Maskovaná policejní auta v akci. Jak je snadno rozpoznat?

26. 2. 2020 2 min. čtení Tipy a rady

České dálnice a silnice nižších tříd jsou obsazeny nejčastěji flotilou policejních superbů, passatů i audin. Tyto auta mají své specifické vlastnosti oproti běžným vozům, které snadno prozradí, že se jedná právě o policejní automobil a vy máte malér.

Stačí překročit rychlost nebo udělát jiný dopravní přestupek a netrvá dlouho - do té doby neznámé auto - se na vás nenápadně nalepí a ve vhodné chvíli předjede. Teď už z toho nevyváznete. Jakmile se spustí houkačka a začne blikat pověstná červená stopka. Jste v dané chvíli v háji.

Rozpoznat policejní vozidla od těch běžných nemusí být v dnešní době vůbec lehké, ale jde to. Účelem článku ale není navádět k porušování dopravních předpisů, ba naopak. Občas se ale dostanete do problému, aniž byste věděli jak nebo proč. Auta jsou tedy neoznačená, bez výrazných prvků na karoserii, aby působila co nejméně okatě a zapadla do běžného provozu. Jsou vybavena vším co potřebují. Například mají záznamové a měřící zařízení, vysílačku a také skryté majáky. Barva aut je všední - většinou černá, tmavě modrá nebo bílá. Potřebují splynout s davem, nikoli vynikat.

Jak je tedy poznat, když jsou tak dokonale maskováni? Přeci jen samotného radaru si nevšimnete, čeho byste si ale mohli všimnout je nepřirozeně dlouhá anténa - pozor ale u moderních vozů už není. Také dvě přidané svítilny ve spodní části nárazníků. Pokud jsou dobré světelné podmínky, můžete spatřit i kameru uprostřed za čelním sklem. Pro dobré oko jsou viditelné také majáky zhruba ve vrchní části okna pátých dveří.

Pozor byste si měli dávat tedy i na vaši rychlost, neboť je známé, že policejní vozy měří rychlost i při jízdě. Tedy ne jen, když jejich vozidlo stojí. Průměrnou rychlost dokáží změřit u odjíždějících i přijíždějících vozů. Pokud tedy jedete nad rychlostním limitem, snažte se spíše zpomalit než zrychlit, pokud takové auto zaregistrujete na dálnici.

Co vám také prozradí, že se před nebo za vámi objevil policejní vůz, je jeho chování a styl jízdy - jako šelmy. Číhají a sledují pozorně své okolí. Většinou se po silnicích pohybují rychlostí 80 km/h nebo 100km/h v pravém pruhu. Rádi se schovávají za kamióny, kde nejsou těžko vidět. Umí také rozpoznávat ostatní registrační značky, které vyhledávají v systému a kontrolují jestli auto není náhodou kradené. Na závěr jedna malá rada. Nikdy se jim nesnažte ujet. Snadno vás doženou a mohli byste mít zaděláno na mnohem větší problém, než kdybyste zastavili hned, jak vás upozornili.

Zdroj médií: Pixabay.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články