Jak vypočítat spotřebu paliva u automobilu?

25. 8. 2020 3 min. čtení Tipy a rady

S tím, jak po koronavirové krizi ceny pohonných hmot opět nenávratně rostou, se řidiči začínají stále více zajímat o spotřebu svého vozu. Na internetu naleznete velkou spoustu kalkulaček, do kterých zadáte spotřebované palivo v litrech a ujetou vzdálenost v km. Je toto ale potřeba? Na výpočet spotřeby auta budete potřebovat pouze kalkulačku.

Články na téma spotřeba paliva:

  1. Spotřeba paliva - jak ji snížit a co ji ovlivňuje
  2. Brzdění motorem - uspoříte?
  3. Jak vypočítat spotřebu paliva u automobilu? - právě čtete

Je sice  více než jasné, že pokud máte velkoobjemový motor, na spotřebu se "nehraje", ale pokud potřebujete ujet větší vzdálenost, je fajn si zjistit, "za kolik" vlastně jedete.

Nejednodušší určení spotřeby palivo jde tím, že do svého auta natankujete plnou, Při dalším tankování se akorát podíváte, kolik jste natankovali do "plné" a to je spotřebované palivo.

Vzorec pro výpočet průměrné spotřeby je následující: 

průměrná spotřeba = (spotřebované palivo / ujetá vzdálenost) * 100

Průměrná spotřeba vozu se počítá na 100 km. To znamená, že pokud je cena benzínu nyní kolem 26,90 Kč za litr, vy do svého auta natankujete 30 litrů a ujedete 400 kilometrů, pak vzorec pro výpočet průměrné spotřeby vypadá následovně:

průměrná spotřeba = (30/400)*100

Pokud toto zadáte do kalkulačky (či vypočtete v hlavě), průměrná spotřeba při těchto údajích vyjde 7,5 litrů na 100 km.

 

Jak snížit spotřebu auta?

Nejdůležitější je šetřit motor. Pokud dojíždíte na křižovatku, kde zrovna blikla červená, je výhodnější vypnout motor a na zelenou znovu startovat. Většina dnešních aut má dnes tzv. Start-Stop systém, který, pokud stojíte delší dobu, automaticky vypne motor za vás. Na druhou stranu vám může dřív odejít startér. Tudíž je na vás, co obětujete s menší bolestí. Dalším faktorem, který může rapidně zvýšit spotřebu vozu je jízda typu "brzda-plyn". Vyšší spotřebu můžete také eliminovat častou kontrolou tlaku v pneumatikách. Přehuštěné pneumatiky mají větší odpor vzduchu a spotřeba se tak může zvýšit až od čtvrt litru na 100 km.

Jak ušetřit za palivo?

Šetřit palivo můžete například tím ,že se úplně vyhnete cestování automobilem a místo toho využijete hromadnou dopravu. Můžete jezdit ve více lidech, a na peníze na benzín se společně složit. Vyhněte se městům a jezděte po silnicích, kde je jízda plynulejší. Zkuste zvolnit jízdu, neustálá změna rychlosti = vyšší spotřeba. Tankujte na čerpacích stanicích s levnějším palivem. Zvažte přechod na jiný typ paliva - CNG nebo LPG. A nakonec zkuste popřemýšlet nad výměnou samotného automobilu, za ten s nížší spotřebou.

 
 

Zdroj médií: pixabay

Podobné články

Máme pro vás zajímavé rady, tipy a akční auto-moto nabídky. Chcete o nich vědět?