Způsoby, jak lze snadno dostat dálniční známku ze skla

28. 2. 2021 2 min. čtení Tipy a rady

V Česku sice platí už pár týdnů elektronická známka - tedy žádné nalepování a odlepování dálničních známek už nehrozí, ale stále ještě můžete vyrazit do zemí, kde se známka lepí. Pak je vhodné znát způsoby, jak takovou známku šetrně odstranit z čelního skla.

Dálnice

Vždy se doporučuje, když jedete do zahraničí, abyste známku na sklo nepřilepovali na doraz, tzv. pak vám půjde mnohem lépe sloupnout, než když ji tam přilepíte na fest a nebudete vědět co s tím. Důležité při sundávání je i fakt, abyste si čelní sklo nepoškrábali. 

Poradím si sám

Tato kategorie možností zahrnuje hned několik způsobů, které ale nejsou stoprocentní, a tak stejně nakonec dojde na ten osvědčený. Často lidé jako první sahají po tom, co mají doslova po ruce, a to jsou nehty. Hůř, když je máte delší, hrozí, že si je snadno polámete - to neudělá samozřejmě radost ženám, které si je rády pěstují a zdobí. Způsob s nehty je sice nápaditý, ale pokud známka drží opravdu dobře, vcelku ji nikdy nesloupnete a ještě na skle zůstanou mapy po lepidle. Mimo nehty se používá ještě žiletka, ale to je poměrně nebezpečná věc nejen pro sklo, ale i pro vás.

Další často využívanou metodou je použití karty - nejlépe ale takové, kterou nepotřebujete. To znamená, že z obliga jsou průkaz totožnosti a řidičský průkaz, s kreditní kartou bychom si také moc nezahrávali. Pokud nutně musíte zkoušet tento způsob, pak raději sáhněte po nějaké věrností kartě, u které nehrozí problém, pokud se zlomí. Poslední hojně mezi řidiči využívanou metodou je škrabka na led. Ta je v boji s nalepenou známkou znamenitým pomocníkem. 

Pokud auto parkujete v garáži, můžete zkusit použít i fén, ale je k tomu samozřejmě potřeba zásuvka - jinak to nebude foukat. Horký vzduch nahřeje lepidlo, které po pár minutách začne být povolnější, a tak je možné následně známku zcela jednoduše odtrhnout. Nicméně hrozí, že nějaké zbytky zůstanou stále na skle. Pak je vhodné použít nějaký odstraňovač - v tomto případě nejlépe například technický benzín. 

Nechám si poradit

Jestliže nechcete používat domácí věci a chcete ochránit sklo, pak můžete sáhnout po speciálních škrabkách, které se prodávají i na čerpacích stanicích. Není to žádná drahá záležitost, protože škrabka stojí zhruba kolem 60 korun. Můžete ji vozit v autě a v případě nutnosti hned použít. Pokud jste šikovní, pak je práce hotová do pár desítek vteřin, a to bez poničených nehtů a nadávek. 

Zdroj médií: Pixabay.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články