Dolnoslezské vojvodství skrývá lecjakou zajímavost, jednou z těch nejatraktivnějších je Krkonošské muzeum. V tom samém objektu je zároveň i expozice skla.
Jelení Hora, Krkonošské muzeum a Muzeum skla
Články na téma objevujeme Dolnoslezské vojvodství:
- Pałac Łomnica – tip na výlet
- Ochutnávka sýrů kousek za hranicemi
- Krkonošské muzeum v Jelení Hoře (Muzeum Karkonoskie Jelenia Góra) - právě čtete
- Jelení Hora nejsou jenom trhy, ale také kultura a historie
- Siedlisko Pstrąga – pstruhová farma a restaurace
- Ornamentální farma Bukowiec – tip na výlet autem
- Szklarska Poręba a Huta Julia
- Pałac Pakoszów – tip na výlet autem
- Tip na výlet: Kostel Wang a muzeum Karkonoskie tajemnice v Karpaczi
- Polské Krkonoše – neobjevená perla pohraničí
- Park miniatur Polsko: Kowary
- Hotel Lake Hill Resort & SPA v Polsku
- Tip na výlet: Jelení hora, Lešno a pak airshow
Největší atrakce? Chalupa!
Zkoncentrovat historii polské a částečně i české strany Krkonoš do jednoho místa nebyl asi úplně jednoduchý úkol. V Jelení hoře se to naštěstí povedlo na jedničku a návštěvníky o tom přesvědčí třeba replika roubené chalupy, kterou se muzeum pyšní hned u vchodu. Je to jedna z největších atrakcí a prohlídka zde začíná. Stavení je skutečně postavené v měřítku 1:1 tak, jak se kdysi tyto budovy dělaly. V interiéru je samozřejmě plno dobových prvků, a to z velké části původních.
Také čtěte
Od minulého století po paleolit
V rámci „běžné expozice“ muzeum disponuje historickými artefakty především z několika posledních století, a to od ošacení, přes řemeslnou výrobu a tradice, až po například kompletně vybavený pokoj tehdejšího měšťanského domu.
Speciální prostor je věnován i historii o něco dávnější, přesněji neolitu, kdy již v oblasti Krkonoš fungovaly slovanské kmeny. Artefakty z tohoto období jsou nejčastěji kovové části zbraní, nádoby, případně šperky. Za skly jsou ale i kosti nalezené v nejdelším období lidských dějin – době kamenné, případně se můžete pokochat čtvrtohorním mamutím klem.
Muzeum skla
Jak už bylo naznačeno výše, v rámci Krkonošského muzea se můžete podívat i na expozici věnující se sklu. Ta je popravdě velmi obsáhlá a jde chronologicky jedno období po druhém. Nejsem až takový fanoušek historie, abych procházel vitríny jednu po druhé a se zájmem si prohlížel každý ze skleněných artefaktů, kterých je vystaveno kolem 2000. Namísto toho jsem se spíš zaměřil na rozdíly mezi jednotlivými historickými obdobími a sledoval postupný vývoj především v dokonalosti výroby, a tedy vizuální čistotě a souměrnosti finálního produktu.
Musím ocenit práci průvodkyně, která chápe, že ne každý je fanoušek skla nebo historie a i na takové jsou zde připraveni. V expozici je totiž i několik řekněme žertovných kousků, které ukazují, že smysl pro humor měli i naši předci. A ještě jedna věc – dopředu upozorňuji, nenechte se nachytat jako já a netvrďte o bílém sklu, že to je porcelán. Ano, vypadá to tak, ale zdání klame. Součástí je expozice sklářských výrobků od známých i začínajících umělců.
Autem to není daleko
Krkonošské muzeum se nachází v obci Jelenia Góra (Jelení Hora), kousek za našimi severními hranicemi. Z Hradce Králové jsou to necelé dvě hodiny cesty, ale třeba z Trutnova jste tam za hodinu. I se „sklářskou částí“ je to zhruba na dvou až tříhodinovou prohlídku, doporučujeme tedy spojit výlet ještě s nějakou další aktivitou.
Tip pro řidiče: Ještě než vyrazíte na dovolenou do Polska, sjednejte si cestovní pojištění. To můžete doplnit o rozšířené asistenční služby, případně krátkodobé pojištění domácnosti. Při online sjednání nyní získáte 20 % slevu a navíc e-knihu jako dárek.
Chcete na cestovním pojištění výrazně ušetřit? Pokud do zahraničí vyrážíte alespoň dvakrát během roku, vyplatí se přemýšlet o roční cestovní kartě.
Kalkulačka cestovního pojištění do Polska
Zdroj médií: Jakub Mokříš.