K současné produkci automobilky Ford bychom mohli mít spoustu výhrad. Ale bylo období, kdy byla auta s modrým oválem poměrně spolehlivá a levná na provoz.
Kdo by měl uvažovat o pořízení Fordu Focusu 2. generace?
Články na téma tipy pro koupi ojetiny:
- Jaké malé auto pro ženu, do města nebo na dojíždění?
- První auto pro studenta - co doporučit?
- Levná kombi auta
- Ojetiny – malé auto do města nebo na dojíždění
- První auto pro studenta – levně koupit, levně jezdit
- Luxusní ojeté vozy - Audi, Volkswagen nebo Lexus?
- Vybíráme levné a výkonné ojeté auto
- Jak vybrat ojetinu pro cestu na dovolenou?
- Škoda Roomster – jedna z nejlepších ojetin
- Škoda Fabia 2 – nejekonomičtější současná ojetina
- Levné ojetiny pro cestu na dovolenou
- Jak vybrat ojetinu s 3.0 TDI
- Nejlepší ojetá SUV: Má smysl za ně platit takovou cenu?
- Spolehlivá ojetina, která vás na cestách podrží: Mazda 3 třetí generace
- Má smysl pořizovat ojetý Ford Focus druhé generace? - právě čtete
- Neprůstřelné důvody, proč budete chtít ojetou Škodu Octavii 2
- Nezávislé topení u ojetiny
Jestli hledáte ojeté auto, které nebude stát balík a ještě pár let sloužit vydrží, můžete s klidem sáhnout po Fordu Focus. Najdete i zachovalejší kousky s přijatelným nájezdem, ale na takový nenarazíte každý den.
Koroze je strašákem
Focus dvojka se prodával v letech 2004 až 2010 (facelift v roce 2007). Nejnovější ojetiny tedy budou 14 let staré, což jim ale nic neubírá na praktičnosti a spolehlivosti. Ve své době byl Ford Focus poměrně žádaným autem, protože mu skvělé jméno udělala první generace. Ta podvozkově porážela konkurenci rozdílem třídy a měla i povedené motory. Až časem se začal projevovat neduh v podobě náchylnosti ke korozi. Spousta jedniček dojela právě na to, že přes STK už jednoduše pro strukturální zeslabení pevnostních prvků karoserie neprošla.
Inzeráty ojetých vozů Ford Focus
Hned na úvod můžeme konstatovat, že mezigeneračně došlo k výraznému zlepšení, ale pořád je rez něco, na co bychom se při prohlídce ojetiny zaměřili možná i jako na prioritu. Při správné volbě motoru totiž není moc dalších věcí, které se na autě mohou pokazit.
Rez je také tím, co vás potrápí, když budete chtít seřídit geometrii. Dvojka si totiž zachovala perfektní jízdní vlastnosti, což je dané víceprvkovou zadní nápravou. U ní se ovšem pomocí excentrů musí seřizovat geometrie. Pokud excentry zareznou, nehne s nimi nikdo, řešení sice existuje, ale je potřeba nechat auto v nějakém servisu, kterému se bude chtít problém řešit.
Jaký motor do Fordu Focus druhé generace?
Co se týče pohonného agregátu, vybodněte se na diesely. Před pěti lety byste ještě možná s trochou štěstí narazili na nějaký, který desetkrát neobjel kolem světa, ale dnes už to nemá smysl. Motory to budou buď unavené, a tedy servisně náročné, nebo stočené, takže výsledek bude ten samý, akorát budete ještě k tomu naštvaní. Navíc řešit u relativně levné ojetiny typické dieselové závady typu vstřikovače nebo turbo, je nerentabilní.
Paleta benzínových motorů je nečekaně štědrá. Čtrnáctistovka o výkonu 59 kW bude mít chudou výbavu, ale začínajícímu řidiči by mohla stačit, stejně jako jedna-šestka s výkonem 74 kW. Oba motory jsou původem od Yamahy a na dnešní poměry tedy nadprůměrně spolehlivé. Pak byla v nabídce motorizace 1.6 Duratec Ti-VCT s výkonem 85 kW. Měla proměnné časování ventilů, které ale dělalo problémy, takže tento agregát raději vynechejte.
