Autobaterie: jak poznat dobrou od špatné a které rozhodně nekupovat?

23. 10. 2019 PR článek 6 min. čtení Tipy a rady

Navštívili jsme odborníka na autobaterie, pana Pecháčka, který se zabývá prodejem autobaterií v Pardubicích. Dostali jsme spoustu rad a ponaučení, o které se rádi podělíme.

Autobaterie: jak poznat dobrou od špatné a které rozhodně nekupovat?

Rodinný podnik s tradicí a historií

Tak trochu zastrčená prodejna se nachází v Semtíně, v areálu z nějž pocházejí trhaviny známé po celém světě. Uvnitř jsou pak na regálech vyskládané akumulátory všech možných velikostí, převážně ovšem značky Banner. K tomu také mířila má první otázka. "Proč právě Banner?"

Netušil jsem, že je to rakouská firma, která má ve výrobě baterií více jak stoletou tradici. Je to v podstatě rodinný podnik a ne nějaký gigantický moloch. A produkty Banneru poskytují prý nejlepší poměr cena/výkon. Navzdory posledním trendům, kterým se nebojí podléhat ani čeští výrobci, si Rakušané stále zachovávají na svých bateriích dolévací zátky na destilovanou vodu. Většinou to není nutné, ale když už na to dojde, tak to může poškozený akumulátor zachránit. Je to dobré i z hlediska údržby, lze jednoduše změřit hustotu elektrolytu a podívat se na jeho barvu. Ta byla měla být optimálně čirá, bez zakalení.

A jak poznat dobrou baterii od špatné? Jednoduše. Potěžkejte si je! Ta těžší bude s nejvyšší pravděpodobností i kvalitnější, protože je v ní jednoduše "více olova". Ale pozor, i dobrá a kvalitní autobaterie může být částečně vybitá. Jak je to možné? To je tak, když si ji člověk koupí třeba v supermarketu ve "výhodné" akci. Nikdo neví, jak dlouho byla ve skladu, kolikrát si prošla mrazem při přepravě a jak dlouho pak ležela v regálu. Ideální je prostě kupovat autobaterie tam, kde se na to specializují. Například pan Pecháček neprodá akumulátor, který by měl napětí nižší než 12,6 V a udržuje všechny baterie optimálně nabité.

Autobaterie od rakouské značky BANNER

Mýtusy, výdrž a cena

Co mýtus, že originální autobaterie, která je ve voze z výroby, vydrží opravdu dlouho? Ano, to je pravda, automobilky si nedovolí dát do nového vozu nekvalitní akumulátor a jsou v tomto velice náročné. Čas od času není výjimkou zákazník, který přijde pro novou baterii jako náhradu za originální, třeba i dvanáctiletou!

Co dělat a nedělat, aby mi v autě vydržel akumulátor co nejdéle? Předně je třeba nespoléhat na dobíjení alternátorem. Ano, sice zvládne udržet jakž takž baterii nabitou, ale mnohem lepší je nabít před zimou a po zimě kvalitní nabíječkou. V tomto směru lze jednoznačně doporučit švédskou firmu CTEK, který vyrábí skutečně špičkové nabíječky. Další dobrou zásadou je, nesvádět špatné starty hned na baterii. Mohou to být třeba i žhavicí svíčky anebo něco "žere" i když je motor vypnutý. Toto trápí často řidiče, kteří si svá auta nejrůzněji upravují, třeba osvětlením interiéru nebo výkonnější audio aparaturou.

A když už máte s akumulátorem nějaký problém, stačí k panu Pecháčkovi do Semtína zajet, baterii zdarma proměří a sám vám namontuje do vozu novou. Tu starou pak klidně vykoupí, ceny se sice pohybují, podle nabídky trhu, ale obvykle je to kolem 13,50 korun za kilo. A akumulátor něco váží...

Prověřit autobaterii ZDARMA ve firmě Autobaterie Pardubice

Zdroj médií: banner
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?