Jakým způsobem čistit motor?

31. 10. 2020 6 min. čtení Tipy a rady

Mastný motor je noční můrou mnoha motoristů. Naštěstí dnes už existují přípravky, díky kterým si motor vyčistíte doma bez větších obtíží.

Jak čistit (mýt) motor auta

Příprava motorového prostoru a nástrojů

Na mastný motor je potřeba se připravit. Nejprve pomocí vysavače odstraňte z motoru větší nečistoty - listy, větve, papíry, trávu, (šroubováky) a prachTyto objekty by mohly následně způsobit problémy při čištění. 

Dále je také důležité si připravit věci, které k čištění budete potřebovat, jako například kartáče, vysavač, utěrky, mýdlovou vodu, sprej na plasty a přípravky určené k čištění motorového prostoruJakým způsobem čistit motor?

Přípravky k čištění motorového prostoru se dají koupit v eshopech, popřípadě můžete využít firmy nabízející čištění motoru např. v Ostravě, nebo Brně

Vybírejte čističe motoru v nabídkách e-shopů

Jelikož budete motor namáčet, budete muset zaopatřit všechny elektrické komponenty. Nejdřív proto vypojte baterii, tzn. odpojit oba póly baterie. Baterii vyjměte z motorového prostoru. Poté zakryjte všechny odhalené kabely. Stačí je zakrýt elektrikářskou lepící páskou - to je učiní relativně voděodolnými. Nakonec se také ujistěte, že maté pořádně uzavřenou olejovou měrku a zda-li máte utažena všechna víčka pro chladící kapalinu, servořízení a brzdovou kapalinu. 

Jakým způsobem čistit motor?

Stále v teple

Před samotným čištěním někteří odborníci doporučují zapnout motor, aby se zahřál. Díky teplu se pak mastnoty budou lépe odstraňovat. Mastnotu z motoru dostanete pomocí přípravků na odmašťování. Tyto přípravky opět koupíte v eshopech. Jsou na bázi rozpouštědel, tudíž dávejte pozor, kde je aplikujete - pokud přípravek aplikujete na lakovanou část, můžete si ji poškodit. Je důležité, abyste se řídili pokyny výrobce. Poté motor vypněte a nechte vychladnout.

Mokré čištění

Při stříkání vody do motorového prostoru, se mnoha lidem dělají mžitky před očima. Naštěstí to není tak horké, jak to vypadá. Pokud překryjete igelitem věci, které nechcete, aby navlhly a použijete vodu s nízkým tlakem, bude to v pohodě.  Jakmile motor namočíte, vezměte do ruky hadr s přípravkem pro čištění motoru, popřípadě stačí i mýdlová voda. Podle některých odborníků z automobilových fór je jarová voda, lepší než čistící prostředek Arva - názor si však udělejte sami. Pro lepší přístup k částem motoru můžete z motoru vytáhnout airbox, či jiné součástí. Při čistění nepřístupných míst, si budete muset pomoci kartáčkem

Nabídka přípravků pro ochranu motoru online

Jakým způsobem čistit motor?

Finální úprava

Po čištění je na čase motor pořádně vysušit. Vysušení provedete pomocí utěrky, popřípadě vysavačem určeným na "mokré" vysávání. 

Nakonec můžete na plastové části nanést prostředek na plasty a gumu, které je hezky zvýrazní. Opět postupujete podle výrobce. K finálnímu dokončení můžete použít ještě korekční tužky, kterými opravíte odřený lak, rez nebo zašlé barevné nápisy na víčkách.

Jakým způsobem čistit motor?

Zdroj médií: unsplash.
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články