Jak vyčistit autosedačku a potahy v autě?

15. 11. 2021 6 min. čtení Tipy a rady

Látkové sedačky či potahy jsou na rozdíl od těch kožených mnohem dostupnější a zároveň nejrozšířenější. I přes to však mají jednu obrovskou nevýhodu, a to, že se rychle a snadno ušpiní. Jak tedy spolehlivě vytepovat autosedačky?

Jak vyčistit sedačky a potahy v autě?

Články na téma autopotahy:

  1. Jak vyčistit sedačky a potahy v autě? - právě čtete
  2. Potahy na autosedačky a jejich koupě
  3. Autopotahy: Průvodce výběru
  4. Jak nasadit autopotahy

Pokud nechcete dávat tisíce korun za firmy, které vám auto vyčistí, tento článek vám poradí, jak nečistoty z autosedaček efektivně odstranit.

Vyneste nezbytné vybavení

Jako první krok byste měli z aut vynést všechny tašky, dětské autosedačky, koberce a další věci, které by vám v čištění mohly překážet. Poté je vhodné auto řádně vyluxovat, včetně autosedaček. Pomocí speciálních nástavců byste se měli dostat do všech záhybů a úzkých prostor.

Jak vyčistit sedačky a potahy v autě?

Co s autokoberečky?

Pokud máte gumové koberce, stačí je opláchnout vodou se saponátem, popřípadě si dokoupit čistič určený přímo na gumové autokoberce, který vás vyjde na nějakých 250 korun. Jestliže máte koberce látkové, řiďte se podle následujícího postupu, jako u autosedaček.

Vybírejte kvalitní potahy autosedaček

Čištění autosedaček

Na čištění autosedaček a potahů v autě odborníci doporučují koupi čistícího prostředku, který je určený přímo na potahové látky. Obyčejné domácí čističe neobsahují tak účinné látky a mohli byste jimi své autosedačky poničit.

Jak vyčistit sedačky a potahy v autě?

Vhodné je si čisticí prostředek nejdříve odzkoušet, aby vám nezničil celý interiér. Proto ho nejprve vyzkoušejte na nějakém méně viditelném, malém místě. Je nutné, abyste aplikovali čistič pouze v menších dávkách, vašim úkolem je vyčistit autopotahy.

Čistič nesmí prosáknout do celé výplně sedačky. Postupem času by totiž mohlo dojít k vytvoření plísně a sedačky by mohly začít nepříjemně zapáchat. Raději postupujte po malých částech několikrát, než sedačky "promočit" čističem. Dávejte pozor a buďte obezřetní kolem švů, okrajů a tam, kde je látka tenká, mohlo by se stát, že látku rozedřete.

Jak vyčistit sedačky a potahy v autě?

Také můžete použít vodní vysavač, který dnes pořídíte do dvou tisíc. Vysavač na mokré vysávání musí mít uvnitř houbový filtr, který se musí často měnit. Před vysavačem aplikujte čistící prostředek, který vzápětí vysávejte vysavačem.

Nakonec vyčištěné sedačky řádně znovu vysajte, aby se zbavily přebytečné vlhkosti. Poté nechte otevřené okna, či rovnou dveře vozu, aby dovnitř proudil čerstvý vzduch a sedačky řádně vyschly.

Tip na závěr

Uvedený postup čištění sedaček můžete využít s úspěchem i v domácnosti u klasických pohovek a gaučů. A navíc má čistění sedaček u vás doma několik výhod (oproti činnostem v autě):

  • do čistění se můžete pustit kdykoli a nikdo vás nebude okukovat tak, jako když se do čištění autosedaček pustíte venku na ulici,
  • doma k vysávání a tepování velmi snadno využijete přívod elektrické energie bez nutnosti tahat prodlužky,
  • nemusíte se krčit ve stísněném interiéru automobilu a práce vám půjde snáze,
  • schnutí sedaček probíhá doma také rychleji.

Ať už tedy budete čistit sedačku doma nebo v autě, dodržte námi doporučený postup a výsledek v podobě čisté sedačky se určitě dostaví.

Zdroj médií: pxhere, unsplash.
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča snila o tom být ekologem - láska k autům ji ale přivedla na jinou cestu. Od školy si chodívá odpočinout na garáž, kde opravuje svůj německý šestiválec

Podobné články

Chcete zdarma dostávat zajímavé rady a tipy na auto-moto akce nejen na víkendy?