Dopravní předpisy v Itálii

31. 5. 2022 3 min. čtení Tipy a rady Rádce motoristy Cestování do zahraničí Dopravní předpisy v cizině

Vůně pravé pizzy a těstovin láká mnohé cestovatele k navštívení této země. Aby se dovolená neproměnila v peklo, je nutné samozřejmě dodržovat všechna dopravní pravidla.

Dopravní předpisy Itálie

Bibione už dávno není jedinou italskou destinací, kam se jezdí Češi na dovolenou za mořem. Oblíbená jsou přímořská města, Benátky a pak samozřejmě i Řím. Jak je v Itálii dobrá gastronomie, tak s dopravou je to už o něco těžší, občas si totiž každý dělá, co chce. Vyzbrojte se tedy velkou dávkou trpělivosti a troubení je povoleno!

Koronavirus

Do země lze vstoupit pouze s očkovacím pasem nebo s negativní testem, případně s prodělanou nemocí. Náležitosti mohou být na hranicích kontrolovány. Toto pravidlo platí zatím do konce května. Na hranicích rovněž mohou probíhat namátkové kontroly. Respirátory jsou nutné do 15. června a musí se nosit ve veřejné dopravě a uzavřených prostorech, včetně kulturních a sportovních zařízení.

Dokumenty

Auto, které jede do zahraničí, musí být v pořádku. To znamená mít hotovou a platnou technickou kontrolu. Řidič musí mít u sebe řidičský průkaz, technický průkaz (ten malý) a také zelenou kartu. Hodí se i autopojištění do zahraničí v případě, že se cokoli stane, můžete se spolehnout na asistenční služby. Cestovní pojištění by mělo být na cestách do zahraničí už automatickou záležitostí.

Předpisy

Maximální limity na silnicích v obci i mimo obec platí stejné jako u nás. Tolerance alkoholu je 0,5 promile alkoholu. Řidiči, kteří mají řidičské oprávnění méně než 3 roky, pro ně platí nulová tolerance, stejně tak pro ty mladší 21 let.

Doporučuje se, aby se lidé v autech zamykali. Mohlo by při zastavení na křižovatce dojít k vykradení vozidla – v některých městech. Dobrá zpráva je, že vozovky v Itálii jsou ve většině případů v solidním stavu i síť čerpacích stanic je poměrně hustá. S elektromobilem si dejte raději pozor a dobíjení si dobře naplánujte.

V Itálii je nutné se obrnit velkou dávkou trpělivosti, protože Italové často předjíždějí v místech, kde je to zakázané a nerespektují příliš přednost zprava. Motocyklisté si rovněž dělají, co chtějí, a tak je nutné dbát zvýšené opatrnosti. Parkujte pouze na vyhrazených místech, jinak byste vůz nemuseli při návratu najít.

Reflexní vesty by měli mít k dispozici všichni cestující. Poplatky za využití dálnic se platí v mýtných branách. Setkat se můžete se dvěma systémy. První je otevřený a platí se hned, poplatek je fixně daný. U uzavřeného systému se při vjetí na dálnici obdrží potvrzení, které se předkládá na bráně při sjezdu z dálnice. Platí se částka za skutečně ujetou vzdálenost.

Sankce

  • Překročení rychlosti – od 150 do 500 euro; nad 40 km/h 1500 euro a odebrání řidičáku
  • Jízda na červenou – až 250 euro
  • Jízda pod vlivem návykových látek – až 1500 euro
  • Nepoužití bezpečnostních pásů – až 100 euro

Zdroj info: Autoklub, ÚAMK, Besip.
Zdroj médií: Depositphotos.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je foťák v ruce. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat zajímavé rady a tipy na auto-moto akce nejen na víkendy?