„Dobrý den, pane řidiči, silniční kontrola,“ asi tak nějak zní začátek rutinní akce, která se ale může některým nezodpovědným řidičům nepěkně prodražit. Pokud dotyční požili před jízdou alkohol a odmítli dechovou zkoušku, budou muset sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Některým navíc hrozí, že si za volant na tři roky nesednou.
Odmítnutí dechové zkoušky vás může stát až 75 000 korun a šest bodů
Články na téma dechová zkouška:
- Odmítnutí dechové zkoušky
- Kdo všechno může provádět dechovou zkoušku
- Lze oklamat alkoholtester?
- Odmítnutí dechové zkoušky v roce 2022: Co hrozí řidičům pod vlivem?
- Za odmítnutí dechové zkoušky čekají řidiče tučné pokuty
- Jak oklamat alkoholtester? Těžko!
- Odmítnutí dechové zkoušky je v letošním roce výrazně dražší - právě čtete
Odmítnutí dechové zkoušky je vážný přestupek
Pokud má řidič důvodné podezření, že by během silniční kontroly lidově řečeno „nadýchal,“ může zvolit odmítnutí dechové zkoušky. Tímto postupem ovšem spáchá přestupek, za který mu v minulosti hrozila pokuta do výše 50 000 Kč.
V letošním roce je pokuta mnohem vyšší a může se vyšplhat až na 75 000 Kč. Řidiči může být navíc uložen zákaz řízení až na dobu tří let a k tomu si „vykoleduje“ také šest „trestných“ bodů. Pokud dechovou zkoušku na alkohol odmítne profesionální řidič, hrozí mu zákaz činnosti až na tři roky!
Také čtěte
- Mohlo by vás zajímat: Odmítnutí dechové zkoušky v roce 2024 vyjde řidiče pěkně draho
Kdo může dechovou zkoušku nařídit?
Každého řidiče bude jistě zajímat, kdo mu vlastně může nařídit, aby se dechové zkoušce podrobil. Zákon se na tuhle problematiku dívá vcelku jasně a říká, že: „Řidič vozidla je povinen se na výzvu policisty, příslušníka Vojenské policie, zaměstnavatele, ošetřujícího lékaře nebo strážníka obecní policie podrobit vyšetření podle zvláštního právního předpisu ke zjištění, zda není ovlivněn alkoholem.“
Na silnici vás tak k orientační dechové zkoušce na přítomnost alkoholu či jiných omamných látek nejčastěji vyzve policista. Kromě klasického alkohol testeru může příslušník policie využít i alternativní metody, v rámci kterých se přítomnost omamné látky zjišťuje z odběru slin nebo potu. „Ve hře“ je i provedení krevní zkoušky ve zdravotnickém zařízení určeném policistou.
- Přečtěte si také: Opilá řidička způsobila nehodu. Pojišťovna ale trestala spolujezdce!
Pokuta od policie je jedna věc…
Pokud řidič spáchá dopravní nehodu pod vlivem alkoholu, hrozí mu nejen tučná pokuta a odebrání řidičského oprávnění, ale také další sankce ze strany pojišťovny, u níž si platí povinné ručení. Alkohol či užití jiných omamných látek je totiž mezi výlukami a pokud řidič nehodu zaviní pod vlivem, škoda po něm bude ze strany pojišťovny vymáhána regresem.
Zdroj médií: Depositphotos.