Dálniční známka Německo - jaké jsou druhy a kde ji koupit?

18. 1. 2021 3 min. čtení Tipy a rady Rádce motoristy Cestování do zahraničí Dálniční známky do zahraničí

Doby, kdy jste u hranic s Německem museli jen přibrzdit budou brzy už minulostí. Spolkovou zemi čeká zpoplatnění dálnic a dle předpokladů už letos.

Dálniční známka Německo - jaké jsou druhy a kde ji koupit?

Zatím si lidé mohou užívat používání dálničních úseků zadarmo, ale to se možná brzy změní, neboť německá vláda už schválila změnu zákona o zpoplatnění. V současné době se nedoporučuje vyjíždět do zahraničí kvůli pandemii koronaviru, nicméně některé informace by se vám do budoucna mohly hodit.

Jakmile se zavede zpoplatnění silnic, poplatek se s největší pravděpodobností bude počítat dle objemu motoru a také emisní třídy vozidla. Nicméně nezapomínejme, že nákladní vozy platí mýtné od 7,5 tuny hmotnosti už teď. Ale například autobusy mají výjimku.

Základní informace o německé dálniční známce

Po vzoru jiných zemích bude tato dálniční známka elektronická. Dle informací ji půjde snadno koupit buď klasicky online, přes aplikaci nebo v některých místech (benzínek) poblíž hranic. K dispozici bude 10denní, 2měsíční a roční.

Budou existovat výjimky, které se placení dálniční známky vyhnout. Jednat by se mělo o stroje s alternativním pohonem (elektrika, LPG a CNG). Stejné by mělo platit i pro osoby s průkazem ZTP, ale zřejmě jen pro takové průkazy, které jsou vydané v Německu, tudíž čeští držitelé budou muset průjezd na dálnici platit tak, jako v ostatních zahraničních zemí. 

Přesné ceny zatím nevíme, ale jak již bylo řečeno budou se odvíjet od objemu motoru a emisní normy, rozhodovat bude i to, jestli se jedná o naftu nebo benzín.

Nejvyšší povolená rychlost

Na většině dálničních úsecích se dodržuje (doporučuje) rychlost 130 km/h, přestože se najdou časti dálnic, kde je rychlost neomezená a záleží tak na zkušenostech řidiče, jakou rychlostí si troufne svištět. Tento úsek naleznete například jedete-li z Česka do Drážďan. Mimo obec se pohybujte nanejvýš stovkou a v obci pak padesátkou.

Zpoplatněné tunely

V Německu narazíte na dva. Je to Herren Tunnel, který je zpoplatněný celoročně a průjezd stojí pro osobáky 50 korun. A Warnow Tunnel, který je v sezóně od listopadu do dubna za zhruba 100 korun a po zbytek měsíců za hruba 150 korun. 

Ekologická známka

Možná jste o ní nikdy neslyšeli, ale měli byste, pokud se chcete vyhnout nepříjemné pokutě. Ekologie se řeší každým coulem, a tak vjezd do některých větších měst (zejména center) je v Německu zpoplatněn. Čím ekologičtější známku máte, tím máte zajištěný hlubší průjezd centrem města - tu zelenou tak získají ve většině případů jen novější auta.

Ekologické zóny - nebo také Umwelt zone - najdete je například v Berlíně, Mnichově, Frankfurtu a dalších městech. Jejich seznam se každoročně rozšiřuje. Známku si můžete snadno objednat online. Domu vám přijde zhruba za týden, a tak je vhodné trošku plánovat, když chcete jet do některého z měst, které tyto zóny obsahuje. Případně se poptat v některých STK. Pokud vjedete do zóny bez ekologické známky, hrozí pokuta až 80 euro. 

V Berlíně nebo Mnichově si dávejte obzvlášť velký pozor, protože do některých částí města nemohou vjet auta s dieselovým pohonem, která nesplňují normu Euro 6.

Zdroj médií: Pixabay.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je foťák v ruce. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat zajímavé rady a tipy na auto-moto akce nejen na víkendy?