Pneumatiky jsou jedinou částí vozu, která nás drží v kontaktu se silnicí. A to plochou o velikosti dlaně! Proto je nezbytně nutné věnovat výběru nových pneu potřebnou péči. Jak vybrat pneu na auto a nešlápnout při tom vedle? Poradíme!
Víte, jak vybrat pneumatiky a nespálit se? Máme pro vás spoustu rad a tipů
Články na téma koupě pneu:
- Koupě pneumatik podle použití
- Jak nakoupit pneumatiky online?
- Vyplatí se koupě levných pneu?
- Prodej pneumatik online vs. osobně
- Doprava zdarma sníží cenu nových pneumatik o několik stokorun
- Poradíme, jak a kde koupit nejlevnější pneumatiky bez rizika
- Jak vybrat ty nejlepší pneu? Máme pro vás několik rad a tipů
- Proč nekupovat ty nejlevnější pneu? Můžou se vám pěkně prodražit!
- Při koupi levných pneu můžete narazit. Na co si dát pozor?
- Proč nevybírat pneumatiky pouze na základě jejich ceny?
- Tohle jsou tři situace, kdy se vám může nákup pneu prodražit
- Kupujete nové pneumatiky přes e-shop? Poradíme, na co si dát pozor
- Poradíme s výběrem nových pneumatik a přidáme i praktické rady a tipy - právě čtete
- Kde koupit pneumatiky online? Srovnali jsme za vás aktuální nabídku
- Jak vybrat zimní pneu pro rok 2023
- Investice do nových pneumatik se může vyplatit
- Vyplatí se koupě kol z druhé ruky? - již brzy
- 7 chyb při výběru pneumatik a jak se jim vyhnout - již brzy
Jak vybrat pneumatiky? Nejprve se zaměřte na ty, které už máte
Jako první bude nutné zjistit správný rozměr pneumatik. Důležitá je šířka, profil, průměr, ale také období, pro které pneumatiky kupujete. Nejjednodušším způsobem, jak rozměr pneu ověřit, je prohlédnutí pneu, které má vaše auto aktuálně obuté. Vaše pozornost by měla směřovat k bočnici pneumatiky, kde je uvedený speciální kód.
První tři čísla označují šířku pneumatik v milimetrech, další dvě čísla značí boční profil pneumatiky (výšku bočnice). Ten je vyjádřen v procentech vůči celkové šířce pneumatiky. Dále na uvedeném kódu najdete průměr ráfku v palcích (1" = 2,54 cm) a hmotnostní index. Tento index nosnosti udává, jakou zátěž zvládne jednotlivá pneumatika. Minimální hodnota je uvedena v technickém průkazu.
Dalším údajem je rychlostní index, který udává, na jakou maximální rychlost je pneumatika stavěna. Tuto rychlost byste za žádných okolností neměli překročit, jinak podstupujete nebezpečí selhání pneumatik! Pamatujte, že rychlostní index pneumatik musí být vždy stejný nebo vyšší, než je hodnota uvedená ve velkém technickém průkazu vozidla.
Při výběru se samozřejmě zaměřte také na hlučnost pneumatiky, její životnost a další vlastnosti, které oceníte jak v letním, tak zimním období. Jiný bude samozřejmě návod, jak vybrat letní pneumatiky a odlišný bude postup i při výběru celoročních nebo zimních gum.
- Mohlo by vás zajímat: Stále nevíte, jak vybrat pneu? S tím vám poradí náš obsáhlý rádce!
Jak vybrat pneu na auto? Zajímejte se o stáří pneumatik
Pamatujte, že každá pneumatika disponuje maximální životností. Ta činí šest let. Poté již nelze se stoprocentní jistotou říct, jestli pneumatika není zteřelá, či vlivem vnějších podmínek nezměnila své chování natolik, aby se jízda s ní nestala nebezpečnou.
I když kupujete nové, nikoliv ojeté pneumatiky, vždy se zaměřte na tzv. DOT kód, jehož poslední čtyřčíslí udává týden a rok, ve kterém byla pneumatika vyrobena. Pokud je tedy na pneumatice vyražen kód 1720, znamená to, že pneumatika byla vyrobena v 17. týdnu roku 2020.
- Přečtěte si také: Jaké celoroční pneumatiky vybrat a komu se opravdu vyplatí?
Zajímejte se o dezén
Dalším parametrem, který byste měli při výběru nových pneu zohlednit, je i dezén. Tady se můžete setkat se třemi základními typy:
- Symetrický dezén: Tyto pneumatiky můžete na autě umístit na libovolnou stranu. Design pneu, a to včetně bloků, lamel a drážek, je osově souměrný, takže při montáži nemusíte hlídat směr jejich rotace, tedy směr otáčení. Tyto pneu jsou vhodné pro SUV, městské automobily i MPV.
- Asymetrický dezén: Tyto pneu mají odlišnou vnitřní (inside) a vnější stranu (outside), protože každá z nich má jinou funkci. Při montáži tak musíte věnovat pozornost umístění pneumatik. Pneu s asymetrickým dezénem jsou vhodné pro vozy se silnějším motorem.
- Směrový (šípový) dezén: Tyto pneumatiky svým designem připomínají písmeno V a disponují širokými drážkami uprostřed, které výborně odvádějí vodu a sníh. Díky tomu skvěle fungují proti aquaplaningu, proto bývají nejčastěji na zimních pneumatikách. V tomto případě je ovšem důležité dodržovat směr otáčení pneumatiky, vyznačený šipkou vyrytou na boku.
Náš tip: Jaké letní pneumatiky koupit? Nechte se inspirovat obsáhlými výsledky, které před několika dny zveřejnila ADAC!
Stačí levné pneumatiky nebo koupit raději ty prémiové?
Cena by měla být jedním, nikoliv jediným faktorem výběru pneumatik. Levné pneumatiky sice vynikají přijatelnou cenou, jejich jízdní vlastnosti ale značně pokulhávají. Dávno již také neplatí, že by kvalitní značkové pneumatiky byly výrazně dražší než pochybný produkt neznámého výrobce bez jakýchkoli referencí.
Vždy ale samozřejmě záleží na tom, jak často s autem jezdíte. Pokud patříte mezi příležitostné řidiče, vystačíte si s ekonomickou třídou pneu. Jezdíte-li s autem dennodenně a na dlouhé vzdálenosti, je vhodné sáhnout po vyšší (a zpravidla také dražší) kategorii pneu.
Zdroj médií: Depositphotos.