I autem, které nemá klimatizaci se samozřejmě dá dostat k moři. Akorát to chce trochu více plánovat a přemýšlet.
Cesta k moři autem bez klimatizace
Plánujte dopředu
Jestli se potřebujete dostat autem bez klimošky třeba do Chorvatska nebo Itálie, je ideální vyjet na noc. Jednak je menší provoz, ale hlavní výhodou je absence slunečního záření, které by vám udělalo z interiéru výheň. Nemusíte čekat na tmu, stačí prostě počkat třeba do šesté sedmé hodiny večerní a pak se v klidu vydat na cestu.
Také čtěte
Chcete mít náklady na cestu do Chorvatska pod kontrolou? Využijte naši online kalkulačku
Musíte jet přes den?
Pakliže z nějakého důvodu přes noc cestovat nechcete nebo nemůžete, nezbývá než zvolit náročnější variantu a jet na den. I zde však lze leccos připravit:
- Nechejte auto před cestou v garáži. Nastupovat budete do chladného vozu, dokud nezastavíte, nebude v něm nijak zásadní vedro.
- Po ČR to bude nejhorší, pak se to zlepší. Je totiž smutnou realitou, že než se dokodrcáte třeba na přechod Mikulov, jedete průměrně třeba padesátkou, možná šedesátkou. A v autě, které se pohybuje pomalu, nebo dokonce stojí, se vzduch vyměňuje málo nebo skoro vůbec.
- Co musíme jednoznačně doporučit, jsou sluneční clony na okna. Cestující vpředu je mít nemohou, ale dozadu je klidně nainstalujte, pomůže to.
- Další věc jsou deflektory (ofuky). S nimi nedochází k takovému průvanu, přesto vzduch proudí dostatečně rychle na to, aby se interiér auta průběžně ochlazoval.
- S otevíráním okének pozor. Je nám jasné, že to bez toho asi nepůjde, ale nepřehánějte to. Druhý den se můžete probudit se zablokovanou krční páteří, což na dovolené nepotěší. Moc nevyndávejte ani ruce z auta, jet delší dobu s loktem venku, je vstupenka k ortopedovi. Neriskovali bychom ani přílišné chlazení za krkem třeba lahví se zmrazenou vodou, angína pak může být ten nejmenší problém.
- Pijte, pijte, pijte. Tělo se potřebuje ochlazovat, když je mu přílišné teplo, tak se potí, je to přirozené. Co můžete při zastávce na čerpačce udělat, je zkrátka na sebe trochu vody vylít a ochladit se přímo. Osvěží to, pomůže to.
- Zastavujte ve stínu. Pokud se auto pohybuje, je logické, že pojedete na rozpálené silnici. Ale jakmile zastavíte, zkuste to ve stínu, na čerpačkách to jde snadno, mají většinou nad stojany střechu.
- Někde se můžete dočíst i o triku s namočeným kapesníkem, který se umístí před výdech ventilace. Má to údajně ochladit vzduch, který z ní jde. Ano, částečně to asi funguje, ale zároveň to zvyšuje v autě vlhkost, což nechcete. Vyšší vlhkost totiž znamená, že vaše tělo se bude pocením méně efektivně ochlazovat, což vyústí v ještě silnější pocení.
Náš tip: Pakliže vyrážíte letos autem na dovolenou, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění s dostatečnými limity. Na cestách vám bude krýt záda a můžete se na něj plně spolehnout. Pojistku můžete doplnit o rozšířené asistenční služby nebo krátkodobé pojištění domácnosti. Online sjednání nyní s 20 % slevou a dárkem v podobě e-booku.
Chcete na cestovním pojištění výrazně ušetřit? Pokud do zahraničí vyrážíte alespoň dvakrát během roku, vyplatí se přemýšlet o roční cestovní kartě.
Kalkulačka cestovního pojištění
Zdroj médií: Depositphotos.