PRÁCE 🧰

Jak se chovat, když vás zastaví policejní hlídka

24. 2. 2021 4 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady

Ve chvíli, kdy řidič vidí policejní plácačku a muže, případně ženu zákona, jak ho zastavuje, není mu asi úplně do smíchu. Jak se v takové situaci chovat, co říkat a neříkat? A vyplatí se smlouvat?

Jak se chovat při policejní kontrole?

V klidu zastavte

Největší hloupost, kterou můžete udělat, když vás policie zastavuje, je pokusit se ujet. Je to nezákonné, riskantní a ve chvíli, kdy se díváte na svět zpoza mříží už je pozdě litovat. Nezkoušejte to, opravdu ne.

V klidu zpomalte, dejte znamení blinkrem, že zajíždíte ke krajnici nebo na místo, kam si vás navádí policista a zastavte. Z auta nevystupujte, jen stáhněte okénko.

Vyslechněte policistu

Policista by měl přistoupit k autu a oslovit vás jako první. Bude pravděpodobně chtít, abyste mu předložili doklady od vozidla, řidičský průkaz a občanský průkaz. To udělejte, je to vaše povinnost a její neuposlechnutí je už samo o sobě přestupkem.

Lékárničky pro automobily a motocykly v nabídkách e-shopů

Obvykle je další postup takový, že si policista prohlédne doklady a následně vám sdělí, čeho jste se dopustili. Případně přistoupí k další kontrole, například povinné výbavy, eventuálně vám dá dýchnout a pokud bude dechová zkouška negativní, vrátí vám doklady a rozloučí se. Nejčastěji vám ale asi sdělí, že jste se dopustili nějakého přestupku a bude vás to stát tolik a tolik.

Pondělí s portálem

Můžete s policistou nesouhlasit

Pokud si nejste vědomi, že jste cokoliv porušili nebo s policistou nesouhlasíte, můžete mu to oznámit. Pravděpodobně vám za nějaký čas přijde obsílka s předvoláním ke správnímu orgánu. Zde přichází obvykle dilema a vyjednávání. Policista většinou zná velice dobře práva svá i vaše a může na vás zkoušet různé triky typu "pane řidiči, máme to natočené", případně "máme fotku z radaru" a podobně. Je jen na vás, na kolik mu budete věřit, ale mějte na vědomí, že pro policistu je vždy výhodnější, když s vámi věc vyřeší na místě. Pravděpodobně se bude snažit vás přesvědčit tím, že to bude "levnější". Pokud mu zaplatíte pokutu na místě a později si to rozmyslíte, na 99 % už své peníze neuvidíte. Nelze tak jednoznačně doporučit ani jedno, ani druhé. Asi nemá smysl se hádat kvůli pětistovce za přestupek, kterého jste si vědomi, na druhou stranu, ve správním řízení jsou vaše šance poměrně velké, protože čeští úředníci se velmi často dopouštějí procesních chyb. O výši pokuty můžete zkusit "vyjednávat", ale rozhodně ne jako někde na tržišti v Bagdádu. Vemte to oklikou, řekněte, že tak vysokou částku nehodláte platit na místě, je možné, že se nároky policisty sníží. Co rozhodně nezkoušejte, jsou úplatky. Devadesátá léta odvál čas a dnes si to (snad) už žádný z mužů zákona nelajzne.

Nebuďte agresivní

Jste-li spíše vznětlivější povahy, snažte se krotit své emoce. Agresivitou a nadávkami ničemu nepomůžete. Odpusťte si i vtípky a srandičky, je to tenký led. Snažte se vyhovět policistovi bez emocí, berte to jako nemilou povinnost, které se zkrátka nevyhnete. Pokud budete opravdu rozrušení, může vám být dočasně zakázána další jízda, dokud se neuklidníte. 

Vybírejte spolehlivé alkohol testery v nabídkách e-shopů

Jak se chovat při policejní kontrole?

I policista je člověk

Nečekejte automaticky vypruzeného příslušníka a horentní sumu za bagatelní přestupek. Každý policista je člověk jako vy, když svlékne uniformu. Pro některá malichernější porušení vyhlášky může přimhouřit oko a vyřešit věc domluvou. Na druhou stranu je možné i to, že se po vás začne "vozit" ačkoliv jste nic neprovedli. Bude chtít vidět povinnou výbavu, vaši identitu si bude dlouho ověřovat, bude se vás snažit rozhodit a něco zkrátka najít. Na to nelze poradit nic jiného než asertivní chování.

Co policista nesmí

  • Zakázat vám pořizování audio nebo video záznamu z průběhu kontroly.
  • Zkoušet vás z předpisů. Zejména by si neměl dovolit řeči typu: "Takže vy nevíte, že tohle se nesmí?"
  • Nadávat vám.
  • Požadovat prohlídku zavazadlového prostoru, interiéru vozu nebo zavazadel. O toto může policista požádat jen v případě pronásledování, pátrání po pachatelích trestného činu, zbraních, výbušninách, omamných látkách, pokud tedy existuje podezření, že se v autě nacházejí. V praxi se tento požadavek objevuje ze strany policie až překvapivě často. Setkáte-li se s ním, chtějte vědět důvod, pokud policista žádný závažný nemá, můžete odmítnout.
  • Požadovat zaplacení pokuty, jinak vás nenechá odjet. Maximálně může od řidiče vybrat kauci, pakliže existuje podezření, že by se vyhýbal přestupkovému řízení. V praxi se kauce vybírá jen od řidičů, kteří nemají trvalý pobyt v ČR.
  • Být na vás sprostý, drzý nebo ironický.

Zdroj médií: pixabay.

Podobné články