Pojďme si zopakovat, jak se chovat při vjezdu do obytné zóny. Víte, kdo má přednost a jaká je maximální povolená rychlost?
Víte, jaká pravidla platí v obytné zóně?
Články na téma dopravní značky:
- Dopravní značka Parkoviště
- Dopravní značka Parkoviště K+R
- Co označuje dopravní značka „M“
- Značka jednosměrka - co řidiči určuje?
- Dopravní značka dálnice
- Dopravní značka s písmenem M. Co značí?
- Význam nové dopravní značky P+D
- Dopravní značka Průjezd zakázán. Co ve skutečnosti znamená?
- „Průjezd zakázán“: Jaký je správný výklad téhle značky?
- Značka přechod pro chodce se může lišit. Co která znamená?
- Jednosměrná pozemní komunikace a její pravidla
- Dopravní značka Obytná zóna: Jaká platí pravidla? - právě čtete
Obytná zóna vypadá jako klasická cesta mezi domy. Dávejte však pozor, platí zde jiná pravidla, která je třeba dodržovat.
Obytná zóna a její význam
Obytná zóna bere ohled na chodce a cyklisty. Na takové ulici mají pěší přednost a musíte na ně brát ohled. Původní zóna určená pro socializaci vznikla v letech 1970 v Nizozemsku (tehdejší název woonerf – rezidenční zóna).
Řidiči vjíždějící do obytné zóny často ani netuší její význam anebo je záměrně ignorují. Tím může dojít k ohrožení místních obyvatel, ale i hrajících si dětí. Jak tedy obytnou zónu definuje zákon a co v žádném případě netoleruje?
Co říká zákon
O obytné zóně se zmiňuje zákon č. 361/2000 Sb. o silničním provozu v paragrafu 39. Obecně se zde dozvíte, že v obytné zóně smí chodci užívat celou šířku pozemní komunikace a je zde povoleno také hraní dětí. Dále zákon obytnou zónu definuje následovně: „V obytné zóně a pěší zóně smí řidič jet rychlostí nejvýše 20 km/h. Přitom musí dbát zvýšené ohleduplnosti vůči chodcům, které nesmí ohrozit; v případě nutnosti musí zastavit vozidlo. Stání je dovoleno jen na místech označených jako parkoviště.“ I přesto musí chodci i děti umožnit průjezd všem vozidlům.
Jak poznám, že jsem v obytné zóně?
Že jste v obytné zóně poznáte především podle značek, kterými je ohraničena. Mezi tyto značky patří IZ5a „Obytná zóna“ a IZ5b „Konec obytné zóny“. Obytná zóna se většinou nachází v ulicích, kde jsou postavené domy, zkrátka v zastavěných oblastech. Zde lze totiž předpokládat vysokou koncentraci chodců a dětí. Mnoho řidičů si myslí, že při vyjíždění z obytné zóny platí přednost zprava, to se však hodně mýlí. Při vyjíždění z obytné zóny musíte dát přednost všem projíždějícím autům i když není v blízkosti umístěna značka „Dej přednost v jízdě“.
Je možné parkovat v obytné zóně?
Ano, v obytné zóně je možné parkovat. Parkovat však můžete pouze na vyznačených místech pro parkování. Za parkování mimo označená parkoviště riskujete botičku společně s pokutou od městské policie. Zákon definuje také stání nákladních automobilů, a to následovně“ Za účelem organizování dopravy může obec v obecně závazné vyhlášce obce vydané v přenesené působnosti vymezit místní komunikace nebo jejich úseky v obytné zóně, které nelze užít ke stání nákladního vozidla nebo jízdní soupravy.“ V obytné zóně ale neplatí zákaz zastavení. Výstup a nástup osob, případně vyložení a naložení nákladu, je v obytné zóně povoleno.
Zdroj médií: Depositphotos.