Co kryje povinné ručení a na jaké odškodnění máte nárok, když vás někdo nabourá

22. 6. 2020 4 min. čtení Tipy a rady

Dopravní nehoda není nic příjemného. I když se obejde bez zranění, je třeba řešit, kdo ji zavinil a následně se v případě poškozeného mnohdy i handrkovat s pojišťovnou o každou korunu za opravu auta. Většina řidičů však netuší, na co mají nárok daný zákonem, případně pojistnou smlouvou.

Co kryje povinné ručení a jaký máte nárok na odškodnění

Články na téma povinné ručení a pojištění aut:

 1. Co kryje povinné ručení a na jaké odškodnění máte nárok - právě čtete
 2. Zrušení povinného ručení
 3. Bonus povinného ručení, co to je a jak zjistit jeho výši
 4. Jak vypovědět povinné ručení
 5. Vyplatí se pojištění proti krádeži auta?
 6. Jak zjistit pojištění podle SPZ
 7. Změna povinného ručení
 8. Které povinné ručení je nejlepší?
 9. Co je povinné ručení
 10. Cena povinného ručení
 11. Kalkulačka povinného ručení - již brzy
 12. Nejlevnější pojištění auta - již brzy

V případě, že se ne vlastní vinou stanete účastníkem dopravní nehody, je škoda hrazena z povinného ručení viníka, tedy jeho pojišťovnou. Ta se samozřejmě nepřetrhne s širokou nabídkou toho, co všechno můžete využít a na co máte nárok, ale bude spíše pasivně vyčkávat, s jakými požadavky se ozvete. Shrneme si, jak to celé funguje, co chtít můžete a co vám musí být ze strany pojišťovny uhrazeno.

Kdo je viníkem?

Předpokládejme, že jste se stali poškozeným při dopravní nehodě. Na křižovatce jste nedostali přednost, bum a je vymalováno. Prvně je samozřejmě potřeba zkontrolovat, jestli se někomu něco nestalo. Pokud ano, je prioritou ochrana zdraví, takže bezodkladně kontaktujte záchranné složky. V našem modelovém příkladu se nehoda obešla bez zranění a viník je v podstatě jasný. V tomto bodě pozor, je třeba si uznání viny nechat potvrdit na místě. Buď do záznamu o dopravní nehodě, nebo v případě, že se neshodnete, volejte policii, která by měla být schopna viníka následně určit. Rozhodně však neodjíždějte od nehody v situaci, kdy nemáte jasně určeného viníka nehody, který svoji vinu podpisem potvrdí nebo se na místo nedostavila policie, která událost zaprotokoluje.

Odtah ideálně do servisu

Následně je potřeba řešit, co s poškozeným vozem. Předpokládejme, že je poškozený a nepojízdný. V tomto bodě je možností několik. Většina řidičů asi zkontaktuje svoji pojišťovnu, které nehodu nahlásí a která zajistí odtah. Ideálně do autorizovaného servisu, který bude schopen opravu zajistit. Jenže to vyústí v další problém - po dobu opravy jste bez auta. Na náhradní vůz samozřejmě máte nárok a to na dobu "přiměřenou". To znamená po dobu opravy vašeho poškozeného auta, která ale nesmí přesáhnout nějakou rozumnou míru a měla by být realizována v co nejkratším možném čase.

Ohlídejte si opravu

Oprava samotná pak může být další možností pro pojišťovnu viníka, jak vám neproplatit plnou cenu. V případě, že vás zkontaktuje a bude požadovat opravu v jejím smluvním servisu, je to výhodné pro ni, ale možná ne tak úplně pro vás. Daný servis totiž nemusí použít originální náhradní díly a existuje i jistá pravděpodobnost, že je lze sehnat na vrakovišti. Pokud si toto neohlídáte, můžete se setkat s problémem při budoucím prodeji vozu, nehledě na fakt, že například podvozkové díly za pětinu ceny asi nebudou mít takovou životnost a kvalitu, jako díl dodaný automobilkou.

Celá problematika je daleko rozsáhlejší a budeme se jí věnovat i v budoucnu. Ve zkratce by se ale dalo říci, že poškozený má nárok na náhradu veškeré majetkové a nemajetkové újmy, která v souvislosti s dopravní nehodou vznikne. Zejména se jedná o následující:

 • škoda na vozidle – oprava vozu, náhrada za totální škodu, asistence odtahové služby či zásahové jednotky, uskladnění vozu, náhradní vozidlo, znehodnocení vozidla opravou
 • újma na zdraví, na životě– bolestné, náklady na léčení, ošetřovné, trvalé následky, invalidita, ztížení společenského uplatnění, ztráta osoby blízké, storno poplatek za dovolenou, náhrada za cestovní náklady, pohřebné
 • ztráta výdělku
 • ušlý zisk
 • věcná škoda - telefon, ošacení, cokoliv co se rozbije nebo poškodí při nehodě
 • právní zastoupení

Kdo by se chtěl zabývat nároky pojistného krytí detailně, toho odkážeme na ustanovení § 6 zákona č. 168/1999 Sb.

Přehoďte starosti na někoho jiného

Je tu i možnost, jak přehodit všechny tyto starosti na někoho jiného. Existují firmy, které se tímto zabývají, a jejich prací je zajištění jakéhosi kompletního servisu po nehodě. Seženou pro vás odtah, náhradní vozidlo i následnou opravu a zajistí proplacení veškerých nákladů, na které má poškozený z pojištění nárok. Bohužel, pověst těm solidním poškodili takzvaní lovci nehod, což jsou obvykle ti, kteří po nehodě "náhodou" jedou kolem a když jim podepíšete pár lejster, tak se o všechno "postarají". Výsledek je ale takový, že odtah vozu je předražený, auto je opravené nekvalitně a za poskytnutí náhradního vozidla budete doplácet. Proto je lepší si předem danou firmu prověřit a nepodepisovat ve stresu cokoliv, co vám kdo strčí pod nos. Zavedenou firmu zabývající se likvidací pojistných událostí vám však můžeme s klidem doporučit. Ušetříte nejen drahocený čas, ale také spoustu starostí a zařizování.

Zdroj médií: pixabay.
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články