Dopravní nehoda v zahraničí, co vše musíte udělat?

6. 8. 2022 3 min. čtení Tipy a rady

Na cesty do zahraničí využívají Češi ve většině případů svůj automobil, a to ať už míří na dovolenou nebo musí absolvovat pracovní cestu. Letenky ustupují automobilům. Jízda v zahraničí nese s sebou určitá rizika, která se na cestě mohou kdykoli přihodit, a tak je vhodné vědět, jak by se v takovém případě měl člověk zachovat.

Dopravní nehoda v zahraničí

Dopravní nehoda v zahraničí, jak správně postupovat?

Stanete-li se účastníkem dopravní nehody v zahraničí, je třeba se řídit pravidly. Pokud jezdíte do zahraničí často, vyplatí se si připlatit nadstandardní asistenční služby. Nikdy nevíte, co se může stát. Povinné ručení chrání oba účastníky dopravní nehody v zahraničí. Prakticky to znamená, že viník nebude muset platit případnou škodu a naopak poškozený dostane odškodné.

Ještě před cestou byste se měli ujistit, že máte platnou zelenou kartu, která je nutností a ze zákona musíte mít na autě sjednané poviné ručení. Také je vhodné si zjistit, zda-li v zemi, do které cestujete, zelenou kartu uznávají - tyto inforfmace naleznete na zadní straně karty, přesněji v bodu číslo 8. Pokud je daná značka země přeškrtnut, karta tam neplatí a musíte si koupit hraniční pojištění.

Kdy volat policii k nehodě

V případě dopravní nehody v zahraničí existují pouze dvě varianty. Buď jste účastníkem nehody a za nic nemůžete, stáváte se tedy poškozeným anebo stojíte na opačné straně a jste viníkem. Jedná-li se o první variantu a řešíte otázku, zda-li zavolat policisty, pak se vždy řiďte právním systémem dané země, ve které se nalézáte - je vhodné si tyto informace před cestou zjistit. Ostatně s tímto vám ale pomůže také asistenční služba. V mnoha zemích vyjíždí k nehodě policisté jen k vážným dopravním nehodám jako je ublížení na zdraví, úmrtí a materiální škody.

Pokud u dopravní nehody v zahraničí policie bude, řádně si přečtěte protokol, který bude sepisován, teprve pak se pod něj podepište. Pokud s protokolem nebudete souhlasit, připište do něj své poznámky, které mohou být i v češtině. Je třeba také vyplnit standardizovaný evropský záznam o dopravní nehodě. Do protokolu uveďte, jak k dopravní nehodě došlo. Každý účastník by měl odcházet s jednou kopii protokolu - pokud se tak nestane, nebude mít cokoli kde dokázat. V každém případě dopravní nehodu také nafoťte, stačí na mobilní telefon, a to i přesto, že to udělá policie. Čím víc fotek, tím líp. Uložit byste si také měli kontakt na případné svědky.

Dopravní nehoda a hlášení pojišťovně

Jestliže jste viníkem dopravní nehody v zahraničí vy, pak se prakticky nic nemění, budete postupovat tak, jako byste byl poškozený. Odlišuje se to pouze v tom, jaké údaje musíte uvést poškozenému řidiči a také jak si budete vyřizovat pojistné plnění. Nezapomeňte událost oznámit své pojišťovně. Na konec je třeba počítat s tím, že peníze od pojišťovny nedostanete hned. Je to zejména pro to, že tuzemská pojišťovna musí komunikovat s tou v zahraničí. Obrňte se tedy trpělivostí, nezřídka kdy se stává, že se záležitost vyřídí až za několik měsíců.

Zdroj médií: Depositphotos.
Pavel Táborský

Autor článku
Pavel je člověk, který má rád moderní technologie a přesně i taková auta. Když má volnou chvíli jezdí na různé automobilové srazy a jeho druhým domovem jsou závodní okruhy. 

Podobné články