Na cesty do zahraničí využívají Češi ve většině případů svůj automobil, a to ať už míří na dovolenou nebo musí absolvovat pracovní cestu. Letenky ustupují automobilům. Jízda v zahraničí nese s sebou určitá rizika, která se na cestě mohou kdykoli přihodit, a tak je vhodné vědět, jak by se v takovém případě měl člověk zachovat.
Dopravní nehoda v zahraničí, co vše musíte udělat?
Články na téma dopravní nehoda:
- Dopravní nehoda v zahraničí: Postup krok po kroku - právě čtete
- První pomoc při dopravní nehodě - poradíme, jak na to
- Neposkytnutí první pomoci
- Aplikace Záchranka: Jak funguje?
- Na podzim roste počet nehod s nárazem do stromu. Na co dávat pozor?
- „Fenomén“ disco crash má na kontě desítky zmařených životů. O co jde?
- Řidiče v autě bude nově sledovat unikátní černá skříňka
- Nejčastěji bourající auta podle barev
Dopravní nehoda v zahraničí, jak správně postupovat?
Stanete-li se účastníkem dopravní nehody v zahraničí, je třeba se řídit pravidly. Pokud jezdíte do zahraničí často, vyplatí se si připlatit nadstandardní asistenční služby. Nikdy nevíte, co se může stát. Povinné ručení chrání oba účastníky dopravní nehody v zahraničí. Prakticky to znamená, že viník nebude muset platit případnou škodu a naopak poškozený dostane odškodné.
Ještě před cestou byste se měli ujistit, že máte platnou zelenou kartu, která je nutností a ze zákona musíte mít na autě sjednané poviné ručení. Také je vhodné si zjistit, zda-li v zemi, do které cestujete, zelenou kartu uznávají - tyto inforfmace naleznete na zadní straně karty, přesněji v bodu číslo 8. Pokud je daná značka země přeškrtnut, karta tam neplatí a musíte si koupit hraniční pojištění.
Kdy volat policii k nehodě
V případě dopravní nehody v zahraničí existují pouze dvě varianty. Buď jste účastníkem nehody a za nic nemůžete, stáváte se tedy poškozeným anebo stojíte na opačné straně a jste viníkem. Jedná-li se o první variantu a řešíte otázku, zda-li zavolat policisty, pak se vždy řiďte právním systémem dané země, ve které se nalézáte - je vhodné si tyto informace před cestou zjistit. Ostatně s tímto vám ale pomůže také asistenční služba. V mnoha zemích vyjíždí k nehodě policisté jen k vážným dopravním nehodám jako je ublížení na zdraví, úmrtí a materiální škody.
Pokud u dopravní nehody v zahraničí policie bude, řádně si přečtěte protokol, který bude sepisován, teprve pak se pod něj podepište. Pokud s protokolem nebudete souhlasit, připište do něj své poznámky, které mohou být i v češtině. Je třeba také vyplnit standardizovaný evropský záznam o dopravní nehodě. Do protokolu uveďte, jak k dopravní nehodě došlo. Každý účastník by měl odcházet s jednou kopii protokolu - pokud se tak nestane, nebude mít cokoli kde dokázat. V každém případě dopravní nehodu také nafoťte, stačí na mobilní telefon, a to i přesto, že to udělá policie. Čím víc fotek, tím líp. Uložit byste si také měli kontakt na případné svědky.
Dopravní nehoda a hlášení pojišťovně
Jestliže jste viníkem dopravní nehody v zahraničí vy, pak se prakticky nic nemění, budete postupovat tak, jako byste byl poškozený. Odlišuje se to pouze v tom, jaké údaje musíte uvést poškozenému řidiči a také jak si budete vyřizovat pojistné plnění. Nezapomeňte událost oznámit své pojišťovně. Na konec je třeba počítat s tím, že peníze od pojišťovny nedostanete hned. Je to zejména pro to, že tuzemská pojišťovna musí komunikovat s tou v zahraničí. Obrňte se tedy trpělivostí, nezřídka kdy se stává, že se záležitost vyřídí až za několik měsíců.