Dnes asi nejrozumnější volbou při výběru nabíječky, je taková, která se o nabíjení postará sama. Říká se jim "inteligentní nabíječky", někdy také "automatické nabíječky".
Inteligentní nabíječka akumulátorů
Články na téma nabíječky autobaterií:
Je to vlastně poslední generace nabíječek, ačkoliv už jsou na trhu poměrně dlouho. Vyznačují se tím, že jsou schopné kontrolovat nabíjecí proces, baterii nepřebíjejí, nabíjením nepoškodí a přestanou nabíjet v okamžiku, kdy je nabitá. Poradí si nejen s klasickými olověnými akumulátory, ale i s moderními AGM nebo gelovými bateriemi. Zároveň zvládnou zajistit i nabití v relativně krátkém čase, ačkoliv se nejedná přímo o rychlonabíjení. To vše s žádnou nebo naprosto minimální interakcí ze strany uživatele.
Nabíjí úplně sama
Některé nabíječky umí i o něco málo více. Velmi často se na obalu chlubí tím, že zvládnou nabít i hluboce vybitou baterii. Což není vždy tak úplně pravda, respektive pravda je to jen z části. Za hluboce vybitou autobaterii bychom mohli považovat takový akumulátor, který má napětí 11 V a méně. Ty levnější inteligentní nabíječky mohou v takovém případě odmítnout nabíjet. Lepší značky si s takto vybitou baterií poradí a třeba takový C-TEK podle našich zkušeností umí nabíjet i totálně mrtvé akumulátory, které mají napětí lehce nad 7 V. Při nabíjení je většinou zohledněna i okolní teplota, aby nemohlo dojít k přebití autobaterie (za mrazu by se nabila do plna a za tepla by poté měla vyšší napětí, než má mít).
Další funkce
Příjemné jsou i další funkce, jako třeba udržování baterie nabité, což se hodí třeba při delší odstávce auta. Některé modely nabízejí i možnost regenerace, což brání stratifikaci, případně ji to zmírní. Velmi praktická je voděodolnost a odpojitelné kabely. U těch se zaměřte na kvalitu izolace, protože u levnějších nabíječek materiál může dříve degradovat a začít se rozpadat. Bužírka kabelů by měla být z měkčího plastu a samotné kabely by neměly být tenké jako ty od žároviček na vánoční stromek.
Bosch nebo CTEK
Pokud se jedná o konkrétní doporučení, tak do tisícovky by to byla asi nabíječka Bosch C3, která je velmi slušná a běžnému uživateli postačí. Kdo chce ještě lepší zařízení, může si s klidem pořídit CTEK MXS 5.0, se kterou máme výborné zkušenosti v rámci naší redakce. Rozhodně bychom se ale vyhnuli koupi nabíječky od neznámé značky, kde je krkolomně přeložený návod a výrobce od pohledu šetřil, kde se dalo.
Zdroj médií: redakce.