PRÁCE 🧰
Vánoční trhy 🎄

Víte, kde jsou povinné sněhové řetězy?

9. 11. 2024 3 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Rádce motoristy Zimní sezóna Sněhové řetězy Bezpečná jízda

Období vydatného sněžení se nám nenávratně blíží. Natrénovali jste si už nasazování sněhových řetězů? A víte, kde je jejich použití povinné?

Víte, kde jsou povinné sněhové řetězy?

Zimní sezóna se blíží a s ní přichází i nevyhnutelné problémy na silnicích, které často způsobuje nečekaný sníh, zejména ve vyšších horských polohách. Již brzy se na některých úsecích mohou tvořit dlouhé kolony, často způsobené kamiony, které byly překvapeny nenadálou sněhovou nadílkou. Pro řidiče to znamená nejen časové zdržení, ale i zvýšené riziko komplikací na cestě. V takových situacích je vhodné být dobře připraven a mít v autě vždy po ruce sněhové řetězy. Investice do kvalitních sněhových řetězů a jejich včasná instalace mohou výrazně zvýšit bezpečnost a usnadnit průjezd zledovatělými a zasněženými úseky. Mít je v autě s sebou není jen otázkou prevence, ale také povinnosti, pokud plánujete cestu do oblastí, kde je jejich používání vyžadované zákonem. Navíc, při nečekaném zhoršení počasí vám řetězy mohou pomoci vyhnout se nebezpečným situacím, zůstat mobilní a předejít tak zbytečným zdržením. Doporučuje se jejich používání natrénovat předem, aby vás při prvním nasazování nezaskočil mráz a nepříznivé podmínky.

Dopravní značka "Sněhové řetězy"

Značku „zimní výbava“ poznáte snadno – jedná se o modrý kruh, uvnitř kterého je zobrazeno vozidlo a symbol sněhové vločky. Tato značka upozorňuje řidiče na nutnost používat zimní vybavení na daném úseku. Na druhou stranu, značka C5a, známá jako „Sněhové řetězy“, nařizuje řidiči povinnost mít na pneumatikách sněhové řetězy. Tento úsek obvykle končí značkou C5b „Sněhové řetězy – konec“, která označuje konec povinnosti použití řetězů. Velmi často se tyto značky doplňují dodatečnou tabulkou, která upozorňuje na to, že značka platí pouze v případě souvislé sněhové pokrývky. Pokud tedy vyrážíte do horských oblastí, kde se s těmito značkami můžete setkat, je dobré si sněhové řetězy předem vyzkoušet nasadit nanečisto. 

Jízda se sněhovými řetězy

Jízda se sněhovými řetězy má svá pravidla, která je třeba respektovat. Nejzásadnější je udržovat plynulost jízdy, tedy vyhnout se prudkému akcelerování či zbytečně častému brzdění. Přetěžování vozidla, a zejména prudké zrychlování, může vést k rychlejšímu opotřebení řetězů nebo dokonce k jejich poškození. Ideální je, aby se jízda na zasněžených a zledovatělých cestách s nasazenými řetězy přizpůsobila aktuálním podmínkám a byla maximálně předvídatelná. Po nasazení řetězů byste měli jet maximální povolenou rychlostí 50 km/h a vyhnout se prudkým manévrům. Důsledně sledujte značení na silnici, které vám pomůže vyhodnotit, kdy je čas řetězy sundat. Kromě toho je důležité si uvědomit, že jízda s nasazenými řetězy na asfaltu může nejen poškodit řetězy, ale také pneumatiky a vozovku.

Dalším pravidlem, které by měli řidiči při jízdě na sněhu dodržovat, je ohled na ostatní vozidla, zejména v kopcích. Nepsané pravidlo praví, že auto jedoucí z kopce vždy zastavuje před vozidlem, které se snaží vyjet do kopce (například v Rumunsku to platí naopak). Je to proto, že rozjezd dolů je podstatně snazší, zatímco vozidlo, které jede do kopce, potřebuje mnohem větší trakci, aby se dokázalo rozjet na kluzkém povrchu. Tato drobná, ale důležitá pravidla mohou výrazně zlepšit bezpečnost a plynulost jízdy v zimním období.

Pokuta za nedodržení pravidel

Pokud však povinnost nasazení sněhových řetězů ignorujete a pokračujete v jízdě na úseku označeném značkou C5a, hrozí vám pokuta až do výše 2 000 korun. Stejně tak můžete být pokutováni, pokud vás zastaví policie a zjistí, že máte na voze sjeté pneumatiky – v tomto případě je pokuta rovněž až 2 000 korun na místě. Nedodržování pravidel zimní výbavy není jen otázkou zákona, ale především vaší vlastní bezpečnosti a bezpečnosti ostatních účastníků provozu. Zimní podmínky na cestách mohou být velmi zrádné a podceňovat důležitost správného vybavení může mít nepěkné následky.

Zdroj info: Besip, Bezpečné cesty.
Zdroj médií: Depositphotos.
Nikola Vrablová

Autor článku
Nikča snila o tom být ekologem - láska k autům ji ale přivedla na jinou cestu. Od školy si chodívá odpočinout na garáž, kde opravuje svůj německý šestiválec.

Podobné články