Co dělat, když zamrzne nafta ve vašem automobilu?

7. 10. 2020 9 min. čtení Tipy a rady

Když teploty spadnou hluboko pod bod mrazu, je možné, že vám nafta zamrzne. Co však v takovém případě dělat?

Blíží se podzim, chladné období, a je potřeba věnovat více pozornosti svému naftovému oři. Jak poznat zamrzlou naftu? Motor chytne, chvíli běží v doprovodu nesmyslného zvuku a pak zhasne. Na rozdíl od benzinu (který odolává mrazům až -40 °C), nafta obsahuje parafíny, které již při teplotě -8 °C vytvářejí malé krystalky. Ty mohou omezit průchodnost filtrem, či dokonce jej celý ucpat. 

Levná nafta - ne 

Norma nařizuje prodej nafty v zimě s filtrovatelností do -20 °C. Častým problémem mnoha řidičů je ten, že v zimním období tankují levnou naftu od neověřeného prodejce.

Vytvořte z běžného paliva prémiové pomocí aditiv

Jak se se zamrznutou naftou poprali naši dědečkové

Dříve se tento problém tím, že se do nafty přidávalo pár kapek benzínu. Často se do nádrže lil třeba panák alkoholu. Toto řešení se dnes už však rozhodně nedoporučuje. Hlavně proto, že nafta je mastná a trocha benzínu, či alkohol by tuto mazací schopnost výrazně zhoršila. Toto řešení by tak v dnešních automobilech způsobilo mnohem větší problém, než jste původně řešili. 

Dalším takovým pokusem, bylo zapalování novin a následného strkání do sání. Toto se dělo hlavně za dob slavných "liazek" a "vétřiesek". To, jak to bylo nebezpečné snad nemusíme zmiňovat. Naštěstí i tento trend nás už dávno opustil.

co se zamrzlou naftou? - Zamrzlá nafta v kanystru

Nakupte aditiva do nafty

Jak se zamrzlá nafta řeší dnes

Nejvýhodnější řešením v dnešních dnech je rozhodně tankování kvalitní nafty do silných mrazů. Dále se také dnes dají koupit aditiva, která se podle přesného dávkování (uvedeno na etiketě) lijí do nádrže. Těch pár korun navíc, které to stojí, jsou zanedbatelné oproti tomu, když kvůli zamrzlému autu nestíháte něco velmi důležitého. Aditiva snižují bod tuhnutí nafty a zároveň výrazně nesnižují její schopnost mazání. Při nižších teplotách aditiva zlepšují filtrovatelnost.

Nafta často zamrzá v palivovém vedení, které je zespodu auta. Dalším možným řešením může být jednoduché parkování nad kanálem. I když se toto řešení zdá absurdní, pomáhá. Od kanálu jde totiž teplejší vzduch. Tímto se tak trubky alespoň trochu udržují v teple, tudíž nezamrznou hned.

Pokud jste to však nechali náhodě a nyní stojíte u svého automobilu, hledajíce v mobilu návod co se zamrzlou naftou, máme pro vás jedinou radu. Dostrkejte svůj automobil do míst, kde je výrazně tepleji (například podzemní garáže v nákupních centrech). Nechte auto rozmrznout a zkuste nastartovat znovu. Když to ani tak nepůjde, doporučujeme zavolat do autoservisu

Zdroj médií: pxhere.
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články