PRÁCE 🧰

Pěší zóna není zóna sdílená! Jaká pravidla je potřeba dodržovat?

18. 12. 2024 2 min. čtení diskuze (1) Aktuality Tipy a rady Rádce motoristy

Od začátku roku 2024 se řidiči v Česku setkávají s několika novými dopravními značkami. Jednou z nich je značka sdílené zóny. Ta dává chodcům i cyklistům v určitých místech mnohem větší volnost. To ovšem za předpokladu, že nenarazí na tramvaj.

Pěší zóna není zóna sdílená! Jaká pravidla je potřeba dodržovat?

Pěší zóna vs. sdílená zóna

Značku pěší zóny moc dobře známe. Sdílená zóna je ale novinkou, kterou Česko na začátku roku zavedlo v souvislosti se sjednocením dopravních předpisů v rámci EU. Ve své podstatě jde o pěší zónu, ve které se kromě chodců pohybují například i cyklisté, motorkáři nebo tramvaje. Podle zástupců EU jde o tzv. „souznění lidí s další dopravou v jedné zóně“. Dopravní značka „pěší zóna“ je v tomto případě nahrazena značkou zóny sdílené, pro níž ale platí jistá specifická pravidla.

Definice sdílené zóny

Pokud bychom se podívali na samotnou definici sdílené zóny, pak zjistíme, že jde o zastavěnou oblast, jejíž počátek a konec je vždy označen zmíněnou dopravní značkou. V této zóně se mohou pohybovat všichni účastníci silničního provozu. Nejde tedy jen o chodce, motorkáře či řidiče automobilů, ale i autobusy nebo třeba tramvaje. Stejně jako u obytné a pěší zóny při vyjíždění dáváte přednost v jízdě všem.

Mumraj, který má vyřešit zvýšená opatrnost

V praxi může dojít v rámci sdílené zóny k řadě nepřehledných situací. Legislativou je proto definovaná povinnost dbát zvýšené opatrnosti a ohleduplnosti vůči ostatním účastníkům silničního provozu. Ve své podstatě to tedy znamená, že nikdo nesmí nikoho ohrozit. Jedinou výjimku mají tramvaje. U tramvají totiž platí, že mají ve sdílené zóně vždycky přednost a ostatní účastníci silniční provozu je nesmí ani ohrozit, ani omezit!

Chodci mohou klidně courat středem silnice

Legislativa týkající se sdílených zón dále specifikuje, že chodci a cyklisté směji ve sdílené zóně užívat komunikaci v celé její šířce, takže klidně mohou „courat“ prostředkem silnice. Pokud ovšem přijíždí vozidlo s právem přednostní jízdy, mají chodci (a ostatně i další účastníci silničního provozu) za povinnost uvolnit prostor pro jeho projetí.

Pozor na maximální rychlost a stání!

Důležitou informací je to, že maximální rychlost je pro všechny účastníky silničního provozu ve sdílené zóně stejná a činí 20 km/h (týká se to i elektrokoloběžek). Motorová vozidla mohou stát pouze na parkovištích, jízdní kola a jiná nemotorová vozidla lze odstavit v místech k tomu určených. A kde na sdílené zóny narazíte? Nejčastěji v centrech měst se smíšeným provozem aut, vozidel městské hromadné dopravy, cyklistů a pěších.

Zdroj info: § 39b Zákona o provozu na pozemních komunikacích.
Zdroj médií: Depositphotos.
Ondřej Matějka, 18. 12. 2024 15:21, reagovat
No a jak to teda autíčkáři chcete řešit někde v satelitu kde je jedna úzká silnice a musej se tam vejít všichni? Zakážete chodit pěšky? Zakážete děti aby si hrály? Nebo jak? Pořád tuhle mentalitu moc nechápu, je jasný že ta značka bude jenom tam kde to prostě jinak nejde.

Podobné články