Od začátku roku 2024 se řidiči v Česku setkávají s několika novými dopravními značkami. Jednou z nich je značka sdílené zóny. Ta dává chodcům i cyklistům v určitých místech mnohem větší volnost. To ovšem za předpokladu, že nenarazí na tramvaj.
Pěší zóna není zóna sdílená! Jaká pravidla je potřeba dodržovat?
Články na téma dopravní značky:
- Co označuje dopravní značka „M“
- Značka jednosměrka - co řidiči určuje?
- Dopravní značka dálnice
- Dopravní značka s písmenem M. Co značí?
- Dopravní značka Průjezd zakázán. Co ve skutečnosti znamená?
- „Průjezd zakázán“: Jaký je správný výklad téhle značky?
- Značka přechod pro chodce se může lišit. Co která znamená?
- Jednosměrná pozemní komunikace a její pravidla
- Dopravní značka Obytná zóna: Jaká platí pravidla?
- Jaký je rozdíl mezi značkou Zpomalovací práh a Nerovnost vozovky
- Dopravní značky, které je třeba v zimě sledovat
- Dopravní značka železniční přejezd – jaká platí pravidla?
- TOP 4 dopravní značky, na které moc často nenarazíte
- Co jsou to sdílené zóny a jaká pravidla v nich platí? - právě čtete
- Nové dopravní značky v roce 2024
- Jaký je rozdíl mezi značkou Křižovatka a Křižovatka s vedlejší pozemní komunikací?
- Nepříliš časté dopravní značky
- Rozdíl mezi žlutou plnou a přerušovanou čárou - již brzy
Pěší zóna vs. sdílená zóna
Značku pěší zóny moc dobře známe. Sdílená zóna je ale novinkou, kterou Česko na začátku roku zavedlo v souvislosti se sjednocením dopravních předpisů v rámci EU. Ve své podstatě jde o pěší zónu, ve které se kromě chodců pohybují například i cyklisté, motorkáři nebo tramvaje. Podle zástupců EU jde o tzv. „souznění lidí s další dopravou v jedné zóně“. Dopravní značka „pěší zóna“ je v tomto případě nahrazena značkou zóny sdílené, pro níž ale platí jistá specifická pravidla.
- Přečtěte si také: Víte, jaká pravidla platí v obytné zóně?
Definice sdílené zóny
Pokud bychom se podívali na samotnou definici sdílené zóny, pak zjistíme, že jde o zastavěnou oblast, jejíž počátek a konec je vždy označen zmíněnou dopravní značkou. V této zóně se mohou pohybovat všichni účastníci silničního provozu. Nejde tedy jen o chodce, motorkáře či řidiče automobilů, ale i autobusy nebo třeba tramvaje. Stejně jako u obytné a pěší zóny při vyjíždění dáváte přednost v jízdě všem.
Mumraj, který má vyřešit zvýšená opatrnost
V praxi může dojít v rámci sdílené zóny k řadě nepřehledných situací. Legislativou je proto definovaná povinnost dbát zvýšené opatrnosti a ohleduplnosti vůči ostatním účastníkům silničního provozu. Ve své podstatě to tedy znamená, že nikdo nesmí nikoho ohrozit. Jedinou výjimku mají tramvaje. U tramvají totiž platí, že mají ve sdílené zóně vždycky přednost a ostatní účastníci silniční provozu je nesmí ani ohrozit, ani omezit!
- Mohlo by vás zajímat: Sdílené zóny. Co pro ně platí?
Chodci mohou klidně courat středem silnice
Legislativa týkající se sdílených zón dále specifikuje, že chodci a cyklisté směji ve sdílené zóně užívat komunikaci v celé její šířce, takže klidně mohou „courat“ prostředkem silnice. Pokud ovšem přijíždí vozidlo s právem přednostní jízdy, mají chodci (a ostatně i další účastníci silničního provozu) za povinnost uvolnit prostor pro jeho projetí.
Pozor na maximální rychlost a stání!
Důležitou informací je to, že maximální rychlost je pro všechny účastníky silničního provozu ve sdílené zóně stejná a činí 20 km/h (týká se to i elektrokoloběžek). Motorová vozidla mohou stát pouze na parkovištích, jízdní kola a jiná nemotorová vozidla lze odstavit v místech k tomu určených. A kde na sdílené zóny narazíte? Nejčastěji v centrech měst se smíšeným provozem aut, vozidel městské hromadné dopravy, cyklistů a pěších.
Zdroj médií: Depositphotos.