PRÁCE 🧰

Jaké malé auto pro ženu, do města nebo na dojíždění?

10. 11. 2020 3 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady

Segment opravdu malých aut se v případě nových vozů dost zúžil, ale u ojetin je stále výběr dost velký. V inzerátech není nouze o zajímavé nabídky za mnohdy velmi příznivé ceny. Dá se sehnat malé auto do 100 000 korun?

Jaké malé auto pro ženu, do města nebo na dojíždění?

Co vlastně od malých aut chceme? Předně je to asi nízká nebo alespoň přijatelná cena. Za tu lze očekávat malé auto s pokud možno chytře využitým vnitřním prostorem a motor s pokud možno co nejnižší spotřebou. Cena? Do 100 000 korun.

Škoda Citigo

Malé Citigo je roztomilé a praktické auto. Svoji cenu si dovede bez problémů obhájit, ostatně považte sami - jednoduchý motor, skvělá spotřeba, super jízdní vlastnosti. Tohle auto navíc netrpí na nějaké závady elektroniky a nic drahého se na něm jednoduše nekazí. Tříválec o litrovém objemu vyžaduje prakticky jen výměny oleje a filtrů. Pohonná jednotka se dodává ve dvou verzích, a to 44 a 55 kW. Relativně nízko nastavená cenová hladina nám hraje do karet ze dvou důvodů. Tím prvním je nájezd, který u takto odolného motoru nemá smysl řešit, takže se nebojte sáhnout po kousku se 160 tisíci na tachometru. Druhým důvodem je, že většina inzerátů bude na předfaceliftovou verzi, která ve své výkonnější variantě měla kratší převod. Ve městě tak jezdila svižněji. Velkým pozitivem je i možnost si v inzerátech dost vybírat.

Malá ojetá auta do města v nabídkách inzerentů

Toyota Aygo první generace

Tohle autíčko je z většiny shodné s Citroënem C1 a Peugeotem 106. Takže velká část z následujících řádků platí pro celou tuto trojici. Aygo ale chtějte výhradně s litrovým benzínovým motorem. Dělalo se i s naftovou jedna-čtyřkou, kterých v inzercích moc není a pokud na nějakou narazíte, tak ji automaticky přeskočte. Malý 1.0 VVTi  s proměnným časováním ventilů ze sebe vydá 50 kW, což není mnoho, ale do města to stačí bohatě. Co už tak nepotěší je tvrdý podvozek, který dá řidiči perfektně pocítit, po čem zrovna jede. Světlou stránkou jsou pak jízdní vlastnosti auta, které se nechá mezi zatáčkami přehazovat jak motokára.

Toyota Aygo seženete i do 100 000 korun

Smart Fortwo druhé generace

Název oblíbené městské stylovky napovídá, že ve víc jak dvou lidech se nesvezete. Za to ale zaparkujete s přehledem i na místech, kde by ostatní neměli šanci. Jelikož Smart spadá pod Mercedes-Benz, čekejte v interiéru hodnotnější materiály a zpracování lepší než u konkurence. Trochu zvláštní jsou motorizace. Všechny jednotky mají tři válce a nemusíte se bát žádné, obecně jsou při správném zacházení a péči spolehlivé, včetně té hybridní. Nejúspornější je naftový turbodiesel s objemem 0,8 litru, který zvládá jezdit i kolem čtyř litrů na sto. Co se týče spolehlivosti, tak občas pozlobí elektronika, před koupí proto vše vyzkoušejte, řešení těchto závad se může dost prodražit.

Hyundai i10 první generace

Nástupce Hyundai Atos u nás ze začátku nakupovali především senioři, kteří s těmito auty jezdili nejen na nákupy a do města, ale i na své chaty a chalupy. V inzerátech tedy můžete narazit i na skutečně velmi opečovávané kousky s povlaky na sedadlech a podobnými vychytávkami, bránícími opotřebení. První generaci i10 (2007-2016) seženete s nájezdem kolem sto tisíc kilometrů. Berte základní jedenáctistovku, kterých je nejvíc a jsou to velice odolné motory. Nemusíte se bát vlastně žádné benzínové jednotky, ani jedna-dvojka, ani novější litrový tříválec nejsou špatné. Pokud narazíte na diesel, obejděte ho, je citlivý na kvalitu nafty a kazí se mu vstřikovače. Výhodou vozu je vyšší stavba karoserie, která umí vyvolat pocit vzdušnějšího interiéru. Podvozek je ale na české silnice dost tuhý, nepříliš pohodlný, hlučný a neoplývá ani velkou životností. Při koupi se zaměřte na stav ložisek kol, která se tu kazí dost často. Pokud v zatáčkách slyšíte hučení z rohu karoserie, na vině je právě ložisko.

Zdroj médií: Flickr.

Podobné články