Hyundai Tucson je za letošní první tři čtvrtletí druhým nejprodávanějším vozem v Česku. Celkem se ho prodalo 2 608 kusů. Budoucí majitelé ale často řeší, jaký způsob financování je pro ně nejlepší. Vyplatí se koupě za hotové, leasing anebo půjčka na auto?
Financování vozu Hyundai Tucson: Vyplatí se vám koupě za hotové, půjčka nebo leasing?

Články na téma financování vozidel:
- Nejlepší způsoby financování Toyoty Yaris Cross
- Alternativní financování Volva C40 i pro řidiče s omezeným rozpočtem
- Nejlepší způsoby financování vozu Hyundai Tucson - právě čtete
- Nejlepší způsoby financování vozu Kia Ceed
- Nejlepší způsoby financování vozu Škoda Superb
- Nejlepší způsoby financování vozu Renault Clio
- Nejlepší způsoby financování vozu Škoda Octavia
- Nejlepší způsoby financování vozu Dacia Dokker
- Nejlepší způsoby financování vozu Škoda Fabia
- Nejlepší způsoby financování vozu Dacia Duster
- Nejlepší způsoby financování vozu Škoda Rapid
- Nejlepší způsoby financování vozu Škoda Kodiaq
- Nejlepší způsoby financování vozu Hyundai i30
- Nejlepší způsoby financování vozu Škoda Karoq
Oblíbenec s cenovkou 640 000 Kč
Abychom si porovnali jednotlivé způsoby financování vozu, pro modelové příklady jsme zvolili Hyundai Tucson 1.6 T-GDI 110 kW ve výbavě Comfort, bílé barvě Atlas White, s předním náhonem a manuální šestistupňovou převodovkou. Cena vozu se v tomto případě pohybuje okolo 640 000 Kč vč. DPH. Jak ji uhradit?
Financování vozu Hyundai Tucson a možnosti, které máte
- Koupě za hotové
- Spotřebitelský úvěr
- Leasing
Možnost č. 1: Hyundai Tucson – koupě za hotové
Pokud máte vlastní prostředky bokem, nabízí se jako ideální varianta koupě vozu za hotové. Tento způsob financování je bezpochyby nejméně náročný z hlediska administrativy. Kdo má vlastní peníze, nemusí absolvovat složitá jednání a podepisovat mnoho smluv v bankách či u leasingových společností.
Koupě za hotové ale nemusí být vždy výhra. Pokud se například vydáte ze všech prostředků a úspor, může vás toto rozhodnutí při nečekaném výdaji většího rozsahu uvrhnout do finančních obtíží. Jestliže navíc na trhu panují příhodné podmínky, dává lepší smysl vzít si půjčku na auto a volné prostředky investovat a zhodnocovat jiným způsobem.
Výhody:
- Vůz nepřeplatíte
- Minium administrativy a byrokracie
- Vůz je hned váš
Nevýhody:
- Pokud nemáte rezervy, vydáte se ze všech prostředků
- Čekají vás další dodatečné náklady (např. povinné ručení, havarijní pojištění apod.)
- Volné prostředky lze investovat a zhodnotit lepšími způsoby
Přečtěte si také: Spočítali jsme za vás: Škoda Karoq na operativní leasing potěší i řidiče s omezeným rozpočtem
Možnost č. 2: Hyundai Tucson – spotřebitelský úvěr
Další možnou variantou je získání spotřebitelského úvěru, který následně využijete k financování koupě svého automobilu. Ten si můžete vzít jak u banky, tak u nebankovní společnosti. V případě prvním se ovšem připravte na náročný a zdlouhavý proces s předem nejasným výsledkem. Pokud totiž bankovní úředník zhodnotí, že jste příliš rizikovým klientem, půjčku vám jednoduše neschválí.
Pak vám pravděpodobně nezbyde nic jiného, než požádat o pomoc některou z nebankovních společností. Ty, které operují na našem trhu, už ovšem musí vlastnit licenci České národní banky, takže není potřeba být k této alternativě zbytečně skeptičtí. Na výběr často budete mít i účelový nebo neúčelový úvěr na auto, přičemž první zmíněný bývá často levnější.
Pokud bychom se podívali na konkrétní modelový příklad bankovní půjčky, tak zjistíme, že při částce 650 000 Kč a desetileté době splácení bude nejnižší úrok začínat na 4,90 % a měsíční splátka majitele vozu vyjde na 5 683 Kč. Bance v tomto případě zaplatíte necelých 682 000 Kč. U nejlevnějšího nebankovního úvěru začínají sazby na 4,99 % a měsíční splátky od 5 687 Kč.
