PRÁCE 🧰

Nástrahy při zapůjčce auta v zahraničí

20. 7. 2024 4 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Rádce motoristy Cestování do zahraničí Vypůjčení vozidla na cestu

Je období dovolených, vyplatí se tedy zopakovat si několik klíčových aspektů, abyste předešli problémům a nepříjemným překvapením při půjčení auta v zahraničí. Zde jsou hlavní body, na které byste si měli dát pozor.

Nástrahy při zapůjčce auta v zahraničí

Články na téma půjčení auta do zahraničí:

  1. Půjčení auta v Anglii snadno a rychle
  2. Půjčení auta do Chorvatska krok po kroku
  3. Nástrahy při zápůjčce auta v zahraničí - právě čtete

Půjčování auta na zahraniční dovolené dnes není vůbec nic neobvyklého. Faktem je, že stále více turistů nejezdí tradičním způsobem, kdy vše zajistí cestovní kancelář, ale volí samostatný nákup letenek, ubytování, a logicky do toho také zapadá půjčení auta do zahraničí, aby si na dovolené zachovali mobilitu. Tento proces jsem absolvoval i já, a tak se vám pokusím zprostředkovat některé praktické rady a tipy.

Půjčujete kategorii, nikoliv konkrétní model

Když vybíráte dopředu autopůjčovnu, pravděpodobně využijete některého ze zprostředkovatelů – v mém případě jsem půjčoval auto přímo přes portál Booking.com. Největší jistotou je zápůjčka vozidla přímo na letišti – typicky je u něj největší výběr, nižší ceny a nemusíte řešit náhradní transport někam dále od letiště. Faktem také je, že u letiště nejčastěji sídlí velké mezinárodní autopůjčovny typu Hertz, Europcar, Avis nebo třeba Sixt. Neznamená to však, že byste měli zanevřít na menší poskytovatele – často nabízí stejné služby za o něco nižší cenu.

Když se chystáte si svůj dovolenkový povoz zarezervovat, vyskočí na váš většinou univerzální fotka vybraného modelu, které vám vlastně prozradí pouze to, jakou kategorii auta můžete při zápůjčce čekat. Tady si dovolím vložku s mou osobní zkušeností. Při rezervaci jsem si vybral konkrétní model auta. Tím byl Volkswagen T-Cross, od kterého jsem si sliboval především familiární ovládání a funkční infotainment s Android Auto. Na místě jsem ale dostal přesný opak – Suzuki Vitaru s nefunkční čínskou náhražkou infotainmentu.

Nástrahy při zapůjčce auta v zahraničí

Nechcete ztrácet čas výpočtem nákladů na cestu do Chorvatska? Použijte naši kalkulačku

Při rezervaci jsem si nevšiml malého dodatku, který říkal, že si vlastně půjčuji VW T-Cross, nebo automobil podobný. A Suzuki vlastně podobné auto je, to zpochybňovat nemohu. Ačkoliv jsem na místě argumentoval, že T-Cross stojí doslova o pár metrů vedle, obsluha autopůjčovny byla neoblomná, instrukce zněly jasně. Vitara však naštěstí nakonec nebyla taková katastrofa, jak se při našem prvním setkání mohlo zdát. Poučení je jasné – v naprosté většině zkrátka nepůjčujete konkrétní model, ale spíše kategorii auta. Jistý pak máte pouze počet míst k sezení a druh převodovky.

Fotit, fotit, fotit

Co si budeme povídat, provoz v typicky dovolenkových jižních státech je mnohdy trochu divočina a nějaké šrámy na karoserii tu nikdo neřeší. Tedy až na autopůjčovny, které vám hbitě strhnou peníze za jakýkoliv škrábanec. Při předávání auta tedy foťte vše, co vidíte – zaměřte se na disky kol, nárazníky, dveře a zrcátka. Vyfotit nezapomeňte ani aktuální nájezd vozidla. Kvalitní fotoaparát na mobilu má dnes každý, tak se nebojte zapojit i ostatní členy rodiny a zřetelná velká poškození určitě oznamte obsluze autopůjčovny.

Chystáte se do Itálie na dovolenou? Nechte si kalkulačkou spočítat náklady na cestu

Zde si opět dovolím jednu osobní zkušenost, která mě potkala před rokem. V půjčovně jsem vracel starší Volkswagen Polo. Bylo to auto, které už mělo něco za sebou a šrámů na sobě mělo víc než dost. Přesto obsluha při kontrole objevila drobně odstávající plast na podvozku. Zachránilo mě tenkrát dobré nafocení auta. Obsluze jsem sdělil, že mám poškození nafocené a hned jsem jí ukazoval obrazovku svého telefonu. Na ostrém mořské slunci sice neměla šanci nic vidět, přesto uznala, že se nejedná o poškození způsobené mnou.

Nástrahy při zapůjčce auta v zahraničí

Chcete mít náklady na cestu do Polska pod kontrolou? Využijte naši online kalkulačku

Smlouva, pojištění, poplatky

Důkladné pročtení smlouvy snad připomínat nemusíme. Zmíníme však některé body, na které se zaměřit. Předně si ověřte palivovou politiku. Některé půjčovny vyžadují vracet auto s plnou nádrží, jiné naopak umožňují vratku se svítící rezervou. Existuje dokonce možnost předplaceného paliva, která je obvykle dražší. Ověřte také, zda si půjčovna účtuje další peníze například za dálniční poplatky a podobně – po příjezdu domů z dovolené by na vás mohlo čekat nepříjemné překvapení. Stěžejní částí jsou i parametry pojištění půjčení auta v zahraničí. Pečlivě si nastudujte, co pokrývá základní pojištění a za co je možné připlácet.

Závěrem

Závěrem se především ujistěte, že rozumíte všem bodům smlouvy, že máte potvrzenou rezervaci s jasně uvedenou cenou a typem auta. Dopředu si také nastudujte dopravní předpisy dané dovolenkové destinace. Zvyklosti na silnici se tam od těch našich často poměrně liší a vždy se mi vyplatilo nechávat si drobnou bezpečnostní rezervu od místních řidičů. V neposlední řadě buďte připravení na vratnou kauci. Ta už se dnes většinou řeší blokací finančních prostředků na platební kartě.

Ať vás ani nenapadne vyrážet do zahraniční bez cestovního pojištění! Kvalitní pojistka ochrání vaši peněženku nečekaných výdajů a zároveň vás podrží v nepříjemných situacích.

Kalkulačka cestovního pojištění

Zdroj info: Autorský text.
Zdroj médií: Radim Krejčík.

Podobné články