🇦🇹 Diesel 1,67 € Natural 95 1,55 € 🇨🇿 Diesel 38,09 Kč Natural 95 37,60 Kč 🇩🇪 Diesel 1,73 € Natural 95 1,75 € 🇫🇷 Diesel 1,78 € Natural 95 1,79 € 🇭🇷 Diesel 1,48 € Natural 95 1,46 € 🇭🇺 Diesel 601,54 HUF Natural 95 581,17 HUF 🇮🇹 Diesel 1,80 € Natural 95 1,81 € 🇵🇱 Diesel 6,64 PLN Natural 95 6,47 PLN 🇸🇮 Diesel 1,54 € Natural 95 1,51 € 🇸🇰 Diesel 1,61 € Natural 95 1,49 € 🇦🇹 Diesel 1,67 € Natural 95 1,55 € 🇨🇿 Diesel 38,09 Kč Natural 95 37,60 Kč 🇩🇪 Diesel 1,73 € Natural 95 1,75 € 🇫🇷 Diesel 1,78 € Natural 95 1,79 € 🇭🇷 Diesel 1,48 € Natural 95 1,46 € 🇭🇺 Diesel 601,54 HUF Natural 95 581,17 HUF 🇮🇹 Diesel 1,80 € Natural 95 1,81 € 🇵🇱 Diesel 6,64 PLN Natural 95 6,47 PLN 🇸🇮 Diesel 1,54 € Natural 95 1,51 € 🇸🇰 Diesel 1,61 € Natural 95 1,49 €

Jak správně vyplnit záznam o dopravní nehodě a vzor jeho vyplnění

15. 5. 2020 5 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Rádce motoristy Pojištění motoristy Jak řešit pojistnou událost Základní info k nahlášení škody

Když se stane dopravní nehoda, je to vždy neštěstí. Na druhou stranu existují i méně závažné incidenty, ke kterým se nemusí volat Policie ČR. Co v takovém případě musíte udělat? Každý řidič by u sebe měl mít formulář pro záznam o dopravní nehodě, potom je celý proces vyšetřování a proplacení pojišťovnou mnohem jednodušší.

Záznam o dopravní nehodě

Články na téma řešení dopravní nehody:

  1. Jak správně vyplnit záznam o dopravní nehodě - právě čtete
  2. Záznam o dopravní nehodě a na dát co pozor
  3. Jak postupovat při dopravní nehodě
  4. Postup při dopravní nehodě - již brzy

Kde získat formulář pro záznam o dopravní nehodě?

Zažít dopravní nehodu není kolikrát nic snadného. Často je člověk nervózní a zmatkuje, avšak pro správné vyplnění formuláře je nezbytné, aby účastník nehody byl zodpovědný a klidný. Formulář pro záznam o dopravní nehodě, který při takové nehodě - kde není nutné dojezd Policie ČR, by měl mít u sebe každý. Pokud jej nemáte, dá se snadno sehnat na pobočce vaší pojišťovny nebo stáhnout z internetu. Nezapomeňte na to, pokud stahujete černobílou verzi - je nutné mít papíry dva. Pokud dostanete standardní formulář, stačí vyplnit jeden, protože je propisovací. To vede i k druhé zásadní věci - vždy pište čitelně.

Kdy není nutné volat policii?

Abyste také mohli využít možnosti formuláře, je třeba se ujistit, že můžete nehodu vyřešit sami. To znamená, že při nehodě nedošlo ke zranění, škoda na poškozeném vozidle - jak vaše tak cizí - nepředstavuje škodu překračující 100 000 korun, při nehodě zároveň nedošlo k poškození věci třetí osoby - počítá se mezi to i poškozená dopravní značka a poslední neméně důležitou věcí je obnovení plynulosti provozu.

Pozor! Často lidé zapomínají na důkazy. To znamená, že ještě před tím, než odklidíte auta z cesty, aby se mohl obnovit provoz - vše si důkladně vyfoťte. Jsou to nezvratné důkazy, které budete potřebovat. Na fotografiích by mělo být co nejlépe zachyceno, kde se autonehoda stala a co bylo poškozeno. Ideálně vyfoťte situaci ze všech možných úhlů - vyplatí se to.

Pracuj v oboru auto-moto

Pak už vám nebrání nic v sepisu samotného formuláře, který ale může být trochu matoucí, pokud jej vyplňujete poprvé. Vezměte si na to modré kuličkové pero. V záznamu můžete samozřejmě škrtat nebo přepisovat, ale vždy vše pište čitelně.

Vzor vyplnění záznamu o dopravní nehoděVzor záznamu o dopravní nehodě

Pokyny pro vyplnění záznamu o dopravní nehodě

Na formuláři Záznam o dopravní nehodě je vše číslováno. Jediný matoucí by pro vás mohl být modrý a žlutý sloupeček, který si následně čitelně nadepíšete jako viník a poškozený, abyste se v tom neztratili. Nicméně k tomu se dostaneme.

