🇦🇹 Diesel 1,67 € Natural 95 1,55 € 🇨🇿 Diesel 38,09 Kč Natural 95 37,60 Kč 🇩🇪 Diesel 1,73 € Natural 95 1,75 € 🇫🇷 Diesel 1,78 € Natural 95 1,79 € 🇭🇷 Diesel 1,48 € Natural 95 1,46 € 🇭🇺 Diesel 601,54 HUF Natural 95 581,17 HUF 🇮🇹 Diesel 1,80 € Natural 95 1,81 € 🇵🇱 Diesel 6,64 PLN Natural 95 6,47 PLN 🇸🇮 Diesel 1,54 € Natural 95 1,51 € 🇸🇰 Diesel 1,61 € Natural 95 1,49 € 🇦🇹 Diesel 1,67 € Natural 95 1,55 € 🇨🇿 Diesel 38,09 Kč Natural 95 37,60 Kč 🇩🇪 Diesel 1,73 € Natural 95 1,75 € 🇫🇷 Diesel 1,78 € Natural 95 1,79 € 🇭🇷 Diesel 1,48 € Natural 95 1,46 € 🇭🇺 Diesel 601,54 HUF Natural 95 581,17 HUF 🇮🇹 Diesel 1,80 € Natural 95 1,81 € 🇵🇱 Diesel 6,64 PLN Natural 95 6,47 PLN 🇸🇮 Diesel 1,54 € Natural 95 1,51 € 🇸🇰 Diesel 1,61 € Natural 95 1,49 €

Co je DPF filtr a jaká je jeho životnost

28. 3. 2021 4 min. čtení diskuze (0) Technologie

Bez DPF filtru se dnes neobejde žádný naftový motor a proniká už dokonce i do segmentu motorů benzinových. Není to levná komponenta, má omezenou životnost a nový vyjde většinou dost draho.

Co je DPF filtr a jaká je jeho životnost

Jeho hlavním úkolem je snižovat produkované emise. Motor, který je tímto filtrem vybaven, neprojde přes emise na STK, pakliže majitel filtr odstraní (lidově řečeno "vykuchá"). Zároveň samozřejmě takový vůz produkuje daleko víc emisí, a to často dost viditelně - při prudkém přidání plynu se za vozem tvoří hustý černý kouř.

Kouř plný sazí při akceleraci

Vdechovat to nechcete

Samotný filtr pevných částic si lze zjednodušeně představit jako velmi husté síto, které má za úkol zachytit vše, co projde v motoru spalovacím procesem, následně katalyzátorem a není to plyn. DPF je tak hustý, že propustí opravdu jen plyny a zachycuje i ty nejjemnější mechanické nečistoty, které jsou zároveň nejnebezpečnější pro lidské zdraví. Pronikají totiž velmi hluboko do plicních sklípků, snadno se dostanou i do krevního oběhu a dá se na ně přímo ukázat jako na jeden z rozhodujících činitelů vzniku onkologických onemocnění.

Čističe DPF filtrů a aditiva

Vypálit saze

Z logiky věci je ale jasné, že každý filtr, který něco zachycuje, se musí časem zaplnit. U DPF tomu není jinak a jeho úplné zaplnění je v praxi otázkou zhruba 5-20 tisíc kilometrů provozu. Takhle zaplněný filtr už moc nefunguje, a proto se auta sama snaží tomu předejít. Jak? Čištěním! To probíhá tak, že se dramaticky zvýší teplota ve filtru (zhruba nad 600 stupňů), která jemné saze spálí a místo ve filtru se tím uvolní.

Spálit se ale nikdy nepodaří úplně vše. Proto se DPF pomalinku provozem vozu zaplňuje i těmito nespalitelnými nečistotami, které ho postupně ucpávají a tím snižují jeho životnost. Ta se dříve pohybovala i pod 100 000 kilometrů, dnes se při správném používání vozu není problém dostat i přes 250 000. Tak jako tak, jednou přijde den, kdy bude nutné filtr vyměnit.

Nechte ho regenerovat

Správným používáním se myslí především dát DPF šanci se regenerovat. Řídící jednotka ví, jak moc je filtr zaplněný a potřebuje dodržet několik podmínek pro to, aby mohla spustit regeneraci. Tou nejdůležitější je teplota motoru, respektive oleje, která musí přesáhnout většinou 80 nebo 85 °C. Další nutnou podmínkou je dostatek paliva v nádrži, protože proces regenerace nějaký čas zabere (5-30 minut) a po tuto dobu se spotřeba vozu zvedne klidně na trojnásobek. Pak se taky hodí nějaké ustálené tempo a pokud možno vyšší otáčky motoru (u dieselu alespoň kolem 2,5 - 3 tisíc). Zkrátka ideální je dálniční jízda řekněme stotřicítkou.

Pokud nejsou pro regeneraci vhodné podmínky, je to většinou nastavené tak, že řídící jednotka začne ze svých požadavků postupně slevovat. Pokud provozujete naftový motor pouze ve městě, může to klidně dopadnout tak, že se vůz zoufale začne snažit o regeneraci klidně při popojíždění v koloně. Což je taky jeden z důvodů, proč není dobrý nápad si pořizovat naftový motor do městského provozu.

Probíhající regeneraci by majitel ideálně neměl poznat. U některých aut je signalizována kontrolkou, jinde se jen zvedne spotřeba. Je zcela normální, že přitom začne i mírně kolísat výkon. Každopádně ze všeho nejdůležitější je regeneraci nepřerušovat! Klidně si trochu zajeďte, ale jakmile poznáte, že regenerace probíhá, nepřerušujte ji, je to to nejhorší, co v danou chvíli můžete udělat. Pokud už přerušit opravdu musíte, další jízdu se snažte navodit opět podmínky pro její spuštění a nechte regeneraci proběhnout do konce.

Manuální spuštění regenerace

U některých aut se dá regenerace spustit na místě, a to dokonce i speciálním tlačítkem. Tím bývají někdy vybavené japonské či koncernové vozy. Pokud vybíráte nové auto a máte možnost si v konfigurátoru zaškrtnout za příplatek možnost právě tlačítka pro spuštění regenerace DPF, udělejte to. Nemusíte se pak stresovat, kdy a jestli nastane, naopak to můžete sami ovlivnit, což je ideální.

Opravdu vzduch nečistí

Na závěr ještě jeden v poslední době populární mýtus. Některé vědecké výzkumy ukázaly, že nejmodernější naftové motory vypouštějí méně emisí, než nasávají. Vzniká tak dojem, že vlastně vzduch čistí. To je pravda jen napůl. Záleží totiž na tom, jak čistý je ten nasávaný vzduch. Pokud takové auto stojí na křižovatce v Praze před Národním muzeem, tak se tomu dá bez problémů věřit. Při přejezdu Alp to už ale tak ideální asi nebude.

Zdroj médií: Depositphotos.com.

Podobné články