PRÁCE 🧰

Kde na Slovensku doplnit LPG? A jaké jsou ceny?

8. 8. 2023 2 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Rádce motoristy Cesta na Slovensko Paliva cestou na Slovensko

Na Slovensko se nemusíte bát vyrazit ani s autem na LPG. Oproti benzinu a naftě dost možná ušetříte nějakou korunu a nemusí vás to stát žádné nervy navíc.

LPG na Slovensku – aktuální ceny a informace

Články na téma pohonné hmoty cestou na Slovensko:

  1. Ceny pohonných hmot na Slovensku
  2. Cena benzínu na Slovensku
  3. Cena nafty na Slovensku
  4. Cena benzínu a nafty na Slovensku
  5. Porovnání cen benzínu a nafty – ČR, Polsko, Slovensko
  6. LPG na Slovensku – aktuální ceny a informace - právě čtete

Stanice LPG na Slovensku skutečně nejsou nedostatkovým zbožím. Asi nejjednodušší pomůckou pro vyhledávání dostupných stanic jsou staré známé Mapy.cz. Do vyhledávače stačí zadat „čerpací stanice lpg na slovensku“ a mapa se vám vmžiku poseje body, kde LPG na Slovensku natankujete. U hlavních tahů a v každém větším městě máte na výběr hned z několika možností. Spoustu LPG stanic je navíc sdílených s klasickými čerpacími stanicemi na benzín a naftu.

Ceny LPG Slovensko

Podle aktuálních dat je cena LPG na Slovensku vyšší než v Česku. Ke konci července stálo LPG na Slovensku v průměru 0,79 eur, což je po přepočtu necelých 19 korun. Oproti tomu je cena v tuzemsku v průměru asi o čtyři koruny levnější. Při cestě na Slovensko tak bude lepší doplnit nádrž ještě před překročením hranic. Pokud se na Slovensku náhodou budete nacházet při hranicích s Polskem, vyplatí se kvůli úspoře čtyř korun zajet i tam. Naopak k Maďarům se zajížďka vůbec nevyplatí, cena LPG je tam vyšší než na Slovensku. Aktuální průměrné ceny LPG pro Slovensko si můžete ověřit třeba zde.

Ať vás ani nenapadne vyrážet na Slovensko bez cestovního pojištění! Kvalitní pojistka ochrání vaši peněženku nečekaných výdajů a zároveň vás podrží v nepříjemných situacích.

Kalkulačka cestovního pojištění na Slovensko

Redukce netřeba

Zatímco benzín a naftu natankujete všude po Evropě bez jakýchkoliv zádrhelů, u LPG můžete narazit. Celkem se totiž pro doplnění LPG v Evropě používají čtyři různé typy koncovek – ACME, Bayonet, Dish, Euro. Většina Evropy, a východ zvlášť, používá koncovku DISH, někdy známou jako Italský typ. Je to totéž, co známe z České republiky. Dobrou zprávou je to, že se stejný typ používá i u čerpacích stanic LPG na Slovensku. Redukci tedy můžete nechat doma.

Omezení se nebojte

S LPG se obecně pojí nějaká ta omezení. Majitelé je velmi dobře znají z domova, takže je nemusíme rozebírat do detailu. Nejznámější je asi zákaz vjezdu do podzemních garáží. Na Slovensku v zásadě narazíte na úplně stejná omezení, takže v podzemních garážích také většinou nezaparkujete. V zahraničí lze narazit i na omezení vjezdu do tunelů, ty se však na Slovensku zatím moc nenacházejí.

Okrajově k LPG

LPG neboli zkapalnění ropný plyn se někdy řadí k alternativním palivům. Často je ale toto zařazení zpochybňováno, protože se ve své podstatě jedná o ropný produkt. Dříve byly přestavby na LPG velmi oblíbené, protože taková vozidla zajišťovala, a stále zajišťují, svému majiteli nižší provozní náklady v porovnání s benzínem. S nástupem přímovstřikových motorů, se kterými si ropný plyn moc nerozumí, ale tento trend opadl. Dnes si auto na LPG s tovární zárukou koupíte hlavně u Dacie. Jejich pohon je promyšlený a kombinace LPG a benzínu zajišťuje opravdu vysoký dojezd při zachování nízkých provozních nákladů.

Sháníte výhodné havarijní pojištění pro své vozidlo? Srovnejte si aktuální nabídky na trhu pomocí kalkulačky havarijního pojištění a vyberte si tu nejvýhodnější právě pro vás.

Kalkulačka havarijního pojištění

Zdroj info: mylpg.
Zdroj médií: Depositphotos.

Podobné články