Dát si pivo nebo víno k obědu a následně usednout za volant? To nemusí být úplně povoleno v každé zemi na světě. Jak to s tolerancí mají u našich sousedů v Rakousku?
Alkohol za volantem v Rakousku
Články na téma tolerance alkoholu v sousedních zemích:
- Tolerance alkoholu v Německu
- Alkohol za volantem v Rakousku - právě čtete
- Alkohol za volantem v zahraničí
Každý, kdo sedá za volant, by měl být vždy především zodpovědný. To, že některé země dovolují užít určité množství alkoholu před jízdou, neznamená, že toho okamžitě využijete a budete to praktikovat vždy a všude. Ono totiž alkohol snáší každý jinak, a pokud zrovna u sebe nemáte alkohol tester, abyste se ujistili, že se do povoleného limitu ještě vejdete, je to spíše čistý risk. Každé tělo muže i ženy pracuje se spalováním trochu jinak, a zatímco jeden může být pod povolenou maximální hranicí, ten druhý ji hravě překročí a už to může být problém.
Jak je to tedy v Rakousku
Zdejší řidiči si mohou dopřát zhruba jedno pivo, protože povolená tolerance dosahuje hodnoty 0,5 promile. Cyklisté to mají pak o trochu více benevolentnější a mohou si užít o jedno pivo nebo panáka víc, protože u nich se toleruje množství až 0,8 promile. Nicméně, jak už bylo řečeno, každý na alkohol reaguje jinak, a tak na to myslete, než vyrazíte na cestu. Velký pozor by si měli dávat profesionální řidiči, pro které platí přísnější pravidla a to hranice 0,1 promile alkoholu!
Náš tip: Pakliže vyrážíte letos autem na dovolenou, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění s dostatečnými limity. Na cestách vám bude krýt záda a můžete se na něj plně spolehnout. Pojistku můžete doplnit o rozšířené asistenční služby nebo krátkodobé pojištění domácnosti. Online sjednání nyní s 20 % slevou a dárkem v podobě e-booku.
Chcete na cestovním pojištění výrazně ušetřit? Pokud do zahraničí vyrážíte alespoň dvakrát během roku, vyplatí se přemýšlet o roční cestovní kartě.
Kalkulačka cestovního pojištění
Pozor na pár věcí
Jestliže dopravní hlídka řidiče zastaví a ten nadýchá více, než je povolené množství, pak musí počítat samozřejmě s pokutou. Její výše se odvíjí především podle toho, o kolik moc se limit překročil a může se tak klidně vyšplhat do 5800 euro, nicméně minimální výše pokuty je 220 euro. To už je docela drahý špás.
Počítat je také nutné s tím, že pokud se způsobí dopravní nehoda, může to mít také určitě nějaké následky. Důležité pak je mít sjednané cestovní - havarijní pojištění na auto do zahraničí. Případně se informujte u pojišťovny, jestli se plnění vztahuje i na takové případy, kdy způsobíte nehodu, nadýcháte, ale v Rakousku to bude stále pod povoleným limitem.
Řidičům v Rakousku se stejně tak nevyplatí to, kdyby chtěli před policií machrovat, že dechovou zkoušku nepodstoupí. V takovém případě se k nim budou policisté chovat tak, jako že mají automaticky 1,6 promile, což samozřejmě znamená nejvyšší sazbu pokuty, odebrání řidičáku a zároveň může být udělen zákaz řízení. Pokud se toho dopustí cizinec, pak je mu zakázáno řídit na území daného státu.
Že je havarijní pojištění zbytečným a předraženým produktem? Už dávno ne! Díky exkluzivní spolupráci Portálu řidiče s pojišťovnou Allianz nyní můžete získat slevu na havarijní pojištění ve výši až 21 %.
Chci výhodné havarijní pojištění
Zdroj médií: Depositphotos.