Postupujte vždy systematicky - to znamená, že začínáme vyplňovat u jedničky, pod kterou se skrývá datum. Vyplníte přesný termín a také nezapomenete na přesný čas. Pod číslem dvě se po vás chce vyplnění místa - to popíšete co nejpřesněji. Počínaje ulicí a konče městem. Pokud se nacházíte mimo město, pak se orientujte podle čísel silnice případně kilometru dálnice.

Pod číslem tři a čtyři se skrývá trochu matoucí pole, ve kterém vždy, pokud případ nešetří Policie ČR, musíte zaškrtnout políčko NE. Ostatně tyto políčka se dotazují právě na to, zdali byla poškozená třetí věc nebo vznikla újma na zdraví - z logiky věci musíte zaškrtnout ne, jinak byste na místo nehody přivolávali zmíněnou policii.

Číslo pět se týká svědků nehody. Sem napíšete jméno, příjmení, adresu bydliště a email každého svědka, který se u vaší dopravní nehody vyskytl - jedná se například o kolemjdoucí nebo spolucestující. Pokud je svědků více, pak zvolte formu přílohového formuláře. Na papír sepište všechny údaje - následně jej opatřete datem a přiložte k formuláři -  do ikonky napište, že údaje svědků jsou v příloze. Následně ještě v oddíle 5a zaškrtnete NE, neboť nehoda není šetřena policií.

U čísla šest se vše začíná komplikovat. Najednou jsou před vámi zmíněné barevné sloupce. Sloupeček A a sloupeček B - u obou jsou stejné dotazované informace, které musíte vyplnit a abyste si nespletli, co kam vepisujete, si každý ze sloupců označte tak, jak jsme vám radili v úvodu vyplňování, a to viník a poškozený. V tomto bodě budete vyplňovat kolonku pojištěný - to je ten, na kterého je auto pojištěno - potřebné údaje naleznete na zelené kartě.

V bodě sedm budete přesně vypisovat označení vašeho vozidla. Tovární značka, typ vozu, rok výroby a státní poznávací značka. V osmém bodě vyplňujete Pojistitele. To znamená, že vyplníte údaje o pojišťovně, u které je vozidlo pojištěno. Opět všechny potřebné údaje naleznete na zelené kartě. V sloupečku viníka nezapomeňte zaškrtnout údaj o havarijním pojištění - ten pak může u své pojišťovny uplatit nárok na pojistné plnění.

V bodě číslo devět vypíšete údaje o řidiči - tedy o tom, kdo v daný okamžik vůz řídil. K vyplnění vám postačí občanský a řidičský průkaz. Pod číslem 10 naleznete Body střetu. Na obrázku vyznačte šipkou nebo zakroužkováním body, ve kterých se obě auta střetla. V následujícím 11. bodě vypíšete všechna viditelná poškození, která se na autech vyskytla - stručně (poškozený blatník, prasklé zadní sklo LP kolo,...).

Bod 12. se nachází uprostřed barevných sloupečků a pro každé vozidlo se zde nachází kolonka, kterou můžete zaškrtnout. Buďte pečliví a snažte se zaškrtnout přesné hodnoty. Zaškrtnout můžete jedno a více políček.

Bod 13. vyzkouší vaši kreativitu. Ba ne, v tomto bodě je nutné schematicky zakreslit nehodu v době střetu. Důležité je označení aut, ale také vyznačení ulice, případně křižovatky. Semafory a dopravní značky kreslit nemusíte, stačí je tam vepsat.

Následují už jen dva body. Číslo 14. jsou poznámky. Zde vypíšete vše ostatní, co jste nemohli uvést v minulých bodech a týká se to dopravní nehody. Stejně tak sem napište, že máte fotodokumentaci k dopravní nehodě a také svůj mail. Do poznámky doporučujeme napsat který řidič nehodu zavinil a který řidič byl poškozený. 

Poslední je bod 15. a týká se podpisu obou účastníků nehody. Ještě než tak ale uděláte, zkontrolujte si své osobní údaje a údaje, které jste opisovali ze zelené karty. Vše se musí shodovat a být fakticky správné. Poté už se jen podepište. Pokud jste psali na propisovatelný papír, stačí když propisovou stranu předáte druhému účastníkovi nehody. Každý účastník dopravní nehody bude mít tedy svou kopii, kterou doporučujeme si ještě ofotit, případně vyfotit do mobilu. Tuto kopii následně viník odevzdá na pojišťovnu. Poškozený též kontaktuje svou pojišťovnu, a to v co nejkratší době - telefonicky nebo osobně.

Pojišťovna

Další postup řešení a plnění už je na konkrétní pojišťovně. U téměř všech pojišťoven může klient nahlásit nehodu online, telefonicky nebo poštou. Potřebné údaje nalezne na stránkách pojišťovny, u které má sjednané pojištění na vozidlo. Postup je neměný - pokaždé klient musí vyplnit formulář a odeslat jej pro plnění své pojišťovně.

Zdroj médií: Pixabay, Ministerstvo dopravy.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je foťák v ruce. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články