Jaké vybrat malé a úsporné kombi?

20. 11. 2020 5 min. čtení Tipy a rady

Kombíky jsou u nás populární jako málokde. Mezi ojetinami je tedy z čeho vybírat a zejména v segmentu těch menších kombíků je zajímavých nabídek přehršel.

Jaké vybrat malé a úsporné kombi?

Škoda Fabia Combi

Tady to vezmeme napříč všemi cenovými kategoriemi - Fabií je na trhu opravdu nepřeberné množství, a to všech generací. U té první sáhněte po benzinovém motoru 1.4 MPI, který je trvanlivý a prakticky nezničitelný. Na diesely se vybodněte, ty budou z velké části stočené. U druhé generace "fábky" platí víceméně to samé a opět doporučujeme zejména motor 1.4, tentokrát ale s přívlastkem 16V. A nakonec ty nejnovější - tady hledejte spíš motor 1.2 TSI. Měňte mu včas olej, odmění se vám dlouhou životností. Jo a nebojte se ho točit, je to přímovstřik!

Ford Focus II

Podvozkově povedené auto, které zvládne v zatáčkách až překvapivě hodně, za což vděčí zejména propracované zadní nápravě. U té si ohlídejte stav, protože oprava se umí prodražit. Ohlídejte si rez, ačkoliv tady už to nebylo zdaleka tak kritické jako u první generace. Z motorů vás budeme opět zrazovat od těch naftových, které nebyly zrovna vzorem spolehlivosti. Z benzinových jednotek se povedly obě verze jedna-šestky. Mají rozumnou spotřebu a dostatečnou dynamiku. Ta zase chybí u základní jedna-čtyřky. Vyšší objemy byly rizikem kvůli vířivým klapkám v sání, které při selhání většinou zničily motor.

Bazarová úsporná kombi v naší nabídce

Hyundai i30 Combi třetí generace

Tady už jsme u mladých ojetin, které lze sehnat klidně už kolem 300 tisíc korun. Z motorů se nebojte žádného, ani základní benzinový tříválec o litrovém obsahu není špatný. Trvanlivá je i naftová jedna-šestka. Ohlídejte si akorát interval výměny oleje, který nenatahujte. Když si budete tohle auto udržovat v kondici, nic zásadního by nemělo nečekaně selhat. Dokonce i automatické dvouspojkové převodovky jsou povedené a odborníci je často označují za trvanlivější než koncernové. Jediné, co jsme mu v testu mohli vytknout, byl průměrný příděl místa pro cestující vzadu (ale stále dostatečný).

Hyundai i30 Combi

Renault Clio Grandtour čtvrté generace

Jakkoliv se nedá moc říct, že by francouzská auta trpěla na přílišnou spolehlivost a nezničitelnost, tak při správném výběru motoru se dlouhé Clio může ukázat jako překvapivě dobrá volba. Jestli v něčem vůz vyniká, tak ve schopnostech podvozku odtlumit i větší nerovnosti při zachování skvělých jízdních vlastností. V inzerátech hledejte buď atmosférický čtyřválec 1.2 16v nebo malý tříválec 0,9 TCe, který je ale hodně kompromisní po stránce výkonu. Vyhněte se přímovstřikovému 1.2 TCe, který rád baští olej a dlouho se zahřívá. Rovněž nelze doporučit naftové pohonné jednotky 1.5 dCi.

Zdroj médií: Flickr, redakce.

Podobné články