Long life oleje - marketing nebo fungují dobře?

9. 2. 2021 9 min. čtení diskuze (11) Tipy a rady Jak vybrat olej Základní info k olejům Rádce motoristy

Že jsou dnešní syntetické oleje svými vlastnostmi mnohem dál, než to, co se dříve lilo do stodvacítek a původních Oktavií, o tom nemůže být pochyb. Ale opravdu lze bez následku měnit olejovou náplň až po 30 tisících kilometrů, jak udává mnoho dnešních výrobců automobilů? Předně je dobré si říct, co všechno ovlivňuje rychlost s jakou olej ztrácí své vlastnosti a přestává plnit svoji funkci. 

Long life oleje – marketing nebo realita?

Diesel horší benzínu? 

Předně je to druh pohonu. U dieselu to bývá horší (ale není to pravidlo), protože se do maziva dostávají saze, které jsou tak malé, že je olejový filtr nezachytí. U benzinových pohonných jednotek zase olej stárne rychleji chemickou cestou a to z důvodu vyšších teplot. 

Méně v tomto případě není více 

Dalším důležitým faktorem je velikost olejové náplně motoru. Mnoho skvělých motorů se stalo v očích motoristů postrachem díky tomu, že při výměně si vystačili s malou olejovou náplní. Menší množství totiž rychleji degraduje a logicky se v něm časem vytvoří vyšší koncentrace usazenin a vůbec všeho, co motoru škodí.

Vybírejte motorové oleje v nabídkách e-shopů

Majitel vozu něco málo ušetří na každé výměně, ale z dlouhodobého hlediska se mu to může škaredě vrátit. Typickým motorem, který má možná až příliš malou olejovou náplň je škodovácká 1.2 HTP, u které bychom doporučili interval výměn už z tohoto důvodu raději zkrátit. Z doporučených 15 tisíc bych raději přešel na 10. 

Dálnice nebo okreska? 

Rychlost, s jakou mazivo degraduje, ovlivňuje i způsob jízdy s autem. A zde platí oblíbená poučka, že benzín je spíše na okresky a nafťáky na delší cesty ustáleným tempem. Honit po dálnici maloobjemovou benzínovou atmosféru bude mít pravděpodobně za následek přehřívání oleje a tím i rapidní zhoršení vlastností už někde kolem 8 až 10 tisíc kilometrů. Jezdit po městě přískoky s nezahřátým dieselem bude mít efekt dost podobný. Naopak řidiči, kteří jezdí klidným dálničním tempem na jeden zátah přes půl Evropy, mohou opravdu měnit dle doporučení výrobce (nebo v okamžiku, kdy si o výměnu jejich palubní počítač řekne). 

Pravda je uprostřed 

Takže když víme, co všechno má na životnost olejové náplně vliv, je čas si zodpovědět otázku, zdali opravdu můžeme měnit až po 30 tisících kilometrech, při použití long life maziva. Životnost těchto olejů je opravdu vyšší a jejich výrobci počítají s tím, že za ideálních podmínek ztratí své vlastnosti mnohem později, než běžné náplně.

Vybírejte olejové filtry v nabídkách e-shopů

Na druhou stranu jsou zde faktory, které degradaci urychlují a motor pak trpí. I pokud olej stále svoji práci zvládá, tak je obvykle nejslabším článkem filtr, který dosluhuje po ujetí asi 15-18 tisíc kilometrů.  

Long life oleje – marketing nebo realita?

Měnit aspoň ten filtr! 

Takže i když si váš motor při každé výměně řekne třeba o 8 litrů maziva, jezdíte poklidným tempem a dlouhé trasy, je lepší vyměnit každých 15 tisíc kilometrů alespoň ten olejový filtr. Obecné doporučení ovšem zní, zeptat se v prověřeném servisu, kde mají s automobily, jako je ten váš, zkušenosti a nechat si poradit. Rozhodně však nedoporučujeme intervaly přetahovat a i ten kdo jezdí málo by měl alespoň jednou do roka nový olej svému motoru dopřát.

Zdroj médií: pixabay
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Miloslav Čipera, 13. 2. 2021 20:49
Dobrý den,
to co dneska občas radí v autosalonech při prodeji nového auta , tak to jsou pěkné nesmysly , které vedou k tomu , že auto odděláte mnohem dříve než je nezbytně nutné. Když jsem kupoval nové auto v roce 2017 , tak mi bylo řečeno a je to v i manuálu, že motorový olej se mění po 20.000 km v motoru 1,2 16V Renault. Samozřejmě , že je to blbost. První olej jsem dal vyměnit na 3.700 km a pak každých 8.000 km až 10.000 km a nikdy tento interval jsem nepřekročil. Vždy jsem byl přítomen při výměně v autorizovaném servisu to bylo keců okolo toho, jestli tam můžu být )
Druhá věc je , že Vám na dotaz výměny převodového oleje v manuální převodovce řeknou , že je doživotní , bez nutnosti ho měnit. Ano je doživotní , ale jenom do konce životnosti převodovky !!
Docela jsem se bavil , bouhžel na úkor zákazníka , nechtěl jsem dotoho kecat, že olej v novém autě na naftu se mění po 30.000 km nebo 2 letech a to mu radily při přebírání nového auta.
Fuj takovéto rady a lidi tomu věří !!
Karel Klouček, 11. 2. 2021 12:40
Mám Škoda Praktik 1,4 16V63KW.Každých 15tis výměna oleje a filtrů.Přestavěno na LPG najeto 466tis.motor kromě svíček a rozvodů každých 100tis.vše původní.Olej 5v40 Miler.Po dálnici 4-5 tis.otáček,tak 1 týdně 200-3OOkm,zbytek okresky a horské silnice.
Drahomir, 10. 2. 2021 18:01
30 000 najetých km se syntetickým olejem není žádný problém. Hlavně u dieselů vypadá nehezky, ale jeho chemické složení a mazací schopnosti jsou téměř stejné, jako u nového. Vyhazujete peníze. Nákladní vozidla mají interval 70 tisíc km na jednu výměnu. Nájezd přes milion km.
Pavel Berný, 10. 2. 2021 20:12
Můžu vás ujistit, že to co píšete je ve většině případů nesmysl. Nelze okem posoudit kvalitu oleje, jediná dostupná možnost pro běžného majitele je kapková zkouška. Na životnost má zásadní vliv způsob provozu.
Jiří Ondráček, 10. 2. 2021 16:46
Mám Xsaru Picasso 2.0HDI a měním olej 5W40 každých 10 000 km. Najeto 310 000 km a od výměny k výměně nemusím nic dolívat. S olejem měním taky olejový, vzduchový a kabinový filtr.
Pavel Záruba, 10. 2. 2021 13:26
Měním po 15ti a jen do půl rysky,
pak doleju v průběhu, takže je část čerstvá.
olej dopuju Prolongem.

Mám už 3 Renault na LPG a problémy ohledně mazání nejsou. Espace má 368t

Podobné články