Podle policejních statistik se na tuzemských silnicích v loňském roce odehrálo celkem 94 545 dopravních nehod. Ačkoliv byl tento počet oproti roku 2022 asi o 3,6 procenta nižší, stále šlo o velmi vysoké číslo. Pokud byste případně byli účastníkem dopravní nehody i vy, víte, kdy je potřeba zavolat policii?
Kdy zavolat policii v případě dopravní nehody?
Články na téma řešení dopravní nehody:
- Jak správně vyplnit záznam o dopravní nehodě
- Záznam o dopravní nehodě a na dát co pozor
- Jak postupovat při dopravní nehodě
- Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě
- Dopravní nehoda a svědci
- Dopravní nehoda a policejní složky: Kdy je zavolat? - právě čtete
- Postup při dopravní nehodě - již brzy
- Návod pro řidiče: Co dělat při dopravní nehodě? - již brzy
Vlivem dopravních nehod došlo v loňském roce ke škodám za 7,7 miliard korun. Zemřelo 455 lidí a dalších 1 751 bylo těžce zraněno. Jde o opravdu nepěkná čísla a mezi příčiny se z více než 20 procent řadilo nevěnování se řízení. Častou příčinou bylo také nesprávné otáčení či couvání a vyhýbání se bez dostatečného bočního odstupu.
Ať už je příčina dopravní nehody jakákoliv, řidič by měl jasně vědět, jak se v takovém případě zachovat. Podle odborníků je třeba v případě nehody jednat s chladnou hlavou a řídit se jasným postupem. Nejprve vypnout motor auta, následně zapnout výstražná světla, obléct si reflexní vestu a umístit výstražný trojúhelník za auto.
V dalším kroku je ale již nutné vyhodnotit, jestli je na místě zavolat policii či záchrannou službu nebo zda bude potřeba poskytnout první pomoc.
Kdy zavolat policii
V tomto článku se ale detailněji podíváme na to, v jakých případech je třeba k nehodě zavolat policejní složky. Podle tuzemské legislativy platí tato povinnost nejprve v případě, že škoda na některém z vozů přesahuje hranici 200 tisíc korun. Dalším důvodem je případné zranění, které mohl utrpět některý z účastníků dopravní nehody.
Dále je nutné zavolat policii v moment, kdy dojde k poškození majetku třetí strany. Může se jednat o nabourání plotu, dopravní značky nebo nemovitosti. Policie se ale volá také v situaci, že dohoda s druhým účastníkem dopravní nehody není při vyplňování záznamu o dopravní nehodě možná.
Také čtěte
Přečtěte si také: Nezaviněná dopravní nehoda a trvalé následky: O co můžete žádat?
Jak je to s hasiči a záchranáři
Záchrannou službu je povinné zavolat v případě jakéhokoliv zranění. Řidiči by neměli zlehčovat ani úrazy, které nevypadají na první pohled úplně vážně. Jako velmi rizikové se jeví třeba bolesti hlavy, které sice nemusí v některých případech nic znamenat, v jiných to ale může být symptom opravdu závažného zdravotního problému, jenž vyžaduje rychlé řešení.
Pokud se ptáte na to, kdy je třeba k dopravní nehodě zavolat hasiče, obecně platí, že tyto složky je vhodné volat ve třech případech. Kupříkladu pokud došlo k úniku kapalin, jestliže vozidla překážejí v provozu nebo zda došlo ke zranění osob.
Zdroj médií: Depositphotos.