PRÁCE 🧰

Vánoční Tiktok trend budí vášně: Co na to říká policie?

10. 12. 2024 3 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady

Tento trend začíná pomalu bourat Tiktok. Světýlka na autě sice na videu mohou vypadat stylově, avšak co na to říká policie? Víte, co hrozí za tuhle „zábavnou“ aktivitu?

Vánoční Tiktok trend budí vášně: Co na to říká policie?

Určitě jste si v předvánočním období na sociálních sítích všimli trendu, ve kterém auta jezdí s vánočními světýlky po celé karoserii. Mnoho odvážlivců to chce vyzkoušet i v Česku. Proč to (ne)dělat?

Když se venku krátí dny a blíží se Vánoce, na ulicích a v oknech našich domovů začínají blikat vánoční světýlka, která dodávají sváteční náladu. Někteří nadšenci však chtějí tuto atmosféru přenést i na svá auta – dodatečně instalovaná vánoční světýlka na vozidle se tak stávají stále populárnějším „tuningem hlavně v amerických státech. Jenže co může na první pohled vypadat jako originální nápad, může ve výsledku v našich končinách skončit poměrně draze.

Příslušníci Policie ČR totiž upozorňují, že takové světelné úpravy mohou často porušovat pravidla. Vánoční světýlka, která (s největší pravděpodobností) nejsou homologována a neodpovídají běžným normám, dle zákona „mohou způsobovat oslnění ostatních řidičů“, a/nebo svítit světlem se zakázanou barvou (nejčastěji modrá, která je vyhrazena pouze složkám IZS a dalším výjimkám). V důsledku toho může být vaše auto označeno za technicky nezpůsobilé k provozu.

Jaké z toho mohou plynout následky? V nejlepším případě dostanete pouze napomenutí a příkaz k okamžitému odstranění světýlek. V tom nejhorším případě vás čeká oprávněná pokuta od 2 500 korun výše a 6 trestných bodů. Může vám být pozastavena také STK.

Zákon v těchto případech mluví jasně – na osvětlení vozidla nesmí být provedeny žádné úpravy, které nejsou schváleny. Problémem mohou být například barevná světýlka směřující dopředu (jiná než bílá nebo žlutá) či dozadu (jiná než červená). Dokonce i drobné zásahy mohou být označeny za závadu. Pokud vám tedy vánoční světýlka na autě připadají jako skvělý způsob, jak oslavit svátky, přemýšlejte raději dvakrát.

Sáňky a stromečky

Vánoce jsou obdobím kreativity a tradic, které se stále více promítají i do způsobu, jakým zdobíme a používáme své vozy. Trend vozit na střeše auta vánoční stromeček nebo sáňky sice vypadá jako dokonalý doplněk pro zimní fotografie na Instagram, ale než se pustíte do této zimní stylizace, je dobré znát pravidla. Pokud náklad přesahuje střechu auta o 1 metr vpředu či vzadu nebo více než 400 milimetrů do stran, musíte ho podle českého zákona označit červeným praporkem o velikosti 30x30 cm. Nezapomeňte, že i když zákon nestanovuje přesnou maximální délku přesahu, náklad nesmí ohrožovat bezpečnost provozu, stabilitu vozidla ani jeho ovladatelnost. Zkrátka – váš stromeček na střeše by měl být nejen stylový, ale hlavně bezpečně upevněný.

Důležitým faktorem je také maximální zatížení střechy, které udává výrobce auta. Pokud toto omezení překročíte, riskujete nejen ztrátu kontroly nad vozidlem, ale i poškození střešního nosiče nebo samotné střechy. Změna těžiště vozu ovlivňuje stabilitu, prodlužuje brzdnou dráhu a vůz se stává náchylnějším vůči nárazovému bočnímu větru. Sáňky i stromeček upevněte tak, aby náklad pevně držel i při prudších manévrech. A pokud se vydáte na cestu, mějte na paměti, že kromě dodržení zákonných pravidel je klíčem k úspěchu zdravý rozum – a vánoční atmosféru rozhodně neohrozí ani pár minut věnovaných pečlivému upevnění.

Zdroj info: Tiktok, Policie.
Zdroj médií: Rostislav Gaszczyk.
Nikola Vrablová

Autor článku
Nikča snila o tom být ekologem - láska k autům ji ale přivedla na jinou cestu. Od školy si chodívá odpočinout na garáž, kde opravuje svůj německý šestiválec.

Podobné články