Test rychlosti odbourávání alkoholu muž vs. žena

10. 12. 2021 3 min. čtení Tipy a rady Rádce motoristy Jak vybrat alkohol tester Odbourávání alkoholu Testy alkohol testerů Testery pro řidiče

Víte, že se dost významně liší doba, po kterou odbourávají alkohol muži ve srovnání s ženami? Je to způsobeno více faktory a svou roli zde sehrála i evoluce.

Test odbourávání alkoholu

Určitě to znáte - popíjí se a ženy se obvykle buď krotí s alkoholem více než muži a pokud ne, jsou opilé rychleji. Samozřejmě existují výjimky, ale obecně toto pravidlo platí a je dokonce vědecky podložené. Ať se o emancipaci snažíme sebevíc, tedy je zkrátka výhoda na straně silnějšího pohlaví. Má to více důvodů.

Evoluce nás stvořila odlišné, protože jsme se v životě museli potýkat s různými druhy nástrah. Muži tak například očima lépe registrují pohyb, kdežto ženy zvládnou lépe rozlišit barvy. To má jednoduché vysvětlení - muž byl ten, kdo vyhlížel táhnoucí stáda, případně musel při lovu reagovat na pohybující se hrozbu a žena mezitím sbírala bobule a musela rozlišovat mezi jedlými a jedovatými. Podobně je to třeba i se sluchem a čichem. Lidská těla jsou zkrátka přizpůsobena a "upravena" evolucí.

Více tuku, méně vody

Ženám to ale přináší i výhodu v podobě vyššího podílu tuku v těle, na druhou stranu mají ale méně vody (žena zhruba 52 %, muž 61 %). Když se táhnete s kmenem v mrazivé zimě, tak je super mít nějaký tuk navíc, ze kterého může tělo čerpat, ale jakmile zasednete k lahvi alkoholu, tak je výhoda v čudu, protože tuk alkohol nerozpustí, ani nenaředí. Naopak - zředí se vodou, tedy tím menším množstvím, než mají muži. K tomu připočtěte rozdíl v průměrných hmotnostech mužů a žen - menší hmotnost znamená logicky méně celkového množství vody, jenomže půllitr piva je pro obě pohlaví stejný.

Klíčový enzym

Zásadní rozdíl je i v enzymu známém jako alkoholdehydrogenáza, pro který naštěstí existuje zkratka ALDH2. Tento šikovný enzym se vyskytuje v játrech a u mužů i v žaludku. Umí jednu skvělou věc, a to přeměnit molekulu ethanolu na molekulu acetaldehydu. S tím tento enzym začíná v podstatě v okamžiku, kdy se alkohol dostane do žaludku a pokračuje až do úplného vystřízlivění. Jenže ALDH2 mají muži několikanásobně více než ženy, čímž je vysvětleno i to, proč ženám alkohol rychleji "stoupá do hlavy" a déle se s ním jejich tělo vypořádává.

Praktický test

Abychom si to všechno ověřili, při našem testu alkohol testerů jsme měli k dispozici víceméně průměrného muže a průměrnou ženu. Měřili jsme jim hladinu alkoholu v dechu pomocí všech testerů, ale jako referenční jsme zvolili Dräger 7510, který používá i policie. Oba subjekty zkonzumovaly stejné množství alkoholu, konkrétně vína. Následně jsme v časových intervalech měřili, kolik alkoholu v dechu mají.

Rozdíl byl vidět už v první hodině, kdy jsme ženě naměřili skoro dvojnásobek toho, co muži (0,81 ‰ vs. 0,43 ‰). Následně začalo střízlivění a po dvou hodinách byl muž přesně na polovině toho, co žena (0,21 ‰ vs. 0,42 ‰). Po třech hodinách byl muž prakticky střízlivý (0,06 ‰), ale ženské tělo mělo pořád plné ruce práce s odbouráváním alkoholu (0,23 ‰). Počkali jsme další půlhodinu, kdy muž byl zcela bez alkoholu v dechu, ale žena ještě něco málo měla (0,14 ‰). Vítěz pomyslné soutěže ve střízlivění je tedy jasný.

Rychlost odbourávání alkoholu po dvou sklenkách vína

Doba Muž (89 kg)Žena (63 kg)
po 1 hod. 0,43 ‰ 0,81 ‰
po 2 hod.0,21 ‰ 0,42 ‰
po 2,5 hod. 0,11 ‰ 0,30 ‰
po 3 hod. 0,06 ‰ 0,23 ‰
po 3,5 hod. 0,00 ‰ 0,14 ‰

Zajímá vás, jak v tomto praktickém testu dopadly další alkohol testery, které bežně seženete v prodeji? V redakci jsme provedli komplexní test osmi alkohol testerů, u kterých jsme otestovali také odchylku rychlosti odbourávání alkoholu oproti referenčnímu policejními alkohol testeru Dräger 7510.

Zdroj info: redakce, provedený test. Zdroj médií: redakce.

Podobné články