Dopravní předpisy v Německu

29. 5. 2022 2 min. čtení Tipy a rady Rádce motoristy Cestování do zahraničí Dopravní předpisy v cizině

K našim západním sousedům často jezdí Češi nakoupit do Drážďan a nebo na letiště do Mnichova. Občas se vydají na výlety nebo prodloužené víkendy. I v takových případech je nutné znát dopravní pravidla, aby se předešlo pokutám.

Dopravní předpisy Německo

Německo má v oblibě mnoho lidí, ať si jezdí na romantické výlety po hradech, nebo cestovatelé zajedou jen na nákupy do Primarku v Drážďanech. V obou případech chtějí jistě utratit peníze až na místě a ne za špatně zaparkované auto nebo vyšší rychlost mimo obec. Pojďme si tedy shrnout, co vše vás v Německu může potkat a jakým nástrahám v dopravě se raději vyhnout.

Koronavirus

Pro vstup do země je nutné se prokázat buď očkovacím průkazem nebo negativním testem – akceptuje se jak PCR test, tak i antigenní. Neočkování rovněž už nemusí do karantény a také není nutné vyplnit příjezdový formulář. Roušky je nutné obecně nosit v uzavřených prostorách. Stejně tak je nutné se prokázat očkováním nebo testem v hotelech, případně restauracích.

Dokumenty

Tak jako v jiných státech platí, že auto musí mít řádnou technickou kontrolu. Pokud policisté v Německu zjistí opak, čekejte tučnou pokutu. V zahraničí bývají na tento prohřešek extra hákliví. Dále je samozřejmě nutné mít u sebe řidičák (není potřeba mezinárodní), malý technický průkaz a doklad o zaplaceném povinném ručení - tedy zelenou kartu. Pokud máte auto půjčené, je nutné mít u sebe i smlouvu o zapůjčení vozidla a to nejlépe v němčině.

Předpisy

Dobrá zpráva je, že na německých dálnicích není potřeba dálniční známky pro osobní automobily. Na některých úsecích platí neomezená rychlost, přesto je doporučována ta do 130 km/h. Mimo obec se jezdí stovkou a v obcích na nejvýše 50 km/h. Hranice pro toleranci alkoholu je 0,5 promile, řidiči mladší 21 let a profesionální řidiči mají nulovou toleranci – to se týká i řidičů, kteří vlastní řidičské oprávnění méně jak dva roky.

Reflexní vesty musí mít k dispozici každý v sedadle, pokud tomu tak nebude, při namátkové kontrole můžete dostat pokutu. Dětské autosedačky musí mít děti do 12 let. Povinnost použití bezpečnostních pásů je samozřejmostí. Manipulace s mobilním telefonem je zakázaná a je za to pokuta.

Sankce

  • Pokuta za překročení rychlosti – 15 až 680 euro
  • Podjíždění aut – 100 euro
  • Nedodržení záchranářské uličky – 220 až 320 euro
  • Blokování nabíjecího místa pro elektromobily – 55 euro
  • Vytváření zbytečné hluku a emisí – 100 euro
  • Telefonování za jízdy – 60 euro

Zdroj info: Autoklub, ÚAMK, Besip.
Zdroj médií: Depositphotos.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je foťák v ruce. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat zajímavé rady a tipy na auto-moto akce nejen na víkendy?