1.8 Duratec 92 kW a 2.0 Duratec 107 kW byly skvělé, můžeme je doporučit. Dělala je Mazda a jsou to držáky. Ano, spotřebou neoslní. Osmnáctistovka i dvoulitr si řeknou něco přes sedm litrů na sto, na dálnici to bude spíš deset. Jsou to ale držáky a zejména ten větší jede skutečně pěkně, některé mohou mít vyšší spotřebu oleje, ale to je asi tak všechno, co je trápí. Je zajímavé, že byly svého času i v Mazdách a tam se chovaly znatelně jinak (tím není myšleno hůře).
Co si ještě ohlídat?
Jsme u Fordu, takže pozor na elektronickou výbavu auta. Vše si řádně vyzkoušejte a otestujte. Interiéry zde stárnou malinko rychleji než třeba u koncernu. Ohmataný volant bude mít dnes už skutečně každý focus. I ten po seniorovi, který za posledních 15 let najezdil 60 tisíc. Vyhněte se automatům, ono jich v inzerci ani moc není, drtivá většina jich už bude po smrti.
Zdroj médií: Depositphotos.
Diskuze (2)
Za nejlepší motor stále považuji pro svou jednoduchost a spolehlivost benzínový motor 1.6L 16v Duratec (vychází z původního Zetec-SE od kterého se v zásadě liší (NE)jen sacím potrubím s použitím el. škrtící klapky - emise). Vzhledem k nejrozšířenějšímu motoru, najde se i malé procento motorů se zvýšenou spotřebou oleje ale ty mají obvykle velmi vysoký nájezd km.
Bohužel, vynucená nová emisní norma má za následek, že i při udávaných parametrech shodných s pův. 1.6L Zetec- SE je jízdní projev poněkud mdlý a 1.6L Focus ´98 tento vůz "napráší" kde si vzpomene.
Ale k motorům. Ford sjednotil obchodní značení motorů pro benzínové DURATEC a pro diesely DURATORQ.
1.4L 16v - motor není technicky problémový ale s nevýrazným výkonovým potenciálem, vhodným spíše pro klidnou jízdu jehož hendikep se projeví především při plném zatížení nebo nutnosti rychlého zrychlení. Ideální pro důchodce - na hody, dušičky a k lékaři :-).
1.6L 16v - výkonově neoslní ale považuje se za nejspolehlivější a na údržbu cenově nejvýhodnější. Nicméně pro běžného řidiče a rodinu dostačující.
1.6L 16v TiVCT - s proměnným časováním obou vaček nebyl zásadní problém, byť občas se vyskytly. V drtivé většině stačilo velice jednoduše vyměnit snadno přístupné ovládací selenidy (obvykle jen 1). Nepatrné zvýšení výkonu nebylo moc znát ale zlepšil se "zátah" z nízkých otáček
1,8L a 2.0L16v Duratec-HE - Rozvody řetězem, výkon už je poznat ale mají i o něco vyšší spotřebu. Mechanicky jsou docela spolehlivé. Bohužel, po cca 120000 km je velmi vysoké procento motorů s nadměrnou spotřebou oleje.
2.5L 20v Duratec-ST (Volvo) - pětiválcový motor (ST 225 PS a RS 305 PS) i celý vůz naladěn spíše pro sportovní jízdu. Motor sám o sobě je citlivý na pravidelnou údržbu ale pokud ji měl, není vyloženě problematický. Motoru 305 PS prospívá i jeho naladění na o něco nižší výkon než je nejvýkonnější verze ve Volvu.
1.6L Duratorq DV - motory PSA o výkonech 90, 100 a 109 PS. Většina s filtrem DPF, který se měl předepsanou výměnu DPF každých 120000 km (pouhé vyčištění nestačí) a navíc ve spojením s drahým aditivem Eolys s nutností doplňování každých 60000 km. Další nemocí byla těsnost motoru. Ať už na olej ale i na netěsnost spalin kolem vstřikovačů, která vedla jejich zakarbonování a následné jejich velmi obtížné (až nemožné) demontáži.
1.8L Duratorq TDCi 115PS - konstrukčně vychází z původních 1.8L TDDi a je znám z předešlé generace Focusu ale samozřejmě s dílčími inovacemi. Často se potýkal se zaneseným EGR ventilem, který je součástí sběrného sacího potrubí a v menší míře i s únikem oleje pod hlavou válců. Tento motor nebyl nikdy v kombinaci s DPF a díky emisím to byla v tomto modelu "labutí píseň".
2.0 Duratorq DW - motory PSA (110, 133 a 136 PS) na tom byly kvalitativně lépe než motory DV. Asi nejčastěji se řešily problémy spojené s palivovým systémem a DPF.