PRÁCE 🧰

Povinná zimní výbava a povinné sněhové řetězy – jaký je rozdíl?

6. 12. 2023 2 min. čtení diskuze (1) Tipy a rady Zimní sezóna

Setkali jste se se značkami "povinná zimní výbava" a "povinné sněhové řetězy"? Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Poradíme vám, kde jsou povinné sněhové řetězy v ČR a kdy je mít nemusíte.

Jaký je rozdíl mezi značkou "povinná zimní výbava" a "povinné sněhové řetězy"?

Chcete vyrazit do zasněžených českých hor? Máte přezuto a vezete si v kufru sněhové řetězy? Jejich absence by se vám mohla totiž nepříjemně vymstít. Od roku 2011 existuje značka C15a Zimní výbava a značka C15b „Zimní výbava - konec. Tato značka upozorňuje řidiče, že na tomto úseku je nutné mít zimní výbavu, která sčítá zimní pneumatiky s vyhovujícím vzorkem na všech kolech (u vozidel do 3 500 kg včetně) nebo pouze na hnacích kolech (u vozidel nad 3 500 kg). Tato dopravní značka platí od 1. listopadu do 31. března. Pod značkou může být také umístěna dodatková tabulka s uvedením odlišné úpravy doby platnosti.

Zákonem je stanovena minimální hloubka dezénu zimních pneumatik na 4,0 mm, avšak větší vzorek výrazně zlepšuje schopnost pneumatik v zimních podmínkách. Je tedy důležité mít na paměti, že čím hlubší je vzorek, tím lépe se pneumatiky vyrovnávají se sněhem a ledem.

Co vzít s sebou?

Značku „zimní výbava“ poznáte jednoduše, má modrou kulatou podobu a uvnitř ní je symbol vozidla a sněhové vločky. Na rozdíl od značky C5a – „Sněhové řetězy“ (modrá kulatá značka se symbolem pneumatiky se sněhovými řetězy), která řidiči nařizuje mít na daném úseku na pneumatikách sněhové řetězy. Úsek končí značkou C 5b „Sněhové řetězy – konec“. Často se tyto značky doplňují dodatečnou tabulkou s informací, která upozorňuje řidiče na platnost značky v případě, že je na vozovce souvislá sněhová pokrývka. Před ostrým nasazením je vhodné si sněhové řetězy zkusit nasadit také nanečisto abyste se s tím v zimě pak nemuseli v mrazu zbytečně trápit. Jízda se sněhovými řetězy by měla být hlavně plynulá. Se sněhovými řetězy zbytečně nadměrně neakcelerujte a ani moc nebrzděte.

Za nedodržení povinnosti mít nasazené sněhové řetězy za značkou č. C5a může hrozit pokuta až do výše 2 000 korun. Za sjeté pneumatiky vám také hrozí pokuta ve výši 2 000 korun (v případě blokového řešení). Takovým nepsaným pravidlem při jízdě na sněhu v kopci je, že vždycky zastavuje vozidlo, které jede z kopce, jelikož je pro něj rozjezd daleko jednoduší než pro auto, které ve sněhu jede do kopce.

Zdroj info: Policie ČR, Ministerstvo dopravy ČR.
Zdroj médií: Depositphotos.
Nikola Vrablová

Autor článku
Nikča snila o tom být ekologem - láska k autům ji ale přivedla na jinou cestu. Od školy si chodívá odpočinout na garáž, kde opravuje svůj německý šestiválec.

Pavel Matas, 6. 12. 2023 16:33
Rozdíl není žádný. Ani jedna totiž neexistuje. Existují pouze DZ C5a Sněhové řetězy a C15a Zimní výbava. Je vaše ostuda, že jako "odborný portál" nejste schopni ani položit správně otázku.

Podobné články