K našim západním sousedům často jezdí Češi nakoupit do Drážďan a nebo na letiště do Mnichova. Občas se vydají na výlety nebo prodloužené víkendy. I v takových případech je nutné znát dopravní pravidla, aby se předešlo pokutám.
Dopravní předpisy v Německu

Články na téma dopravní předpisy v zahraničí:
Německo má v oblibě mnoho lidí, ať si jezdí na romantické výlety po hradech, nebo cestovatelé zajedou jen na nákupy do Primarku v Drážďanech. V obou případech chtějí jistě utratit peníze až na místě a ne za špatně zaparkované auto nebo vyšší rychlost mimo obec. Pojďme si tedy shrnout, co vše vás v Německu může potkat a jakým nástrahám v dopravě se raději vyhnout.
Koronavirus
Pro vstup do země je nutné se prokázat buď očkovacím průkazem nebo negativním testem – akceptuje se jak PCR test, tak i antigenní. Neočkování rovněž už nemusí do karantény a také není nutné vyplnit příjezdový formulář. Roušky je nutné obecně nosit v uzavřených prostorách. Stejně tak je nutné se prokázat očkováním nebo testem v hotelech, případně restauracích.
Dokumenty
Tak jako v jiných státech platí, že auto musí mít řádnou technickou kontrolu. Pokud policisté v Německu zjistí opak, čekejte tučnou pokutu. V zahraničí bývají na tento prohřešek extra hákliví. Dále je samozřejmě nutné mít u sebe řidičák (není potřeba mezinárodní), malý technický průkaz a doklad o zaplaceném povinném ručení - tedy zelenou kartu. Pokud máte auto půjčené, je nutné mít u sebe i smlouvu o zapůjčení vozidla a to nejlépe v němčině.
Předpisy
Dobrá zpráva je, že na německých dálnicích není potřeba dálniční známky pro osobní automobily. Na některých úsecích platí neomezená rychlost, přesto je doporučována ta do 130 km/h. Mimo obec se jezdí stovkou a v obcích na nejvýše 50 km/h. Hranice pro toleranci alkoholu je 0,5 promile, řidiči mladší 21 let a profesionální řidiči mají nulovou toleranci – to se týká i řidičů, kteří vlastní řidičské oprávnění méně jak dva roky.
Reflexní vesty musí mít k dispozici každý v sedadle, pokud tomu tak nebude, při namátkové kontrole můžete dostat pokutu. Dětské autosedačky musí mít děti do 12 let. Povinnost použití bezpečnostních pásů je samozřejmostí. Manipulace s mobilním telefonem je zakázaná a je za to pokuta.
Sankce
- Pokuta za překročení rychlosti – 15 až 680 euro
- Podjíždění aut – 100 euro
- Nedodržení záchranářské uličky – 220 až 320 euro
- Blokování nabíjecího místa pro elektromobily – 55 euro
- Vytváření zbytečné hluku a emisí – 100 euro
- Telefonování za jízdy – 60 euro
Zdroj médií: Depositphotos.