Policie ukázala statistiku nehodovosti. Zpřísňování pravidel očividně nepomáhá

9. 1. 2020 2 min. čtení Aktuality

Jako každý rok, i letos policie zveřejnila v prezentaci statistiku nehodovosti. V dlouhodbém horizontu počet zraněných a usmrcených klesá, roste však počet nehod.

Stát si potřebuje obvykle nějak vyargumentovat zpřísnění dopravních předpisů a policie nákup nového vybavení, povětšinou za účelem represe. A právě k tomu slouží statistiky nehodovosti.

Za loňský rok se na našich silnicích stalo 107 572 dopravních nehod. Při nich přišlo o život 547 lidí a 2 110 jich bylo zraněno. Když se na to podíváme z hlediska dlouhodobého, tak počet nehod sice roste, ale když už k nějaké dojde, je nižší šance, že se při ní někdo zraní nebo dokonce zemře.

To je naprosto logický důsledek toho, že se vyvíjí bezpečnost automobilů, ale jak houstne provoz a počet vozů na silnicích, tak se stává i více nehod.

Nejčastější příčinou dopravní nehody bylo v roce 2019 nevěnování se řízení, které dle PČR stojí za 20,4 % všech karambolů. U těch s tragickými následky to je s 18,7 % populární nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu vozovky. Jinak řečeno "měl jste pane řidiči ale přeci počítat s tím, že za zatáčkou je díra jako prase".

díra v silnici

Jakkoliv schvalujeme pokutování a trestání řidičů, kteří za volant sednou pod vlivem alkoho, případně těch, kteří skutečně jezdí jako by na silnici byli sami, tak si nemůžeme odpustit malé rýpnutí. Silnice jsou totiž stále ještě v tragickém stavu, všichni to víme, ale kolonku "Nehoda způsobená špatným stavem vozovky" policie nemá. Vždy je zkrátka třeba to hodit na řidiče, aby bylo koho trestat a koho pokutovat. Pokud máte zájem si prezentaci projít, je volně dostupná zde.

Zdroj médií: pxhere, romania-insider
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články