Tolerance alkoholu v Německu

13. 1. 2022 2 min. čtení Tipy a rady Rádce motoristy Jak vybrat alkohol tester Alkohol za volantem Tolerance alkoholu v zemích Testery pro řidiče

V České republice platí přísná pravidla pro míru alkoholu v krvi pří řízení motorového vozidla - tedy nulová hranice. V Německu je to ale jinak.

Tolerance alkoholu v Německu

Články na téma limity alkoholu v ČR a cizině:

  1. Tolerance alkoholu za volantem v ČR a Evropě
  2. Tolerance alkoholu v Chorvatsku
  3. Tolerance alkoholu v Německu - právě čtete
  4. Tolerance alkoholu v USA
  5. Tolerance alkoholu v Itálii - již brzy
  6. Tolerance alkoholu na Slovensku - již brzy
  7. Alkohol za volantem v Polsku - již brzy
  8. Alkohol za volantem v Rakousku - již brzy

Kromě dálnic bez poplatků si řidiči v Německu mohou dopřát i jedno alkoholické pivo a následně pak usednout za volant. Ačkoli tady pozor, jak tabulky ukazují, tak každé tělo i pohlaví reaguje na alkohol jinak. A tak pokud se na takový výlet chystáte, a stejně tak se chystáte nějakého toho panáčka si dát po obědě, pak si s sebou pro jistotu vezměte alkoholtester. Ať víte, na čem jste, neboť překročení povoleného limitu znamená hodně vysokou pokutu a k tomu ještě problémy.

Alkohol za volantem je častou příčinou dopravních nehod nejen v zahraničí, ale i u nás. Proto pokud nutně nemusíte pít, pak nepijte, nebo alespoň nesejdete opilí za volant.

Jaké jsou hranice a sankce

V Německu platí povolená míra alkoholu v krvi do 0,5 promile. Výjimka se týká mladých řidičů do 21 let a těch, kteří si řidičské oprávnění udělali až v pozdějším věku a vlastní ho kratší dobu než dva roky, pro ně platí podmínka nulové tolerance.

Pokud je jeden z těchto limitů překročen a policejní hlídka to při kontrole zjistí, pak je nutné počítat s mastnou pokutu. Je-li naměřená hodnota od 0,5 do 1,1 promile pak je pokuta od 500 euro do 1500 euro s odebráním řidičáku na jeden měsíc.

Jestliže je to ale nad 1,1 promile pokuta dosahuje až několikanásobku a k tomu přidejte i soudní řízení. Ztráta řidičského oprávnění je možná až na pět let. Kdo by navíc způsobil dopravní nehodu pod vlivem alkoholu, může očekávat ještě horší trest, do kterého spadá i odnětí svobody.

Nicméně zajímavé je, že cyklisté mají, oproti řidičům, povolenou míru poněkud vyšší. Ti si tak mohou dopřát piv hned několik, pokud jejich hranice alkoholu v krvi nepřekročí hodnotu 1,6 promile. Pokud ji ale překročí, pak se jich týkají stejné postihy jako u řidičů - tedy pokuta až 1500 euro a odebrání řidičáku.

Zdroj info: Alkozona, Tester. Zdroj médií: Depositphotos.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články