Skrytá vada u ojetého vozu: Co to je a jak se taková vada prokazuje?

12. 8. 2020 2 min. čtení Tipy a rady

Možná se vám taková nemilá událost už stala. Koupili jste ojetý vůz z bazaru, ale netrvalo dlouho a začaly se postupně projevovat závady, jejichž řešení není zrovna laciné. A taky jste možná už slyšeli termín "skrytá vada", který vám jako kupujícím dává naději na úspěšnou reklamaci.

Skrytá vada u ojetiny

Co to je?

Asi nemá smysl kolem "skryté vady" chodit dokola a nejlépe bude si říct, co tento pojem označuje. Zjednodušeně je to taková vada, kterou nešlo zjistit při běžné prohlídce vozu, ani při zkušební jízdě. Zároveň to nesmí být něco, co je konkrétně vypsáno v prodejní smlouvě k vozu. Tam si bazary (a to i ty největší) často píší nějakou univerzální formulku typu "Kupující podpisem stvrzuje, že je plně seznámen se stavem vozu a všemi závadami." Na tu se pak odvolávají ve chvíli, kdy zákazník přijede s porouchaným autem. Ve skutečnosti ale, pokud konkrétní závady nejsou ve smlouvě jasně popsané, tak je má kupující právo reklamovat.

Kdy a kdo prokazuje?

Pokud už k reklamaci dojde, je důležité, kdy se tak stane. Je-li to do šesti měsíců od koupě, pak musí prodejce, tedy typicky autobazar, prokázat, že v době podpisu kupní smlouvy bylo auto bez reklamované vady. Po této lhůtě to prokazuje kupující. Nejčastěji se tak děje pomocí nezávislého znaleckého posudku, který vytvoří soudní znalec a který je asi nejlepším argumentačním "nábojem" při sporu prodejce-kupující. K posudku soudního znalce totiž v případě, že se tito dva nedohodnou, musí přihlédnout i soud.

Dva roky i na ojetinu

I na použité auto platí záruční doba dva roky a v případě, že se projeví závada, nesmí kupující s reklamací otálet. Prodávající pak má 30 dnů na to, aby vadu odstranil nebo reklamaci neuznal. Připadá samozřejmě v úvahu i domluva mezi bazarem a kupujícím na slevě z kupní ceny. Pokud prodávající do 30 dnů závadu opravit nestihne, může kupující odstoupit od kupní smlouvy, což znamená vrácení peněz.

Kupujete-li auto od fyzické osoby, neplatí výše popsané. Záruční doba se zkracuje na půl roku a skyté vady prokazuje kupující. Po šesti měsících ale máte smůlu a ničeho se nedovoláte.

Zdroj médií: pxhere
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?