Tady je potřeba zmínit, že jde o nejlevnější půjčky na trhu, na které ale nedosáhne každý zájemce. Běžně se sazby bankovních úvěrů pohybují okolo 6 až 8 %. RPSN je potom ještě vyšší (5 – 12 %). U nebankovních půjček to je zpravidla ještě více. Často je navíc podmínkou získání nižšího úroku sjednání dalších (doplňkových) produktů (např. pojištění schopnosti splácet apod.)
Výhody:
- Nevydáte se ze všech prostředků
- Vůz si můžete pořídit i s minimem financí
- Auto je hned vaše
Nevýhody:
- Náročný schvalovací proces
- Vůz přeplatíte klidně i o několik desítek tisíc
- Závazek na několik let a dodatečné náklady (např. povinné ručení, havarijní pojištění apod.)
Mohlo by vás zajímat: Financování Toyoty Yaris Cross: Vyplatí se leasing, koupě za hotové nebo půjčka?
Také čtěte
Možnost č. 3: Hyundai Tucson – leasing
V současné době můžete nový vůz pořídit na jeden ze dvou typů leasingů. U toho klasického (finančního) je zpravidla nutné uhradit vstupní akontaci. Ta se obvykle pohybuje okolo 10 až 40 % z prodejní ceny vozu. Vlastní prostředky jsou v tomto případě nezbytné. Měsíční leasingová splátka ale bývá často nižší, než u leasingu operativního (viz níže). Výhodou je, že vůz bude po uplynutí dohodnutého období (zpravidla několik let) váš. Můžete jej tak prodat a získat zpět alespoň určitou část zaplacených prostředků.
Pokud vlastní prostředky nemáte a nedává vám smysl vůz vlastnit, zároveň nechcete řešit, co s ním uděláte po uplynutí dohodnutého období a máte nižší roční nájezd, vyplatí se přemýšlet o operativním leasingu. V tomto případě si vozidlo vlastně na několik let pronajímáte. Jakmile sjednané období uplyne, vůz vracíte leasingové společnosti a o nic dalšího se nestaráte. Protože ale zpravidla neskládáte vstupní akontaci, měsíční splátka je vyšší.
Například u zmíněného vozu Hyundai Tucson 1.6 T-GDI 110 kW s nájezdem do 20 000 kilometrů na dva roky bude měsíční splátka bez akontace činit 7 428 Kč. Pokud byste složili 10% akontaci, splátka se sníží na 5 350 Kč. Nižší splátky budou řidiči řešit i při delší době operativního leasingu. U 3 let to bude 7 332 Kč, u čtyř 7 174 Kč a Hyundai Tucson na pět let si můžete pronajmout za 6 928 Kč. Ceny jsou součástí 21% DPH a zpravidla zahrnují náklady na pojištění, veškerý servis, přezouvání a uschování pneumatik, silniční asistenci, náhradní vozidlo či zákonné poplatky.
Výhody:
Také čtěte
- Alternativní způsob financování pro řidiče s vlastními prostředky i bez nich
- Vůz můžete po ukončení pronájmu odkoupit do osobního vlastnictví nebo ho vrátit leasingové společnosti
- Měsíční leasingový poplatek zahrnuje většinu dalších nákladů
Nevýhody:
- Stanovený limit počtu najetých kilometrů
- Vysoká spoluúčast u pojištění
- Pokud nebudete schopni hradit splátky, o auto i zaplacené prostředky přijdete
Jaká varianta je optimální?
Při výběru vhodného způsobu financování nového vozu je vždy potřeba si odpovědět na několik důležitých otázek a dobře počítat. Obecně totiž nelze říci, která z výše jmenovaných alternativ je nejlepší plošně pro všechny zájemce o nové auto. Vždy je potřeba zhodnotit aktuální stav volných prostředků a rezerv a jednotlivé varianty přizpůsobit situaci konkrétního zákazníka.
Pokud vám nedává smysl auto vlastnit, nabízí se jako ideální varianta Hyundai Tucson na operativní leasing. Máte-li dostatek finančních prostředků bokem a nehodláte je investovat? Pak je volba koupit auto „za hotové“ sázkou na jistotu. V případě, že jste limitování finančními prostředky, budete muset zvážit spotřebitelský úvěr nebo klasický (finanční) leasing.
Zdroj médií: Depositphotos.