PRÁCE 🧰

Smetáček na sníh se nebojte před jízdou použít

9. 12. 2024 3 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Rádce motoristy Zimní sezóna Bezpečná jízda

Se sněhovou nadílkou přijde obvykle i nešvar spousty českých řidičů aut a kamionů. Odstraní jen to nejnutnější, aby viděli ven z vozidla, a vyjedou.

Smetáček na sníh se nebojte před jízdou použít

Co na sníh na autě říká zákon?

Zákon se tomuto problému věnuje ve dvou odstavcích, kde jasně praví, že řidič nesmí:

i) řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran,

j) řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Vidíme to skutečně každý rok zas a znova. Na silnice vyjíždějí auta, která mají očištěné přední, zadní a obě boční skla. Tím to končí. Na střeše si vezou čepici, ze které se práší na vozidla jedoucí za nimi a na první křižovatce jí třetina sjede dopředu. Následně se řidič pomocí stěračů snaží sněhu zbavit. Když se oteplí, je to ještě horší, protože sníh ztěžkne a stěrače mají co dělat, aby to zvládly.

Největší hrozba? Kamiony

Ještě hůře jsou na tom často kamiony, respektive návěsy. Tady už se musíme českých řidičů zastat, protože ti se v posledních letech polepšili. Soudruzi z Rumunska nebo Polska na to zatím vytrvale dlabou a spoléhají na to, že za nimi nikdo nepojede tak blízko, aby mu kus ledu mohl spadnout z plachty návěsu na přední kapotu, nebo dokonce sklo. Přitom se tento typ nehod děje každý rok, jak dokládají informace ze zpravodajských serverů. Přístup kamioňáků je o to sobečtější, že když někomu rozbije předek auta kus ledu, asi okamžitě zastaví a nebude honit řidiče k zodpovědnosti. Řidiči tak zbude jen rozbitý vůz a pokud nemá havarijní pojištění, nikdo mu škodu neproplatí. Policie se tímto už v minulosti zabývala, nicméně asi ne natolik důsledně, aby se povedlo tento nešvar vymýtit.

Koštětem to jde lépe

U osobáků raději koště než košťátko. Ometání košťátkem je zdlouhavé a člověk si kvůli tomu musí třeba i přivstat. Auto by však skutečně mělo být před jízdou bez sněhu, tedy alespoň bez toho, který lze omést. Docela dobrým fíglem je, použít namísto malého ručního smetáčku velké koště. Ale pozor! Nikoliv to, kterým zametáte chodbu, to by mohlo poškrábat lak. Vezměte úplně nový smeták a zkuste to tím. Jednak nebudete mít ruce od sněhu a pak to jde díky dlouhé násadě daleko rychleji.

Pro potřeby uskladnění v autě lze násadu i zkrátit (nejlépe se zkracuje dřevěná) a koště vozit v kufru. To má ovšem zásadní negativum v tom, že musíte napřed alespoň rukávem bundy omést víko kufru, než jej otevřete. Fajnšmekři tak mohou malým košťátkem omést prvně kufr a z něj pak vyndat větší nástroj.

Co hrozí za neometené auto?

V případě, že vás policie zastaví s autem obaleným sněhem, může vám uložit na místě pokutu až 2000 korun, případně 2500 korun ve správním řízení. Za hranicemi jsou pokuty zpravidla za tento prohřešek vyšší. Pokud například v Rakousku způsobíte vlivem zanedbání očištění auta od sněhu a ledu nehodu se zraněním nebo zablokování dopravy, napaří vám policie až 5000 eur.

Zdroj info: Policie ČR, Ministerstvo dopravy.
Zdroj médií: Depositphotos.

Podobné články