PRÁCE 🧰

Jak funguje česká elektronická dálniční známka

2. 12. 2020 2 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady

Konečně je to tady. Dlouho očekávaná revoluce na českých silnicích, která se dotkne většiny motoristů. Po 25 letech se mění systém fungování dálničních známek. 

Česká elektronická dálniční známka

Od Nového roku už žádné šmouhy na skle, protože se snažíte co nejlépe nalepit papírovou dálniční známku a nejde vám to. Vše bude jednodušší - tedy říká se to. Možná se to nemusí zdát, ale elektronická známka přináší mnoho výhod. Dnes si vše potřebné přiblížíme.

Druhy dálničních známek

Známku si od ledna koupíte standardně tak, jak jste zvyklí. Tedy buď na rok, 30 dní nebo jeden týden. Pro lepší přehled vám pomůže přiložená tabulka. Samozřejmě, jak už to bývá, tak řidiči, kteří vlastní auta s ekologickým pohonem jako je například zemní plyn, se mohou těšit na výrazně levnější dálniční známku.

Elektronické dálniční známky

ZnámkaCenaCena pro EkoBarva
1 rok1500750Zelená
30 dní440220Žlutá
10 dní310155Červená

Kde koupit elektronickou známku?

Největší výhodou bezesporu je, že se dá koupit online v e-shopu - jeho spuštění odstartuje v prosinci. Pokud nevěříte internetu, pak si ji můžete koupit ve vybraných obchodech a kioscích. Při nákupu stačí uvést svou SPZ, zvolit si druh a časový úsek dálniční známky a také uvést zemi, kde je vozidlo registrováno. V tomto kroku také můžete zadat slevu na platbě pro ekologická auta. Navíc, co se týká roční dálniční známky, si každý bude moci zvolit libovolně začátek její platnosti - jde tedy o určitou flexibilitu.

Jaká hrozí pokuta za jízdu bez dálniční známky?

Se změnou podoby dálničních známek, přichází i změna takzvané kontroly. Zda-li řidič známku má, nemá nebo je osvobozen, budou kontrolovat policisté pomocí speciální kamery (umí rozpoznat SPZ), a to přímo v úsecích, které budou zpoplatněny.

Pokud lidé nebudou mít koupenou dálniční známku, mohou zaplatit pokutu až 20 tisíc korun. Samozřejmě, pokud se jedná o řidiče, kteří jsou osvobozeni od placení, musí se prokázat platným průkazem - například průkazem ZTP a v případě aut jsou to pak SPZ začínající písmeny EL. 

Kdo musí mít elektronickou známku?

Každý, kdo vjede na placený úsek dálnice nebo jiné silnice - například úseky Pražského okruhu. Týká se tedy všech vozidel, která mají nejméně čtyři kola. Na motorky se tak povinnost nevztahuje. Výjimku z placení mají osoby a vozidla, která jsou osvobozena od placení.

Osvobození od dálniční známky

Od placení jsou osvobozena tato vozidla: elektromobily, hybridy - hodnota emisí nesmí přesáhnout 50 g/km, historická vozidla a přeprava vybraných osob - například osoby ZTP. Tato skupina je osvobozena automaticky od podání příslušného formuláře.

Jestliže se ale bude jednat o hybrid nebo elektromobil, který nemá speciální značku (EL), nebo o vozidla, která slouží pro přepravování lidí z domova důchodců nebo se zdravotním postižením, pak musí lidé vyplnit příslušný formulář, který naleznou na stránkách E-dálnice. Ten vyplní a zašlou vhodnou formou na agendu elektronické dálniční známky.

Zdroj médií: Pixabay.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je foťák v ruce. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články