici: 130 km/h
Povinná výbava na Slovensku
Povinná výbava na Slovensku je poměrně jednoduchá a velmi podobná té naší. Na cestu přibalte reflexní vestu každému členovi posádky. Pokud totiž při mimořádné situaci (ve dne i v noci) vystoupíte bez ní, zbytečně riskujete pokutu 50 až 150 eur. Další povinností je výstražný trojúhelník. V případě potíží ho umístěte 100 metrů od auta na dálnici, 50 metrů na silnici mimo obec, ve městě může být dle potřeby ještě blíže. Autolékárnička je další povinností, pozor si dejte na datum její expirace. Pokud vezete v autě dětského člena posádky, musí mít až do výšky 150 cm a váhy 36 kg dětskou sedačku. Do 12 let také dítě nesmí sedět na přední sedačce.
Tolerance alkoholu na Slovensku
Alkohol za volant nepatří a na Slovensku to, stejně jako u nás, moc dobře vědí. Jinými slovy žádná tolerance alkoholu neexistuje, jediná přípustná hodnota je nula promile. Pro opilé řidiče tu navíc platí přísné tresty.
Důležitá telefonní čísla
V případě problému se hodí znát ta nejdůležitější telefonní čísla.
- Policie 158
- Hasiči 150
- Záchranná služba 155
- Integrovaný záchranný systém 112
Společně s jedničkou na našem trhu jsme pro naše klienty vyjednali exkluzivní slevu ve výši až 21 % na komplexní balíčky autopojištění. Výše pojistného se odvíjí od počtu najetých kilometrů, takže platíte jen za to, co doopravdy projezdíte.
Chci výhodné havarijní pojištění
Zdroj médií: Radim Krejčík.