Bolí vás záda? Pak možná sedíte za volantem špatně

29. 4. 2020 3 min. čtení Tipy a rady

Lidé tráví v autě průměrně 350 hodin ročně, to s sebou nese i rizika. Obzvlášť pokud člověk neumí správně sedět za volantem, jsou pak bolesti zad na denním pořádku. Přidáme-li k tomu ještě nesprávné sezení v kanceláři nebo doma - není se pak čemu divit.

Špatné sezení za volantem není jen o tom, že si huntujete páteř, ale v případě dopravní nehody si můžete zadělat na pořádný malér. Jestliže u řízení doslova ležíte, pak je zaručeno, že případná dopravní nehoda pro vás může mít fatální následky - špatné sezení se ale netýká jen řidičů, bohužel i spolujezdec leckdy neumí udržet nohy na svém místě. Pokud se stane nehoda a spolujezdec má nohy na palubní desce, tak ani nemusíme říkat, jak taková situace končí. Pokud se nohy zachrání, tak takového člověka čeká nepříjemné období hojení zlomenin. Raději si to uvědomit hned, než pak litovat.

Statistiky udávají, že každoročně navštíví ordinace lékařů tisíce lidí s bolestí zad a také hlavy. Kolikrát ale viník není tak neznámý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nejen za volantem, ale i doma můžete sedět špatně. Pokud bolesti budete ignorovat, bolesti se časem budou prohlubovat. V nejhorším scénáři můžete skončit až na operačním sále s pár kovy v páteři.

Bolestí zad to začíná, ale později se k tomu přidává i špatná nálada a nevrlost. Existují dvě extrémní polohy za volantem. Ta první je, když řidič u řízení téměř leží. Snadno odhadnout, že se jedná o špatně nastavené sedadlo a volant. Páteř trpí tím, že ztrácí celkovou stabilitu. Druhou skupinou jsou  řidiči, kteří jsou až zbytečně moc nalepeni na volant. Většinou takovou polohu můžeme vidět u seniorů - kvůli výhledu z vozu. V takové sedavé poloze máte ale mnohem vyšší pravděpodobnost - případě dopravní nehody - si odnesete vážnější zranění, než kdybyste seděli normálně.

Jaké je tedy normální sezení?

Jako první si nastavte hlavovou opěrku a také uchycení pásu. Dále pokračujte v nastavení sedačky. Ruce by nikdy neměli být napnuté - to je varovný signál, že sedíte zle. Při takovém stylu můžete do rukou dostat nepříjemnou křeč. Pokud potřebujete větší výhled z vozidla, pak si snadno nastavte sedadlo výš. Vždy využijte k nastavení všechny aspekty sedadla, které sedadlo nabízí.

Důležité jsou i nohy. Ty by měly být jen mírně pokrčené. Následně si nastavte pás. Spodní část by v ideálním případě měla vést přes oblast pánve, nikoli tedy přes břicho. Horní část by měla vést od ramene šikmo dolů - dejte si pozor tedy na to, aby vás pás neškrtil na krku. Často si lidé takto pás nechávají - ale ubližují tím sami sobě.

Vždy řiďte oběma rukama. Volant byste měli držet v poloze za deset dvě. Tato poloha držení je vhodná zejména v případech, kdyby se na silnici stala neočekávaná událost - můžete snadno a pohodlně manévrovat. Řízení jednou rukou je pro mazáky, ale také si tohoto stylu můžete všimnout u řidičů, kteří u volantu leží. Schopnost reagovat na nedálé události je pak minimální.

Zdroj médií: Pixabay
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?