Parametry pro nákup nabíječky

24. 12. 2021 2 min. čtení Tipy a rady Rádce motoristy Jak vybrat nabíječku baterií Externí nabíjení Auto-moto baterie a nabíjení

Nabíječka autobaterií je fajn věc. Při pravidelném dobíjení umí prodloužit život akumulátoru i o pár let. A koupit tu správnou není zas taková věda.

Parametry pro nákup nabíječky

Články na téma nabíjení baterie:

  1. Jak vybrat nabíječku autobaterií?
  2. Návod na zapojení nabíječky autobaterií
  3. Jak nabít autobaterii nabíječkou
  4. Jak vybrat nabíječku na motorku
  5. Test autonabíječek aneb která obstála?
  6. Inteligentní nabíječka autobaterií
  7. Parametry pro nákup nabíječky - právě čtete
  8. Typy baterií a použitelné nabíjecí zdroje - již brzy

Nejdůležitějším parametrem je druh baterií, které bude nabíječka dobíjet. To se dá vyřešit jednoduše - koupě inteligentní nabíječky, která umí všechny dnes používané varianty. To znamená jak klasické olověné baterie se zaplavenými elektrodami, tak i třeba AGM. Moderní nabíječky jsou vybaveny mikroprocesorem a umí si samy leccos zjistit a proměřit. Lepší přístroje zvládnou probudit k životu i napůl mrtvou baterii, která má napětí třeba pod 8 V, umí přizpůsobit napětí venkovní teplotě a podobně. Pokud tedy vyloženě z nějakého zvláštního důvodu nechcete nabíječku automatickou, asi nemá smysl o ní uvažovat.

Jak velký akumulátor budete nabíjet?

Při výběru konkrétní nabíječky se řiďte především tím, pro jak velké baterie je určena. Většina výrobců dělá takové přístroje, aby uměly nabít většinu používaných kapacit v osobních autech, obvykle je tedy někde na obalu uvedeno něco jako "pro baterie do 120 Ah". Neznamená to, že větší akumulátory s tím nabít nepůjdou, ale potrvá to déle. Ve vyšších cenových hladinách pak najdete i výkonnější nabíječky pro baterie kamionů a podobně.

Co dál chtít?

Lepší výrobky umí třeba pomoci se stratifikovaným elektrolytem, případně desulfatovat elektrody. Často to slibují i levnější kousky, ale reálně to neumí a jedná se spíše o marketing. Prakticky všechny nabíječky zvládnou trvale připojenou baterii udržovat plně nabitou, což se je fajn třeba u na delší dobu odstavovaného auta. Hodí se i voděodolnost, která zaručí, že déšť nebo ranní rosa nepoškodí elektroniku. No a v neposlední řadě funguje i jméno značky. Špičku představuje CTEK, špatný není ani Bosch nebo NOCO.

Zdroj info: Autoaku, web. Zdroj médií: Depositphotos.
Rudolf Malý

Autor článku
Rudolf má rád dobré jídlo, sport a nekorektní humor. Nebrání se elektromobilitě, ale taky jí nijak zvlášť nefandí. Ve volném čase se rád vrtá v autech a obecně vlastně v čemkoliv.

Podobné články