PRÁCE 🧰

Nepříliš časté a bizarní dopravní značky v Česku

31. 12. 2024 2 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Rádce motoristy

Řada řidičů se domnívá, že na tuzemských silnicích je dopravních značek už možná trochu moc. Jsou ale i takové, se kterými se denně příliš nesetkají. Někteří motoristé by dokonce mohli říct, že některé jsou tak trochu bizarní. O jaké přesně jde?

Nepříliš časté dopravní značky

Je jasné, že bez dopravních značek by silniční provoz v České republice nefungoval. Některé by ale existovat možná nemusely, poněvadž jejich praktický význam je minimálně spekulativní.

Do našeho článku o bizarních dopravních značkách na českých silnicích bychom v první řadě začlenili „Zákaz vjezdu ručních vozíků“. Pokud jste se s ní v reálném provozu ještě nesetkali, rozhodně nebudete sami.

Na českých silnicích je totiž jen pár těchto značek, a proto je i možné, že ji ani nikdy nepotkáte. Každopádně je potřeba říct, že tato značka informuje o zákazu vjezdu ručním vozíkům o celkové šířce větší než 600 milimetrů.

Silniční kaple i zákaz vjezdu segwayů

Pokud jste se někdy pohybovali kolem Šlovic u Plzně na dálnici D5, možná jste narazili na značení s názvem „Silniční kaple“. Jde o jedno z mála míst v České republice, kde se s touto značkou můžete v praxi setkat. Objevila se tam kolem roku 2009 a řidiče informuje o tom, že se v blízkosti dálnice nachází právě silniční kaple, kterou mají i motoristé možnost navštívit.

V Praze se můžete setkat také se značkou, která zakazuje vjezd osobních přepravníků. Jde o odborný termín pro takzvané segwaye, které se i u nás v minulých letech těšily poměrně velké oblíbenosti. Města se ale proti těmto segwayům začala postupně bouřit a dnes je v praktickém životě už skoro nepotkáte. I proto je význam a stálá existence tohoto značení do velké míry spekulativní.

Pohyblivý most i stop – protisměr

Mezi značky, které v provozu jen tak nepotkáte, patří také Pohyblivý most. Pokud se nepleteme, je tato značka v České republice jen jedna jediná, a to konkrétně v Českém Vrbném na Českobudějovicku. Mezi ostatní dopravní značení byla přidána v roce 2009, a to i přesto, že první pohyblivý most se v Česku otevřel až v roce 2010.

V roce 2019 se na tuzemských dálnicích můžete na mnoha místech setkat i se značením „Stop – protisměr“. Zajímavostí je, že v ostatních státech Evropské unie se objevila ještě o několik let dřív. Šlo hlavně o reakci na to, že někteří motoristé mohou v důsledku nepozornosti vjet do protisměru, čímž by mohlo dojít k nepříjemné dopravní nehodě. Značení má svítivě žlutou barvu a mělo by každého dostatečně varovat, že touto cestou se vydat nesmí.

Zdroj info: BESIP.
Zdroj médií: Depositphotos.

Podobné články